Reklama

[TYLK U NAS] Na fragmencie ul. Mikołowskiej ma powstać dodatkowy pas ruchu. Kosztem szerokości chodnika

Grzegorz Żądło
Na odcinku ul. Mikołowskiej od ul. Andrzeja do skrzyżowania ulic Słowackiego, Matejki i Sądowej władze Katowic chcą zbudować dodatkowy pas ruchu, który służyłby do skrętu w kierunku Galerii Katowickiej. Żeby znaleźć dodatkowe miejsce dla samochodów, trzeba zwęzić chodniki. Zmiany mają zostać przeprowadzone przy okazji modernizacji linii kolejowej E65, która obejmie m.in. przebudowę wiaduktów w centrum miasta.

Katowickie Inwestycje ogłosiły przetarg na projekt przebudowy wspomnianego fragmentu ul. Mikołowskiej. Z wytycznych zawartych w dokumentach przetargowych wynika, że wschodnia jednia zostanie poszerzona o dodatkowy pas ruchu i będzie miała szerokość 10,5 metra. Tym samym pod wiaduktem mają się zmieścić trzy pasy ruchu, z których skrajny prawy ma służyć do skrętu w prawo w ul. Słowackiego. Nie da się tego zrobić bez zwężenia chodników i/lub likwidacji pasa zieleni (na odcinku od ul. Andrzeja do początku wiaduktu). Z planów miasta wynika, że po stronie wschodniej (czyli tu gdzie dodatkowy pas) ma on mieć 4 metry szerokości. Co więcej, docelowo ma to być ciąg pieszo-rowerowy, co oznacza, że na wąskiej przestrzeni będą się musieli zmieścić i piesi, i rowerzyści. Plan przewiduje zwężenie chodnika również po drugiej stronie drogi. Tam jezdnia ma mieć 7 m szerokości, a chodnik 3 m. Tu też ubędzie miejsca dla pieszych.

Miasto chce wprowadzić zmiany na ul. Mikołowskiej przy okazji przebudowy linii kolejowej E65, która zakłada m.in. budowę dwóch dodatkowych torów na odcinku od Będzina przez Sosnowiec Główny, Katowice do Ligoty. Nad ul. Mikołowską ma powstać zupełnie nowy wiadukt, na którym pobiegnie 10 torów.


Tagi:

Komentarze

 1. Aga 31 maja, 2022 at 2:58 pm - Reply

  Nie mogę już na to patrzeć. Wszystkie miasta idą w zupełnie innym kierunku – my jak zwykle cofamy się do lat 80 i zamierzamy likwidować kolejną przestrzeń dla pieszych/rowerzystów. Deptak na Mielęckiego zlikwidowany, wszędzie zaparkowane samochody, brak reakcji Straży Miejskiej. Ile można iść pod prąd?

  • reksio 31 maja, 2022 at 7:08 pm Reply

   Jeśli wszyscy dążą ku przepaści to lepiej iść pod prąd.

 2. Jakub 31 maja, 2022 at 12:58 am - Reply

  Mam taką drobną uwagę związaną z identyfikacją i numeracja linii kolejowych, które pojawiają się w artykułach w portalu.

  Linie kolejowe PKP PLK mają numerację nadaną zgodnie z instrukcją Id12 PKP PLK „Wykaz linii Id-12 (D-29)”.
  Zgodnie z tą instrukcją przez Katowice przebiegają lub rozpoczynają się następujące linie:
  Id12 – 1 (Warszawa Zachodnia – Katowice)
  Id12 – 137 (Katowice – Legnica)
  Id12 – 138 (Katowice – Oświęcim)
  Id12 – 139 (Katowice – Zwardoń)
  To właśnie są „linie kolejowe”.

  E65 (a dokładnie „E 65”) to korytarz stanowiący część Międzynarodowej Europejskiej Sieci Kolejowej – „TEN-T”, który powstał na bazie Europejskiej Umowy o Głównych Międzynarodowych Liniach Kolejowych” oraz „Europejskiej Umowy o Ważnych Międzynarodowych Liniach Transportu Kombinowanego i Obiektach Towarzyszących” (odpowiednio AGC oraz AGTC).

