Reklama

[TYLKO U NAS] W centrum Katowic zostanie zlikwidowanych kilkaset miejsc parkingowych

Likwidacja miejsc parkingowych na ul. Kościuszki. Zdjęcie z 19 marca 2023.

Grzegorz Żądło
W najbliższych miesiącach w centrum Katowic zostanie zlikwidowanych nawet kilkaset miejsc parkingowych. Pierwsze prace już się rozpoczęły. To przygotowanie do wprowadzenia nowej strefy płatnego parkowania.

Od wielu lat w centrum Katowic panuje parkingowy chaos. Kierowcy stają gdzie chcą i kiedy chcą. Miasto prowadzi politykę zachęcającą do przyjeżdżania do centrum samochodem. Strefa płatnego parkowania jest mała, stawki są niskie, a żeby dostać mandat za nielegalne parkowanie na chodniku, drodze rowerowej czy zieleńcu trzeba mieć wielkiego pecha.

To jednak musi się zmienić. Rozpoczynają się prace, które można określić mianem małej parkingowej rewolucji. W dużej mierze wynikają one z konieczności dostosowania infrastruktury do obowiązujących przepisów. W Katowicach przez lata nikt nie zwracał uwagi na to, że piesi wchodzą na przejście wprost zza stojącego na wyznaczonym miejscu parkingowym samochodu. Podobnie sytuacja wygląda na wielu skrzyżowaniach, przy których miejsca parkingowe znajdują się bardzo blisko krzyżujących się dróg.

To się musi zmienić. Władze miasta wiedzą, że bez zmian w infrastrukturze i dostosowania jej do obowiązujących przepisów, uchwała o nowej strefie płatnego parkowania nie będzie miała szans przejść przez nadzór wojewody śląskiego. Zresztą, nie tylko o to chodzi. Inna sprawa to ewentualne pozwy kierowców, którym nie spodoba się, że będą musieli płacić za parking. Mogą więc szukać furtek i kruczków prawnych, żeby od tego płacenia się wymigać.

MZUiM rozpoczął już likwidację wyznaczonych miejsc parkingowych, które sę niezgodne z przepisami. Jak to będzie wyglądać w praktyce, można zobaczyć m.in. na ul. Kościuszki przed skrzyżowaniem z ul. Andrzeja. Żeby zachować wolne 10 metrów od skrzyżowania, zlikwidowane zostały miejsca parkingowe po prawej stronie.

Wszystkie prace opierają się o dokument pt. “Opracowanie projektu stałej organizacji dla wprowadzenia Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz Strefy Płatnego  Parkowania w Katowicach.” Na zlecenie miasta przygotowała go firma Jaros – Inżynieria Ruchu z Banina. To obszerne i bardzo szczegółowe opracowanie. Stanowi podstawę w przetargu, ogłoszonym przez MZUiM, którego przedmiotem jest fizyczne wdrożenie oznakowania.

Zmiana oznakowania będzie oznaczała wymianę nawet kilku tysięcy znaków pionowych. Do tego dochodzi likwidacja obecnego i stworzenie nowego oznakowania poziomego, montaż słupków zabezpieczających przed nielegalnym parkowaniem i przebrukowanie terenu.

Z naszych informacji wynika, że samo dostosowanie przestrzeni przed przejściami dla pieszych i skrzyżowaniami, będzie oznaczało likwidację około 200 miejsc parkingowych w centrum Katowic. To jednak nie wszystko. Z projektu organizacji ruchu wynika, że parkować nie będzie też można na wielu ulicach czy częściach ulic, na których nie było to do tej pory zabronione.

O zmianach w infrastrukturze parkingowej w centrum Katowic chcieliśmy napisać już jesienią 2022 roku. Skierowaliśmy wtedy pytania do Katowickiej Agencji Wydawniczej. Pytaliśmy m.in. o liczbę miejsc parkingowych, które zostaną zlikwidowane i gdzie dokładnie zajdą zmiany. Okazuje się jednak, że zarówno wtedy, jak i dzisiaj, to pilnie strzeżona tajemnica. Dawid Zapała z KAW opowiedział nam wtedy tak:  Inwentaryzacja została wykonana, ale podanie szczegółowych danych będzie możliwe po podjęciu chwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania.

Uchwała nie została podjęta do dziś, ale zmiany już są wprowadzane w życie. Dotarliśmy do dokumentów, w których wszystkie zostały szczegółowo opisane. To właśnie tych mapek nie chciała nam ujawnić Katowicka Agencja Wydawnicza.

Jak wynika ze wspomnianego opracowania firmy Jaros – Inżynieria Ruchu, całość przyszłej ŚSPP i SPP została podzielona na 42 obszary. Dla każdego z nich została opracowana organizacja ruchu, uwzględniająca oznakowanie poziome i pionowe, które trzeba zlikwidować lub/i zamontować. Została też policzona liczba ogólnodostępnych miejsc, a także miejsc dla niepełnosprawnych oraz zastrzeżonych (kopert).

