Reklama

W dawnej Hali Parkowej powstanie Śląskie Centrum Innowacji w Katowicach

Hala Parkowa przy ul. Kościuszki. Źródło: http://katowice.fotopolska.eu/470959,foto.html

Grzegorz Żądło
Prezydent Katowic Marcin Krupa zapowiedział dziś budowę Śląskiego Centrum Innowacji. Ma powstać w Hali Parkowej przy ul. Kościuszki. Centrum ma prezentować zagadnienia z zakresu energetyki, medycyny, technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz architektury i urbanistyki. Budowa ma kosztować około 200 mln zł.

O budowie Centrum Nauki w Katowicach Marcin Krupa mówił w trakcie kampanii wyborczej. Teraz koncepcja jest nieco inna, ale nadal ma mocno opierać się na nauce. – Powiedziałem w kampanii, że do budowy dojdzie, kiedy będziemy mieli finansowanie. To się właśnie dzieje. Jak sprawa powstania centrum będzie zaawansowana, to wrócę do rozmów na temat rządowego finansowania jego funkcjonowania – zapowiedział prezydent.

Śląskie Centrum Innowacji ma prezentować dziedziny nauki i wiedzy, strategiczne dla miasta i regionu. To energetyka, medycyna, technologie informacyjne i komunikacyjne. Dodatkowo ekspozycja wzbogacona będzie o architekturę i urbanistykę. Według wstępnej koncepcji, centrum ma mieć 8 400 m kw. powierzchni. Będzie przy niej około 270 miejsc postojowych.

Jeszcze w tym roku mają zostać powołane zespoły robocze, złożone ze specjalistów, opracowana koncepcja centrum i ogłoszony konkurs na projekt.

Budowa ŚCI ma zostać sfinansowana z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, budżetu miasta i ewentualnie z pieniędzy unijnych. Prezydent Krupa zapowiedział, że w przedsięwzięcie ma się też zaangażować marszałek województwa.

Utrzymanie centrum ma się opierać w 40% na przychodach z działalności, w 50% z dotacji miasta, a 10% mają dołożyć partnerzy biznesowi.


Tagi:

Komentarze

  1. Erwin 2 marca, 2017 at 9:42 pm - Reply

    200ml zł / 300 tys mieszkańców = 666zł na mieszkańca.
    Przeciętna 4os rodzina dopłaci do tego w podatkach ponad 2600zł!!!
    Do samej budowy, bo później jeszcze będziemy do tego dopłacać co roku.

Dodaj komentarz

*
*