  Korytarz E 65 (jeden z dwóch zespołów linii składający się na Korytarz nr VI) przebiega od Gdyni do Zebrzydowic (na terenie RP), a w jego skład wchodzą następujące linie:

  Id12 – 202 (Gdańsk Główny – Stargard*)
  Id12 – 9 (Warszawa Wschodnia Osobowa – Gdańsk Główny)
  Id12 – 2 (Warszawa Zachodnia – Tererspol**)
  Id12 – 1 (Warszawa Zachodnia – Katowice***)
  Id12 – 4 (Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie) – CMK
  Id12 – 139 (Katowice – Zwardoń****)
  Id12 – 150 (podg. Most Wisła – Czechowice Dziedzice (dawniej Chybie))
  Id12 – 93 (Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice – Granica Państwa)

  *na odcinku Gdańsk Główny – Gdynia Główna
  **na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia Osobowa
  ***na odcinku Warszawa Zachodnia – Grodzisk Mazowiecki oraz Zawiercie – Katowice
  ****na odcinku Katowice – posterunek odgałęźny Most Wisła (stanowiący dzisiaj część stacji Czechowice Dziedzice)

  Jeżeli więc chcemy nazywać korytarze AGC/AGTC liniami, to należy dodać, że są to Międzynarodowe Linie Kolejowe, w przeciwnym wypadku powinniśmy pozostać przy numeracji linii PKP PLK. 😉

 3. P Śl 30 maja, 2022 at 3:44 pm - Reply

  W Jaworznie pasy zwężają do nie więcej niż 2,75m w Katowicach dalej autostrady w środku miasta. Koniecznie niech zrobią dwa pasy do skrętu w lewo to kierowcy autobusów na pewno się ucieszą.

  • P Śl 30 maja, 2022 at 3:44 pm Reply

   Znaczy w prawo.

 4. Art 30 maja, 2022 at 11:44 am - Reply

  Czyli taniej (po pieniędzmi pkp) poszerzyć Mikołowską, co w efekcie nic nie da, niż wybudować łącznik Grundmana, Mayer -> A4 który w założeniach miał wyprowadzić ruch ze skrzyżowania Matejki/Mayer/Mikołowska. Na południu, bez zmian

  • Damian 30 maja, 2022 at 6:44 pm Reply

   Którędy miałby ten łącznik przebiegać?

   • Art 30 maja, 2022 at 9:31 pm Reply

    Był plan nad lub pod torami do wezła Mikołowska/A4, oprócz Bocheńskiego i S86 nie ma alternatyw dla drogi na południe Katowic. PKP obstaje przy swoim ze skuli modernizacji linii E30 nie wydadzą warunków do tego typu inwestycji. Mówi się o tym od lat, ale w Naszym mieście na mówieniu się kończy

    • eopj'j;be 30 maja, 2022 at 9:49 pm Reply

     Dokładnie, na południu bez zmian. Ligota, Brynów, Ochojec, Piotrowice połączone z północną częścią miasta praktycznie jedną drogą (Mikołowską). Nic dziwnego, że wiecznie tam są korki. O obwodnicy centrum można tylko pomarzyć. Ciekawe, czy jest miasto w Polsce z tak beznadziejną komunikacją na linii północ-południe. Komunikacja publiczna też w tych korkach stoi.

     • reksio 31 maja, 2022 at 7:03 pm Reply

      Właśnie, ale dalej pojawia się banda klakierów promujących zwężanie ulic. Na Mikołowskiej chcieli na przykład jeden z dwóch pasów przeznaczyć na buspas.

   • kukura 30 maja, 2022 at 9:05 pm Reply

    wzdłuż torów i częściowo po terenie zomowców. Koszty kosmiczne, ale to jedyny sposób na normalne śródmieście.

 5. kukura 30 maja, 2022 at 11:39 am - Reply

  Typowy Krupa i jego urząd. Dużo gadania o nowoczesnych rozwiązaniach pro-miejskich, a koniec końców zbudować 5 pasów jezdni w samym środku śródmieścia.