Wykonawca projektu oznakowania zaznaczył, że likwidacja części istniejących stanowisk, zatok i pasów postojowych wynika z kilku powtarzających się powodów. To przede wszystkim, o czym już wspominaliśmy, konieczność dostosowania oznakowania do obowiązujących przepisów, czyli zachowanie 10 m odległości od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych, zachowanie wjazdu lub wyjazdu, w szczególności do i z bramy garażu, zachowanie wymaganych wymiarów stanowisk postojowych oraz szerokości jezdni manewrowych oraz zachowanie odpowiedniej szerokości chodników.

Jaros – Inżynieria Ruchu wskazuje w których miejscach po zlikwidowanych parkingach trzeba zamontować słupki blokujące U-12c (biało-czerwone). “Lokalizację wprowadzanych słupków przeanalizowano pod kątem zabezpieczenia obszarów przed nieprzepisowym parkowaniem, wpływającym bezpośrednio na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Słupki blokujące U-12c projektowane w szeregu znajdują się w odległości 1,5m od siebie” – czytamy w opracowaniu.

Nie sposób wskazać dokładnie w którym miejscu i  ile dokładnie miejsc postojowych zostanie zlikwidowanych, bo trzeba by przejść z mapą nowego oznakowania po 42 obszarach Śródmieścia, Koszutki, Bogucic, os. Paderewskiego i Zawodzie i porównać stan istniejący z projektowanym. W kolejnych dniach postaramy się opisać chociaż wybrane miejsca (te, w których zmiany będą największe).

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, władze miasta zdają sobie sprawę, że likwidacja tak wielu miejsc postojowych na stosunkowo niewielkim obszarze uderzy głównie w mieszkańców, którzy fizycznie nie będą mieli gdzie zaparkować swoich samochodów. Dlatego abonament mieszkańca Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania ma obowiązywać na terenie całej tej strefy.


Tagi:

Komentarze

 1. Damian 15 kwietnia, 2023 at 11:40 pm - Reply

  Polityka parkingowa w mieście od wielu lat jest nieodpowiednia. Jak się zaczyna likwidację miejsc parkingowych to powinno się najpierw zbudować wiele garaży wielopoziomowych, w których zarówno mieszkańcy jak i goście mogliby parkować. Mieszkańcy powinni parkować gratis, bo tu mieszkają i odprowadzają podatki. I pewnie wtedy chętnie, by podeszli kawałek do garażu, by za to pod oknem mieć zieloną trawkę i brak jazdy w kółko szukając każdego dnia miejsca parkingowego wokół swojego domu. Pracujący w Katowicach powinni płacić niewielkie opłaty, a pozostali goście wyższe. Wtedy jest sens i sprawiedliwość, w innym przypadku to chamstwo wobec mieszkańców i przyjezdnych. Z Katowic ludzie uciekają, bo nie ma gdzie parkować. W Galerii Katowickiej też ostatnio zmniejszono czas darmowego parkowania z 2 godzin do jednej. Ciekawe czy miasto będzie uczciwe i zamieści dokładne dane ile w ostatnich latach zlikwidowano, a ile utworzono nowych miejsc parkingowych (i to nie tych, które pojawiły się w rosnących bez końca blokach deweloperki). Miasto woli zamiast budową wielopoziomowych garażów zajmować się dawaniem kolejnych pozwoleń deweloperom, którzy zamiast 2 miejsc parkingowych dla każdego mieszkania buduje tylko 1,5. To było dobre 30 lat temu, jak ludzie nie mieli samochodów. Teraz w prawie każdym gospodarstwie są 2 a nawet 3 samochody. Gdzie więc mają stać te auta, jak nie na zieleńcach i gdzie popadnie? Władze miasta róbcie tak dalej, a ludzie nie będą już głosowali na Prezydenta Krupę i Forum Samorządowe. No chyba, że chcecie mieć pretekst, by odejść zmęczeni rządzeniem.

  • Grzegorz Żądło 16 kwietnia, 2023 at 8:11 am Reply

   Nie można oczekiwać, że miasto (jakiekolwiek) zapewni miejsce parkingowe dla każdego samochodu. Trzy samochody w rodzinie? Sorry, ale to nie jest normalne i nikt ma może żądać, że dla tych wszystkich samochodów będzie w centrum miejsce.

   • Damian 16 kwietnia, 2023 at 1:20 pm Reply

    Drogi Panie Redaktorze. Jak to łatwo uchwycić się liczby 3 samochodów, a nie odnieść się do innych kwestii… Ja nie żądam miejsc dla 3 samochodów, ale przedstawiam problem, który od wielu lat narasta w Katowicach (i nie tylko) i żadne miejsca przesiadkowe tego nie zmienią. Albo Katowice chcą być przyjazne dla wszystkich, albo tylko dla rowerzystów i korzystających z autobusów i hulajnóg. Ciekawi mnie, czy może Pan wskazać jakieś gratisowe całodobowe wielopoziomowe garaże dla mieszkańców w śródmieściu, bo jakoś nie kojarzę. A może miasto czeka już z utęsknieniem na wejście w życie w 2035 przygotowany nam przez Unię Europejską zakaz rejestracji samochodów spalinowych, przez co setki tysięcy ludzi nie będzie stać kupić samochód elektryczny lub na wodór?

