Reklama

Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsze testy już niedługo

Grzegorz Żądło
Chociaż zainteresowanie już teraz jest duże, cały czas trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. Do mającej dowództwo w Katowicach 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej potrzebnych jest 450 osób. Pierwsze testy już niedługo, a prawdziwa próba we wrześniu.

Wojska Obrony Terytorialnej to formacja, która ma być wsparciem dla zawodowej armii. Terytorialsi mają być wykorzystywani np. przy usuwaniu skutków powodzi czy innych kataklizmów. Oczywiście, w przypadku zagrożenia konfliktem zbrojnym, również. Trwa już rekrutacja do 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W woj. śląskim powstaną cztery bataliony lekkiej piechoty, które znajdą się w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej. W tym pierwszym mieście, chętni, którzy złożyli już odpowiednie dokumenty, mogą się zapoznawać z podstawami życia w jednostce. Prawdziwy test przyjdzie jednak we wrześniu. Osoby, które przejdą badania lekarskie, przejdą 16-dniowe szkolenie zakończone egzaminem (tzw. pętlą taktyczną). W ostatnim dniu odbędzie się przysięga. Oczywiście byli żołnierze już nie będą jej składać, bo przysięgę składa się raz w życiu.

Kandydatami do WOT mogą być osoby w wieku 18-55 lat. W przypadku oficerów i podoficerów – 63 lata. Po złożeniu wniosku we właściwej terytorialnie Wojskowej Komendzie Uzupełnień (do tej w Katowicach wnioski składają osoby zameldowane w Katowicach, Mysłowicach i Jaworznie), kandydat musi czekać na wiadomość z WKU. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z jednostką, a potem badania lekarskie. Następnie kandydaci stawiają się w jednostce w Gliwicach i przez 16 dni z niej nie wychodzą. Przez ten czas uczą się podstaw. Pracodawca ma obowiązek dać osobie chętnej do wstąpienia do WOT bezpłatny urlop. Jako rekompensatę, wojsko wypłaca około 100 zł za każdy dzień szkolenia.

Osoby, które pozytywnie przejdą szkolenie i zdadzą egzamin, po złożeniu przysięgi staną się żołnierzami WOT. Z tego tytułu będą dostawać 300 zł miesięcznie za tzw. gotowość. Dodatkowo jeden weekend w miesiącu muszą poświęcić na szkolenie i za to dostaną około 200 zł. Łącznie więc, żołnierze WOT będą dostawać 500 zł miesięcznie.

Tak naprawdę, pełnoprawnymi żołnierzami obrony terytorialnej staną się dopiero po 3 latach. Przez ten czas, w okresie letnim, będą musieli przejść dwutygodniowe szkolenie na poligonie (każdego roku). W drugim roku, kandydaci na żołnierzy, rozpoczną specjalizację.

Już teraz do WOT w woj. śląskim zgłosiło się 400 chętnych. W tym roku przeszkolonych ma zostać 450. Docelowo w woj. śląskim ma służyć 3 tysiące żołnierzy obrony terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*