 6. Kicek 30 maja, 2022 at 11:35 am - Reply

  Wieczny lament malkontentów.
  Zrób coś – źle, nie rób nic jeszcze gorzej.

  • kukura 30 maja, 2022 at 11:42 am Reply

   Dzięki takim „zadowolonym” jak pan, ten kraj wygląda jak wygląda. Jak deweloperski karton rozjechany przez samochody.

 7. MM 30 maja, 2022 at 10:46 am - Reply

  A czy na czas tego remontu będzie można tam przejść/ przejechać pod tym wiaduktem czy go całkiem zamkną na czas przebudowy?
  Pytam ponieważ chodzę tamtędy do pracy a w pobliżu nie ma innej drogi dla pieszych w tym kierunku. Musiałabym chodzić przez dworzec a to trochę naokoło dla mnie.

 8. Małgosia 30 maja, 2022 at 10:14 am - Reply

  To znaczę utrudni przejazd wózków. Codziennie mierze się z tym problemem w Katowicach. Ciągle niedziałające windy (szczególnie na dworcu i galerii)… A że zdjęcia widzę że to jedna z najczęściej używanych przeze mnie dróg by przejechać na drugą stroną miasta… Żenada

  • reksio 31 maja, 2022 at 7:07 pm Reply

   Nawet jeśli będziesz iść obok swojego wózka to się zmieścisz na tych 3 metrach, no chyba, że nie.

 9. mick 30 maja, 2022 at 8:46 am - Reply

  Skoro mosty trzeba zbudować od nowa, to można przesunąć przyczółki, aby pod nimi było szerzej.

 10. Kiedy idziemy protestowac? 30 maja, 2022 at 7:14 am - Reply

  Dramat!

 11. Grucha 29 maja, 2022 at 8:20 pm - Reply

  Zbuduj centrum handlowe w samym środku miasta. Potem walcz dzielnie, aczkolwiek bez szans powodzenia, z udrażnianiem wytworzonego w ten sposób ruchu samochodów

 12. Piotr 29 maja, 2022 at 3:16 pm - Reply

  To ponoć ma być buspas. Jestem za, ale na pas dla autobusów powinien zostać przeznaczony jeden z istniejących już pasów.

  • Piotr 29 maja, 2022 at 6:35 pm Reply

   Piotr odpowiada Piotrowi. Najpierw warto się chyba dowiedzieć, w jakim dokładnie miejscu i formie (!!), miasto zamierza wyprowadzić wyjście z dworca PKP, aby wybudować tam mini węzeł przesiadkowy dla autobusów i tramwai.
   Miasto informuje o tym od kilku lat, ale projektu jeszcze nie widzieliśmy…

   • Piotr 29 maja, 2022 at 11:07 pm Reply

    Drogi Piotrze, pomyliłeś ulice. Tu jest mowa o ścieku Mikołowska, a nie o Jana/Kościuszki.

    • Piotr 30 maja, 2022 at 11:02 am Reply

     Masz rację Piotrze, mea culpa 🙂
     Swoją drogą, jestem ciekaw kiedy PKP zamierza rozpocząć remont tego wiaduktu, aby zuchy z UMK mogły się przebić z dworca na ulicę.

 13. Dzięki! 29 maja, 2022 at 10:07 am - Reply

  Bylibyśmy tez wdzięczni za nazwiska osób które wpadają na takie pomysły.

 14. Zielone miasto Katowice 29 maja, 2022 at 10:04 am - Reply

  Jak już na taki pomysł wpadli i nie da się nic z tym zrobić to powinien byc to tylko i wyłącznie buspas

 15. Sk 29 maja, 2022 at 9:52 am - Reply

  Wiadomo od dawna że Katowice to miasto samochodów i betonu !! Tu nie liczy się nic poza budowaniem nowych dróg taka walka z smogiem i samochodami w Katowicach !!! Ale czego się spodziewać po Krupie i uszoku!!!!

Dodaj komentarz

*
*