    • Andrzej 17 kwietnia, 2023 at 9:45 am Reply

     Czy może Pan wskazać konkretnie jakieś europejskie miasto, w którym funkcjonuje postulowany przez Pana model z miejskimi garażami wielopoziomowymi bezpłatnymi dla mieszkańców i niskimi opłatami dla pracujących w centrum?

     • Adam 17 kwietnia, 2023 at 10:32 am Reply

      A czemu akurat jakieś europejskie miasto ma być przykładem?? Mogą Katowice być pierwsze to się Pan będzie mógł pochwalić.

    • Grzegorz Żądło 16 kwietnia, 2023 at 1:27 pm Reply

     Mieszkam w centrum Katowic. Nie oczekuję gratisowego miejsca w wielopoziomowym garażu.

     • Karol 16 kwietnia, 2023 at 1:34 pm Reply

      Damian się Pana nie pytał, czego Pan osobiście oczekuje.

      • Grzegorz Żądło 16 kwietnia, 2023 at 4:20 pm Reply

       No i?

       • Alek 1 sierpnia, 2023 at 9:16 pm Reply

        W Barcelonie niewiele aut parkuje przy ulicach a widziałem bardzo wiele wjazdów na parkingi podziemne pod budynkami. odniosłem wrażenie że chyba pod każdym. Poza tym pod wieloma placami również są parkingi tak podziemne. Trochę tych miejsc było.
        Poza tym organizacja komunikacji miejskiej jest pod psem. Syn do szkoły z Mikołowa na Witosa jeździł 1,5 godziny w jedną stronę. No ale tak jest jak przy dobrych wiatrach autobus co 20 minut jedzie.
        Niestety ale jak siatka komunikacyjna jest słaba to ludzie muszą jakoś sobie radzić. Niby duże miasto a problemy jak na wsi.
        Ciekawe ile jest miejsc parkingowych koło szpitali i urzędów do których trzeba dowieźć osoby chore lub mające problemy z poruszaniem a nie mających statusu inwalidów? Czy też mają jeździć na hulajnogach , zwłaszcza w zimie? Może trzeba takie instytucje przenieść z centrum miasta ? Nie zdziwię się jak firmy zaczną uciekać z Katowic bo nie będą mieli pracowników którzy nie będą mogli dojechać do firmy.
        Jak Katowice będzie miało komunikację taką jak w Londynie lub Oslo to mogą myśleć o wyrzuceniu samochodów ale na razie są w ciemnej dziurze….

  • patryk 16 kwietnia, 2023 at 7:54 am Reply

   Czy będzie Cię stać na 3 samochody? Dziś Corsa elektryczna zaczyna się od 160 tyś zł. Golf ponad 200 tyś. Zafira 270 tyś, a dostawczy bus 355 tyś zł.
   Już za 12 lat rozwiążą się wasze dylematy na temat parkowania. Będziecie zmuszeni jeździć rowerami do pracy, do przedszkola, na zakupy, do lekarza, w śniegu, deszczu, słońcu. Bo samochodu spalinowego nie będzie można kupić, a elektryki zdrożeją jeszcze bardziej.

 2. patryk 15 kwietnia, 2023 at 5:44 pm - Reply

  Mieszkańcy Unii i tak pozbędą się samochodów. 2035 rok z zakazem sprzedaży spalinowych jest już pewny i uzależnienie od chińskich pierwiastków potrzebnych do budowy baterii w samochodach elektrycznych też jest pewne, a ludziom najwidoczniej to odpowiada.

 3. Andrzej 15 kwietnia, 2023 at 1:40 pm - Reply

  “Dlatego abonament mieszkańca Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania ma obowiązywać na terenie całej tej strefy.”
  To powinna być zasada ogólna, dla całej SPP nie tylko śródmiejskiej. To pozwoliłoby mieszkańcom stref znajdować miejsce do parkowania, co będzie trudne, gdy pozostanie ograniczenie do dwóch sąsiadujących ulic. Znam temat z autopsji – wielokrotnie musiałem płacić za parking mimo posiadania abonamentu mieszkańca, bo jedyne wolne miejsce było na innej ulicy, niż te wskazane w abonamencie.

  • Grzegorz Żądło 15 kwietnia, 2023 at 2:41 pm Reply

   Dwie ulice nie zostaną w nowej uchwale, ale umożliwienie parkowania bez dodatkowych opłat w całej ŚSPP jest zupełnie bez sensu. Przecież chodzi o znalezienie miejsca w pobliżu domu, a nie zachęcanie do podróży samochodem po centrum.

   • Andrzej 17 kwietnia, 2023 at 9:39 am Reply

    To czekamy na dobre rozwiązanie! Wreszcie zaczyna to zmierzać w dobrą stronę.

