Reklama

Trwają badania parkingów w Katowicach. Szykują się duże zmiany dla kierowców

Ł. K.
Miasto przeprowadza badania dotyczące parkingowych zachowań kierowców w centrum Katowic. Wyniki tych badań posłużą do zmiany polityki parkingowej. Urzędnicy chcą wprowadzić 3 różne stawki. W tym abonamenty dla mieszkańców ze strefy płatnego parkowania.

Badania mają pomóc w stworzeniu nowych rozwiązań parkingowych w Katowicach. Aktualnie firma wybrana w przetargu zajmuje się analizą tego, w jaki sposób parkują kierowcy. Chodzi o to, żeby określić, ile w ogóle jest miejsc postojowych w centrum miasta (zostało ono podzielone na 42 obszary – od Koszutki do autostrady A4 i od Załęża do Zawodzia). Jednak ważniejszą informacją będzie tzw. rotacja parkowania. – Wskaźnik pokazujący, ile w ciągu określonego przedziału czasowego pojazdów na danym miejscu parkingowym parkuje – tłumaczy Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu w UM Katowice. Kolejnymi danymi, które mają pomóc w wypracowaniu konkretnych rozwiązań w strefie płatnego parkowania, są m.in. średni czas parkowania czy liczba aut z Katowic i spoza miasta parkujących w strefie.

Na podstawie wyników i rekomendowanych rozwiązań, miasto chce zmienić politykę parkingową. – Te wyniki i wnioskowanie mają nam umożliwić opracowanie pewnego kompleksu działań dotyczących regulacji kwestii parkingowych przede wszystkim w śródmieściu – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. Dodał, że stawka za parkowanie będzie narzędziem, które ma te rozwiązania umożliwić. To również element zapowiadanej od dawna przez prezydenta Marcina Krupę karty mieszkańca. Wiceprezydent o konkretnych kwotach nie chciał mówić, ale zdradził na posiedzeniu komisji transportu rady miasta, że Katowice zmierzają w kierunku uporządkowania parkowania w strefie płatnego parkowania. Ma się ono opierać na wprowadzeniu trzech różnych stawek: dla wszystkich, dla mieszkańców i dla mieszkańców w strefie płatnego parkowania. – To będzie standardowa stawka za parkowanie. O wysokościach nie chcę mówić, bo to wszystko jest przed nami. To będzie stawka za parkowanie dla mieszkańców Katowic, niezależnie od tego w jakiej dzielnicy mieszkają. Jeżeli będą chcieli parkować w dowolnie zlokalizowanej strefie czy podstrefie płatnego parkowania, będą korzystali z benefitu wynikającego z tego, że tutaj płacą podatki – mówi Sobula. Trzecia stawka i trzeci pomysł to abonament dla osób, które mieszkają w strefie płatnego parkowania. – Pytanie, czy dla jednego mieszkania powinien być wydawany jeden taki abonament, czy niekoniecznie i może być więcej, ale już kolejne powinny kosztować trochę więcej – tłumaczy Sobula.

Na to i wiele innych pytań ma odpowiedzieć trwające badanie. Na razie, do końca października, prace są prowadzone w terenie w godzinach od 6.00 do 20.00. – Natomiast potem rzeczywiście przystępuje wykonawca do żmudnego opracowania tych wyników. To nam zajmie około miesiąca, do końca listopada – mówi Lowak.  Badanie na zlecenie miasta wykonuje firma Stadtraum Polska Sp. z o.o. z Poznania. Jego koszt to niespełna 100 tys. zł.


Tagi:

Komentarze

 1. Edyta 21 października, 2019 at 10:09 am - Reply

  Mieszkam w centrum przy dworcu Pkp niestety ,(10 lat) przyjezdzam z pracy o 15 tej a w domu jestem czesto 16.30 w oczekiwaniu na wolne miejsce pod swoja kamienica poltorej godziny czekam , i teraz mam jeszcze za to placic !!! Katowice dla mieszkancow nic nie maja do zaoferowania uciekac ztad trzeba.

