Reklama

W czasie Europejskiego Tygodnia Mobilności Katowice chcą przekonywać do przesiadki na rower

Redakcja
Katowice po raz kolejny będą obchodzić Europejski Tydzień Mobilności. W trakcie tegorocznej edycji miasto chce promować jazdę na rowerze. Zaczęło od pokazywania, że urzędnicy wybierają właśnie ten środek transportu.

W piątek miasto opublikowało na swoim profilu Facebook pierwsze zdjęcie urzędniczki, która dojeżdża do pracy na rowerze. To pierwsze działanie promocyjne zaplanowane w trakcie Europejskiego Tygodnia Mobilności. Potrwa on od 16 do 22 września, a finałem będzie Dzień bez samochodu. Miasto przygotowało program pod hasłem „Przeciepnij sie na koło”.

W sobotę, 17 września, odbędzie się plogging, czyli sprzątanie na kole. Wspólnie z Sopra Steria i Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty  katowickie firmy posprzątają tereny rekreacyjne. Pracownicy wsiądą na rowery i będą zbierali śmieci wokół stawu Borki w Szopienicach. Na uczestników czekać będą rękawice, worki do selektywnej zbiórki odpadów i kontenery. 18 września odbędą warsztaty z naprawy rowerów w Kato Urban Corner (na rogu ul. Młyńskiej i Pocztowej). 19 i 20 września przy współpracy z firmami działającymi w Katowicach zorganizowana zostanie nauka jazdy na rowerach elektrycznych i elektrycznych hulajnogach. 22 września, w Dzień bez samochodu, kierowcy będą mogli korzystać bezpłatnie z komunikacji publicznej, a mieszkańcy wezmą udział w przejeździe „Gwiazdy na kole” (22 września), podczas którego obowiązywać będą stroje eleganckie lub codzienne, ale nie „typowo” rowerowe. W sobotę 24 września odbędzie się wycieczka rowerowa szlakiem katowickich murali.

Program wydarzeń Europejskiego Tygodnia Mobilności:

17 września (sobota):
Plogging na rowerach, czyli pracownicy firm sprzątają Borki. Akcja sprzątania okolic Borek w Szopienicach, tym razem z udziałem pracowników katowickich firm i z wykorzystaniem rowerów. Start o godz. 10.00, przystanek Borki Pętla.

18 września (niedziela):
Warsztaty w Kato Urban Corner: Przeciepnij się na koło – warsztaty naprawy rowerów z Tomaszem Śliwińskim z Warsztatu 77  (obowiązują zapisy za pomocą formularza dostępnego TUTAJ.

19 września, Rynek: szkoła jazdy na rowerach elektrycznych (Roler) – godz. 10.00 do 15.00.

20 września, Rynek: szkoła jazdy na e-hulajnogach (Bolt) – godz. 12.00-15.00.

22 września – Dzień bez samochodu (czwartek):

Gwiazdy na kole – przejazd rowerowy w wersji miejskiej, którego uczestnicy zaprezentują się w strojach stylowych lub codziennych, ale nie „typowo” rowerowych. Start: godz. 17.30 z Rynku (plac przed Teatrem Śląskim) – pętla wokół osiedla Gwiazdy.  Ideą przejazdu jest pokazanie, że rower służy komunikacji i można na nim jeździć stylowo po mieście.

Mała Strefa Kultury – Parklet Teatralna 4 – Instytut Korfantego zaprosi na rozmowy o rowerach jako elemencie transportu zrównoważonego w mieście (transmisja on-line) a od 16.30 do 17.30 odbędą się w tym miejscu wybory króla i królowej przejazdu „Gwiazdy na kole”. W programie także kameralne koncerty i naturalne izotoniki z katowickiej kranówki.

Bezpłatna komunikacja miejska – kierowcy będą tego dnia zwolnieni z opłat za bilety komunikacji publicznej, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

24 września – Jazda szlakiem murali (sobota):

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy – osobiście w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13 lub mailowo: [email protected]. Jazda szklakiem murali rozpocznie się w sobotę, 24 września, o godz. 10.00. Zbiórka przy Centrum Informacji Turystycznej.


Tagi:

Komentarze

 1. reksio 22 września, 2022 at 6:19 pm - Reply

  Pani na zdjęciu będzie miała zdrowe nogi, ale chory z przeciążenia kręgosłup z powodu za ciężkiego plecaka. Na rowerze nie jeździ się z nadmiernie obciążonymi plecami.

 2. Kkk 17 września, 2022 at 2:55 pm - Reply

  Jak zachęceni wsiada na rower i zobaczą jak się „przyjemnie” jeździ po Katowicach na rowerze to efekt akcji będzie odwrotny.

  • Marcin 22 września, 2022 at 3:35 pm Reply

   Jak chcesz jeździć rowerem to nie będzie Cię powstrzymywać brak infrastruktury. Oczywiście dobrze by była, a już super jak jeszcze przemyślana, logiczna i bezpieczna.

 3. P Śl 17 września, 2022 at 11:03 am - Reply

  Urzędniczka na rowerze, bo pewnie tak dużo zarabia, że nawet na ten „tani” autobus jej nie stać 🙂

  • Marcin 22 września, 2022 at 3:32 pm Reply

   Właśnie takie postrzeganie powstrzymuje wiele osob przed przesiadką na rower. „pomyślą, że mnie nie stać dlatego jeżdżę rowerem”

   • P Śl 22 września, 2022 at 10:37 pm Reply

    Misiu, ja akurat jeżdżę i mam głęboko co kto pomyśli. Pamiętam nawet taki obrazek chyba z zeszłego roku – listopad, sobota wieczór, zimno, wieje. Stoi drogówka, jeden kontroluje kierowcę, drugi stoi z naciągniętą kurtką z zimna i patrzy jak ja sobie jadę rowerem. Ten to dopiero musiał se pomyśleć 😀 😀 A wracając – jedno drugiego nie wyklucza.

Dodaj komentarz

*
*