 4. Wac 15 kwietnia, 2023 at 7:48 am - Reply

  Nareszcie! Ale aby nie było tak pięknie zapytam czy miasto przed likwidacją miejsc, co zmusza mieszkańców do pozbycia się pojazdów, zwiększyło wielokrotnie liczbę autobusów, pociągów, tramwajów? Taka polityka jest świetna, jeśli w każdym kierunku nas jeździć autobusy co 3-5min, tak jak to ma miejsce np w Manchesterze. Na każde 50 samochodów dziś jeżdżących po danej drodze powinien przypadać 1 autobus, by alternatywa działała!

  • Ewa 15 kwietnia, 2023 at 12:08 pm Reply

   Czy mieszkańcy mają już pozbywać się pojazdów, czy może jeszcze przez moment mogą poszaleć na ulicach Katowic? Kiedy nakazy pozbycia się i gdzie się po nie zgłosić?

   • Grzegorz Żądło 15 kwietnia, 2023 at 1:31 pm Reply

    Mieszkańcy nie mogą szaleć samochodami na ulicach, bo obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 lub 50 km/h. No chyba, że są debilami.

    • Ewa 15 kwietnia, 2023 at 2:12 pm Reply

     I jeszcze jedno – jako dziennikarz nie powinien Pan wchodzić w dyskusje z czytelnikami, często broniąc swojego artykułu, to po prostu nieprofesjonalne.

     • Grzegorz Żądło 15 kwietnia, 2023 at 2:43 pm Reply

      Dziennikarz nie powinien wchodzić w dyskusje z czytelnikami o swoim artykule…Aha. Pani to tak na poważnie pisze czy tylko na potrzeby trollowania?

      • Ewa 15 kwietnia, 2023 at 5:01 pm Reply

       Jestem już zmęczona dyskusją z Panem, więc na koniec : nie powinien Pan oceniać i krytykować zarówno zwolenników jak i przeciwników Pana artykułu (tzn. powinien być Pan obiektywny, zostawić temat czytelnikom i pozwolić im się wypowiedzieć, bez Pana komentarzy, a jeśli już Pan musi, to przede wszystkim powinien Pan uważać na kierowane w stronę czytelników złośliwe i niesmaczne uwag i ( kto tu trolluje)? Na portalach informacyjnych często toczą się dyskusje na różne tematy, ale nigdy nie spotkałam się wymianą zdań i opinii autora z czytelnikami. P prostu dziennikarz pisze artykuł – czytelnicy dyskutują!

       • Grzegorz Żądło 15 kwietnia, 2023 at 11:24 pm Reply

        Nie dziwię się, że jest Pani zmęczona. Jak się nie ma argumentów to dyskusja staje się męcząca.

    • Ewa 15 kwietnia, 2023 at 2:00 pm Reply

     To żałosne, jak bardzo nie rozumie pan kontekstu, pozdrawiam.

 5. Ewa 14 kwietnia, 2023 at 11:19 pm - Reply

  Mam dość dziwolągów, którym wydaje się, że miasto jest tylko i wyłącznie dla rowerzystów, piesków, kotków, spacerowiczów, babć i dziadków, którzy marzą o wolnych od samochodów centrach miast (takie odnosi się wrażenie czytając powyższe artykuły na temat polityki parkingowej Katowic). Warto zwrócić uwagę na komentarze informujące o przenoszonych firmach, komentarze o ludziach pracujących ( czytaj także dojeżdżających do Katowic), którym należy zakazać wjazdu, itd. Mam dość polityki parkingowej UM, brak tu wyważonej dyskusji, równowagi pomiędzy tymi, którzy chcą korzystać z przestrzeni wolnej od samochodów i tymi, którzy chcą i niejednokrotnie muszą korzystać z samochodów. Najprościej likwidować parkingi i opluwać zmotoryzowanych!

  • Łukasz Kądziołka 15 kwietnia, 2023 at 12:09 am Reply

   W jaki sposób w Katowicach opluwa się kierowców? Jaki parking został zlikwidowany?
   Dyskutujmy, bazując na konkretnych przykładach.

   • Ewa 15 kwietnia, 2023 at 7:57 am Reply

    Cytuje Pana słowa z artykułu:
    „Z projektu organizacji ruchu wynika, że parkować nie będzie też można na wielu ulicach czy częściach ulic, na których nie było to do tej pory zabronione”.
    „Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, władze miasta zdają sobie sprawę, że likwidacja tak wielu miejsc postojowych na stosunkowo niewielkim obszarze uderzy głównie w mieszkańców, którzy fizycznie nie będą mieli gdzie zaparkować swoich samochodów”.
    Więc jednak likwiduje się wiele miejsc parkingowych. Wydźwięk Pana artykułów jest zawsze negatywny w stronę zmotoryzowanych i nie mam tu namyśli tych, którzy łamią przepisy.

    • Grzegorz Żądło 15 kwietnia, 2023 at 8:22 am Reply

     Po pierwsze, nie kolega pisał cytowany tekst, tylko ja. Po drugie, mówimy o tym co jest teraz i co było przez ostatnie 30 lat. Co będzie i co z tego wyjdzie, to się dopiero okaże.