 2. Don Chichot 19 października, 2019 at 11:16 pm - Reply

  Pytania zasadnicze!
  Ile miejsc parkingowych podziemnych posiada ING Bank, czy KTW!? Ile będzie po wybudowaniu KTW2?!
  Dlaczego parking pod NOSPrem w tygodniu jest zawalony samochodami z miast ościennych! Dlaczego nie ma jeszcze stref parkowania (budowanych), a już wymusza się daniny? Dlaczego mały parking przy lodowisku jest zamknięty, a zwłaszcza gdy odbywają się imprezy w Spodku?! Dlaczego teren przed Spodkiem może być wynajęty na imprezy no. motorowe, ale nie może być parkingiem podczas imprez w Spodku czy NOSPR? Dlaczego podczas imprez jednoczesnych w Spodku czy NOSPR, nie mobilizuje się nowych parkingów?! W końcu…dlaczego zezwolono deweloperowi na budowanie w Strefie Kultury apartamentowców, a nie wybudowano parkingu piętrowego?! Urzędnicy z UM Katowice, DAWNO zatracili zasadę mądrości i gospodarności Ślązaka!

 3. Metropolitalny 19 października, 2019 at 12:25 pm - Reply

  Kolejny antymetropolitalny pomysł Katowic. Czerpanie zysków z faktu bycia centrum GZM, choćby poprzez ściąganie większości najlepszych inwestycji płacących najwięcej podatków jest OK. Ale najlepiej żeby ludzie do tej pracy teleportowali się z miast ościennych. To chyba tak nie działa. Trzeba patrzeć szerzej niż tylko przez pryzmat samych Katowic, bo bez miast ościennych nic one nie znaczą.

  • Zyga 22 października, 2019 at 10:44 pm Reply

   Głupoty Pan opowiada. Katowice nie korzystają z faktu bycia jedynym dużym ośrodkiem miejskim, tak jak robią to Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław, które są otoczone samymi wsiami lub małymi miasteczkami bez infrastruktury). W przeciwieństwie do innych miast wojewódzkich akurat Katowice otoczone są z każdej strony miastami podobnej wielkości. To że potrafią przyciągnąć wartościowych pracodawców i inwestycje wynika z tego, że są po prostu dobrze zarządzane. I jeżeli któryś sąsiad decyduje się na pracę w Katowicach to powinien przemyśleć jak do niej bez samochodu się dostać, żeby nie korkować mieszkańcom Katowic ich miasta i nie truć spalinami ich dzieci. Bo jest to po prostu chamskie i egoistyczne podejście.

 4. Mieszkaniec Kato 18 października, 2019 at 6:15 pm - Reply

  Brawa za pomysł z obniżoną opłatą za parkowanie dla mieszkańców Katowic – w końcu to oni budują i utrzymują całą tą infrastrukturę drogowo-parkingową, z której osoby przyjezdne tak chętnie korzystają (i często uważają, że najlepiej to za darmo mieszkańcy Katowic powinni im wszystko ufundować)!

  • Don Chichot 19 października, 2019 at 11:23 pm Reply

   …jak zapraszasz gości do siebie, to zapewniasz im garderobę, by mieli gdzie zdjąć odzież wierzchnią! Zezwala się na budowę KTW,1 i 2, rozwija sieć biurowców, ale nikt nie myśli o tym, by przybysze, goście, pracownicy mieli gdzie zaparkować! To idiotyzm UM i jego urzędasów! W centrum miał byc parking wielopoziomowy obok dawnego hotelu Silesia…nie ma! Koło NOSPR, Spodka, MTK miał powstać parking wielopoziomowy…nie ma! Centra przesiadkowe nie zdadzą swojego założenia! Kto tam w UM siedzi i udaje, że myśli?! Każda impreza w Strefie Kultury, a ja z Koszutki muszę szukać parkingu na Bogucicach!

   • Obywatel 20 października, 2019 at 5:17 pm Reply

    Czyli w innych miastach moge nie płacić.
    Dzięki za info, jak odwiedze Kraków czy Wrocław, to parking mam za free i w dodatku pod drzwiami.
    Super

   • DG 20 października, 2019 at 3:37 pm Reply

    Właśnie o to chodzi, żeby odzież została w garderobie dla gości a nie na każdym krześle w domu gospodarza. Taką garderobą mają być centra przesiadkowe.

   • Pablo 20 października, 2019 at 6:43 am Reply

    Nie kufa siedza w kurtkach co za glupi argument.
    P. S.
    Scisle centrum miasta proszę winno byc car free i po problemie

Dodaj komentarz

*
*