 6. El 14 kwietnia, 2023 at 4:34 pm - Reply

  Tylko patrzeć jak wprowadzą 15 minutowe miasto z limitem opuszczania swojego rejonu. Małymi kroczkami pod pozorem ochrony środowiska. Już takie są nawet w Polsce. Inwigilacja i zakazy. Powodzenia.

  • Kura 14 kwietnia, 2023 at 10:01 pm Reply

   Kukura jak zwykle udaje, że nie wie, że takie durne pomysły są lansowane, niestety u nas też.

  • kukura 14 kwietnia, 2023 at 5:50 pm Reply

   Rybnik. na terenie szpitala mają zakaz opuszczania rejonu.

   kolega El coś o tym wie, bo się tam leczy.

  • Grzegorz Żądło 14 kwietnia, 2023 at 4:45 pm Reply

   Które miasto wprowadziło limit opuszczania swojego rejonu (cokolwiek to znaczy)? Tylko konkretnie proszę.

 7. Janek 14 kwietnia, 2023 at 4:03 pm - Reply

  Wylaczyc ruch kolowy. Dla wszystkich. Zablokowac miejsca parkingowe. Dla wszystkich.
  Moze krupa w koncu schudnie dojezdzajac rowerem.

 8. MIWSZKANIEC 14 kwietnia, 2023 at 12:58 pm - Reply

  takie tam gadanie , nie zlikwiduje tylko WSZYSTKO zrobi PLATNE …… bo to jest spora kasa rocznie dla ….. MIASTA
  A IDZIE BIDA ! SZKLLANE DOMY W CENTRUM BĘDĄ STAŁY PUSTE ! DUŻE KONSORCJA OGRANICZAJĄ ZATRUDNIENIE I
  WYNOSZĄ SIĘ Z POLSKI !

 9. petycja 14 kwietnia, 2023 at 12:36 pm - Reply

  Kiedy wreszcie powstaną płatne parkingi dla rowerów!? Coraz więcej tego złomu, parkują gdzie chcą

  • Grzegorz Żądło 14 kwietnia, 2023 at 1:16 pm Reply

   Najpierw niech powstaną jakiekolwiek, bo miejskiego parkingu (nie mylić ze stojakami) nie ma żadnego.

 10. Dom 14 kwietnia, 2023 at 12:31 pm - Reply

  Dobra zmiana, w koncu cos dla mieszkancow Katowic a nie dbanie o mieszkancow miast osciennych zeby mieli gdzie parkowac i robic zakupy. Robcie je w swoich miastach a jak nie macie gdzie to glosujcie madrze w wyborach na kogos kto ucywilizuje te noclegownie.

 11. Anna 14 kwietnia, 2023 at 9:56 am - Reply

  Zaskakujące zmiany, ale może już nie będę się czuć tak wyalienowana jeżdżąc rowerem po mieście, bo inni do mnie dołączą. Przydałoby się zamienić te parkingi na miejsca dla rowerów, skoro w tym kierunku idzie miasto.

  • galaxy 17 kwietnia, 2023 at 10:37 am Reply

   A gdzie są parkingi dla helikopterów i rakiet? Nie będziesz się czuć wyalienowana jak przylecą rowerianie tylko nie mają gdzie wylądować póki co.

 12. Ewa 14 kwietnia, 2023 at 9:35 am - Reply

  Jedyne miejsca, które nie zostaną zlikwidowane w centrum Katowic, to te na Ulicy Młyńskiej i Pocztowej, dlaczego? – łatwo znaleźć odpowiedź!

  • Grzegorz Żądło 14 kwietnia, 2023 at 9:38 am Reply

   Prawdopodobnie dlatego, że są wyznaczone zgodnie z przepisami.

   • Ewa 14 kwietnia, 2023 at 9:47 am Reply

    Niekoniecznie zgodnie przepisami, dwie trzecie ulicy Pocztowej zaanektowane są dla Prokuratury i i nie oszukujmy się pracowników UM. Miejsc parkingowych tzw. miejskich jest tam zaledwie 4. Podobne proporcje, choć nieco inne priorytety są na ulicy Młyńskiej. Jak to się ma do zrównoważonej polityki parkingowej miasta? Jak to świadczy o szacunku dla innych użytkowników dróg?

    • Grzegorz Żądło 14 kwietnia, 2023 at 10:13 am Reply

     Koniecznie.

     • Damian 14 kwietnia, 2023 at 10:28 am Reply

      Zamienić te miejsca na parking rowerowy. Zmieści się 10x tyle rowerów co aut.

      • Marek 14 kwietnia, 2023 at 7:54 pm Reply

       Parking rowerowy?? w Polsce nie ma klimatu na rowery 70% to deszcz i zimo… porażka. Infrasturuktilura wogóle nie przygotowana to nie Monachium czy inne państwa europejskie. Ja mając firmę w k-ce opuszczam to miasto bo pracownik musiałby wydawać kilkaset zł miesięcznie za parking a charakter pracy wymaga jazdy samochodem. Mysłę że więcej firm będzie się zwijać..

       • Grzegorz Żądło 14 kwietnia, 2023 at 9:15 pm Reply

        Taa, w Kopenhadze też nie ma klimatu, w Helsinkach też nie ma, w Sztokholmie też nie ma…

      • Janek 14 kwietnia, 2023 at 4:27 pm Reply

       Ciekawe czy ktoś pomyślał o dostawcach?

       • Michał 14 kwietnia, 2023 at 6:48 pm Reply

        No właśnie niektórym się wydaje, że dostawcy, kurierzy, serwisanci itp dojadą do nich na hulajnodze.

 13. Piotr 14 kwietnia, 2023 at 8:56 am - Reply

  A co z samochodami mieszkańców? Mają lewitować?

  • Bartek 14 kwietnia, 2023 at 9:52 am Reply

   Jeśli nie chcesz korzystać z autobusu lub roweru to się możesz wyprowadzić. Katowice są NOWOCZESNE! tylko rowery!!! Nie potrzeba nam mieszkańców i ich samochodów!

  • Michał 14 kwietnia, 2023 at 9:50 am Reply

   Mieszkańcy mogą samochód rozmontować na części i zabrać do domu.

 14. Agnieszka 14 kwietnia, 2023 at 6:31 am - Reply

  Zlikwidują miejsca parkingowe, zmienią oznakowanie a kierowcy i tak będą parkować gdzie popadnie – na chodnikach, drogach rowerowych, trawnikach i zieleńcach, a w niektórych miejscach nawet na pasach do przejścia. I nikt tego nie wyegzekwuje.
  Dziś rano na zlikwidowanym miejscu parkingowym, którego zdjęcia są widoczne w artykule stał samochód. Nawet mam zdjęcie ale nie mam jak tu wkleić.
  Mieszkam w Śródmieściu i widzę na co sobie pozwalają kierowcy.

  • NN 14 kwietnia, 2023 at 9:58 pm Reply

   To działaj żeby były normalne parkingi dla ludzi. Nie będzie wtedy parkowania gdzie popadnie. Proste.

 15. Felix2 13 kwietnia, 2023 at 11:42 pm - Reply

  Omijać to zasmrodzone spalinami miasto!

 16. Maed 13 kwietnia, 2023 at 6:10 pm - Reply

  Przecież przepisy o odległości parkowania od skrzyżowania nie zmieniły się. Może ten co zezwalał na coś niezgodnego z prawem poniósłby konsekwencje? Ale jak to w Katowicach, sami stworzyli problem, nikt za to nie odpowie, teraz go rozwiążą i pewnie jeszcze będą za to nagrody.

 17. Adam 13 kwietnia, 2023 at 6:09 pm - Reply

  Uuu… słupek 12c biało-czerwony… fantastycznie.
  Można ładnie skomponować z żółtym sygnałowym… Idealne do miasta między kamienice.
  Pięknie się dopasuje też do niebieskich kopert dla niepełnosprawnych…
  Pozostaje mieć nadzieję…

  • Adam 13 kwietnia, 2023 at 6:14 pm Reply

   Przy każdej zatoce obowiązkowo niebieski znak D18, a za zatoką D18 z tabliczką t3a “koniec”… może Kościuszki wygra ze Skłodowskiej, gdzie na jednym zdjęciu udało mi się bodajże 17 takich znaków złapać….

 18. tomasz 13 kwietnia, 2023 at 5:46 pm - Reply

  Bardzo dobre zmiany! szkoda tylko, że słupki mają być biało-czerwone – to będzie wyglądało ohydnie. A zamiast bruku w miejscach po likwidowanych miejscach powinny być np.łąki kwietne.

  • Roman 13 kwietnia, 2023 at 5:57 pm Reply

   Na razie to ty masz łàkè kwietnà pełnà “fijołłôw” masz ” pod sufitem”

 19. klm 13 kwietnia, 2023 at 5:38 pm - Reply

  W końcu. Miejsca obok przejść to problem dla pieszych i dla kierowców.

 20. Omg 13 kwietnia, 2023 at 4:24 pm - Reply

  Cud że nie zlikwidowali przejść.

  • Dd 13 kwietnia, 2023 at 5:09 pm Reply

   mogliby miasto jest dla ludzi. a tak dostaniesz jeszcze mandat za nie przejście na pasach. albo naciskasz na przycisk i tak musisz odstać swoje, nic to nie przyspiesza. Nie przyciśniesz to nie ma zielonego dla pieszego.

 21. alles super gut 13 kwietnia, 2023 at 4:14 pm - Reply

  Super, będzie dużo miejsca dla bezdomnych jak już ludzie pozamykają ostatnie sklepiki itp. Nie będzie ruchu więc będzie można spokojnie poleżeć.

  • Bartek 14 kwietnia, 2023 at 9:57 am Reply

   Katowice są NOWOCZESNE!!! Nie umiesz prowadzić biznesu w centrum dla nowoczesnych ludzi dojeżdżających rowerem to znaczy że się nie znasz. Są inne miasta by prowadzić biznes i płacić podatki, możesz się tam wynieść.
   A w CENTRUM miasta (powtórzę, bo ludzie nie rozumieją – C E N T R U M M I A S T A ) będzie w końcu cicho, spokojnie i zielono. Poza dyskoteką na Mariackiej, ta nikomu nie wadzi.

  • Dd 13 kwietnia, 2023 at 7:04 pm Reply

   sklepiki istnieją przez samochody? przecież to patalogia. Mieszkańców nie ma bo wynieśli się przez samochody. śmieszą mnie te wypociny ludzi którzy wynieśli się na TZW tereny zielone. Szukali ciszy i spokoju. Ale jedyny dojazd to samochodem. Jeżdżą do śródmieść, parkują na trawnikach. Często jest to ostatnia zieleń. Przy tym komentują że wszędzie betonoza, smród i itd itp. ale autem przyjeżdżają i rozjeżdżają wszystko. To jest patologia. Miasto lider powinno ograniczać strefy dla samochodów. miasteczka i wsie graniczące powinny mieć centra przesiadkowe. korzyść dla małych miasteczek przez generowanie ruchu. A dalej już nie trzeba tłumaczyć

   • Mikelo 14 kwietnia, 2023 at 10:22 am Reply

    Miasta Lider to Nowy Jork, Los Angeles, Tokyo. W żadnym z nich nie zrobiono z centrum skansenu dla rowerów. Takie pomysły mają tylko w upadających miastach europejskich.

    • Grzegorz Żądło 14 kwietnia, 2023 at 11:59 am Reply

     A Katowice to skansen dla rowerów? Nie znam dużego polskiego miasta, które byłoby bardziej nieprzyjazne dla rowerzystów.

     • ben 15 kwietnia, 2023 at 7:43 am Reply

      Katowice nie są dużym miastem.

     • rowerowo 14 kwietnia, 2023 at 9:55 pm Reply

      A z czego wynika, że miast ma robić wszystko dla rowerzystów kosztem innych mieszkańców?? A odpowiedź może być taka, że widocznie inne miasta mają zdrowszych na umyśle przy sterach.

      • Grzegorz Żądło 14 kwietnia, 2023 at 10:13 pm Reply

       Jakie wszystko? Wystarczyłoby, żeby robiło w centrum cokolwiek dla rowerzystów.

    • Grzegorz Żądło 14 kwietnia, 2023 at 10:24 am Reply

     Polecam książkę “Walka o ulice”.

     • Bartek 14 kwietnia, 2023 at 11:12 am Reply

      Polecam zaakceptować fakt, że mieszka pan w mieście wojewódzkim będącym częścią aglomeracji. To nie jednolite miasto jak te z książek z jednolitym budżetem ale dość unikalny miejski obszar. I już widzę, jak rowerami mieszkańcy Sosnowca czy Chorzowa albo Rudy mkną uskrzydleni do Katowic bo akurat jakąś sprawę mieli. Widzę te matki po pracy zawożące swe pociechy ze szkoły do domu z zakupami hulajnogami elektrycznymi. Może nawet zniżka będzie za grupowy przejazd. Ja mam wywalone jajca, zakupy robię w miejscach gdzie mogę zaparkować samochód. W centrum jestem raz w tygodniu i lawiruje Stawową i Skargi miedzy żulami. widać zresztą jak się zmieniają ulice i jakie biznesy się sprowadzają do centrum na 3 maja. prestiż i elitarność się wylewa wręcz.
      wiadomo, że auta nie są czyste i ciche i zajmują miejsce , ale jednak spora cześć ludzi spoza Katowic ich używa. Mieszkańcy centrum tez ich używają.
      Ale wiadomo – najlepiej pokazać im jednego wielkiego faka .
      Także pamietajmy – Katowice, miasto nowoczesne, masz samochód? Twój problem, nie jesteś tu miłe widziany.

      • Daniel 14 kwietnia, 2023 at 3:31 pm Reply

       Cóż Bartek, masz rację, jak chcą mieć same monopolowe, lichwiarskie pożyczki i ciucholandy w centrum, to będą mieli. Moje firmy już się wyniosły do Mikołowa i na Brynów.

      • Grzegorz Żądło 14 kwietnia, 2023 at 12:30 pm Reply

       Co to znaczy miasto z jednolitym budżetem?

       • Bartek 14 kwietnia, 2023 at 3:41 pm Reply

        To znaczy, że taka Warszawa może swobodnie pokrywać temat komunikacji miejskiej z różnych swoich dzielnic w ramach swojego budżetu i nie musi się innych pytać o zdanie. A takie Katowice, które są głównym miastem regionu i do którego siłą rzeczy spływa okoliczny ruch (praca, edukacja, służba zdrowia) nie może zabrać z budżetu Chorzowa czy Sosnowca bo potrzebuje środków na reorganizacje komunikacji. Mimo, że ruch generują mieszkańcy Chorzowa czy Sosnowca.

        • Mieszkaniec 15 kwietnia, 2023 at 10:41 am Reply

         Jeśli mieszkaniec Chorzowa lub Sosnowca nie będzie mieć darmowego parkingu w centrum Katowic, to wtedy bardziej przeliczy i sami ludzie będą wymuszać na swoich miastach lepsze dojazdy. Czy od razu? Absolutnie nie. Ale też czemu się dziwić, skoro przez ostatnich KILKADZIESIĄT LAT robiono wszystko dla samochodów, to nie zmieni się tego tak szybko. Na szczęście takie postawy jak wypowiedź wyżej są już w odwrocie.

         • Bartek 15 kwietnia, 2023 at 2:51 pm Reply

          Żebyś się nie zdziwił 😀 przykład dosłownie z wczoraj, kolega odrzucił ofertę pracy bo miałby przyjeżdżać 2x dziennie do biura w Krakowie a jest fatalnie skomunikowany dojazd. Nic to – widzę masa aktywistów przekonanych o swojej racji i wizji świata. Ciekawe co na to normalna milcząca większość.
          Poczekamy zobaczymy, ale centrum Katowic nie jest pępkiem świata. Ja poczekam aż ościenne miasta i dzielnice wyczują szanse i zaczną ściągać do siebie biznes.

          • kukura 16 kwietnia, 2023 at 2:24 pm Reply

           Oczami wyobraźni widzę Manhattan w Mysłowicach.

           Jedno zlikwidowane miejsce parkingowe w Katowicach = jeden wieżowiec na Bończyka.

          • Grzegorz Żądło 15 kwietnia, 2023 at 11:22 pm Reply

           No, biznes już czeka, żeby uciec z Katowic do Mysłowic, Siemianowic czy Świętochłowic.

           • Bartek 16 kwietnia, 2023 at 1:01 pm Reply

            Niezmiennie jestem pod wrażeniem pańskiej arogancji i buty, którą przejawia pan w komentarzach. Ciekawe czy mieszkańcy Mysłowic, Siemianowic czy Świętochłowic podzielają pański punkt widzenia. Dobrze, że chociaż od żartów o Sosnowcu się pan powstrzymał.

            • Bart 17 kwietnia, 2023 at 10:40 am Reply

             Szkoda czasu na pisanie, jest z góry założona teza i trzeba ją lansować bez względu na milczącą większość, która ma inne zdanie.

            • Grzegorz Żądło 16 kwietnia, 2023 at 1:13 pm Reply

             Bardzo mi z tego powodu wszystko jedno. Mieszkańcy wymienionych miast zapewne nie podzielają mojego punktu widzenia, bo chcą, żeby Katowice zapewniły im bezpłatne miejsce parkingowe, bo przecież przyjeżdżają tu do pracy czy na uczelnię. Tyle że to niemożliwe, i im szybciej to zrozumieją, tym lepiej dla nich.

          • Szymon 15 kwietnia, 2023 at 6:01 pm Reply

           Nie sądzę żeby przykład pracownika który ma przyjeżdżać dwa razy dziennie do biura (?!) był choćby bliski średniej statystycznej. To raczej pracownik przyjeżdżający do biura dwa razy w tygodniu staje się obowiązującą przeciętną …
           Powodzenia w czekaniu na ościenne miasta z biznesem … hahahaha

 22. Ravger 13 kwietnia, 2023 at 3:30 pm - Reply

  Czy mapa organizacji ruchu dla Strefy Płatnego Parkowania jest gdzieś dostępna, czy to tylko dla wybranych? Bo dla ŚSPP jest w przetargu.

 23. Piotr 13 kwietnia, 2023 at 1:58 pm - Reply

  W końcu zmiana na plus.

  • Romek 13 kwietnia, 2023 at 5:55 pm Reply

   a gdzie zapoarkujesz swoja elektrycznà hulajnogè

   • kukura 13 kwietnia, 2023 at 7:34 pm Reply

    między twoimi nogami

 24. Katowiczan 13 kwietnia, 2023 at 1:45 pm - Reply

  Super, zmiany w dobrym kierunku, czym mniej samochodów w centrum tym lepiej dla mieszkańców.
  Mogliby jeszcze pozwężać ulice i zrobić ścieżki rowerowe, a w miejscu byłych parkingów zrobić zieleńce i posadzić drzewa.

  • Bartek 14 kwietnia, 2023 at 8:13 pm Reply

   Nie każdy jest tobą, rowerowy mistrzu

  • Krzysztof 13 kwietnia, 2023 at 5:34 pm Reply

   zeby twoje psy mialy gdzie sr.ć! ???

   • Katowiczan 13 kwietnia, 2023 at 10:05 pm Reply

    Nie mam psów 🙂 i nie jeżdżę samochodem do centrum, używam zbiorkomu i roweru 🙂
    rocznie robię autem 18 tys km, używam samochodu tylko do wyjazdów poza miasto 🙂

    • Kato 14 kwietnia, 2023 at 12:32 pm Reply

     To wymiękasz? Pozbądź się auta, możesz jeździć zbiorkomem albo rowerem te 18 tys. km rocznie.

Dodaj komentarz

*
*