Reklama

Tour de Pologne w Katowicach. Trasa pobiegnie przez ścisłe centrum miasta

Grzegorz Żądło
Niespełna miesiąc pozostał do przejazdu przez Katowice wyścigu Tour de Pologne. Kolarze pojawią się w mieście 4 sierpnia. Trasa została poprowadzona tak, żeby w telewizji pojawiły się obrazki ze strefy kultury i przebudowanej przestrzeni pomiędzy Rynkiem i rondem. Mimo poważnych utrudnień, tym razem będzie możliwość wyjazdu z centrum miasta.

Przygotowania do katowickiego etapu trwały w mieście od kilku miesięcy. Zawsze największym problemem jest takie wyznaczenie trasy, żeby w jak najmniejszym stopniu zablokować ruch samochodowy (tramwajowy zresztą też). Zwykle się to nie udaje. Ostatnia edycja Tour de Pologne po raz kolejny pokazała braki organizacyjne. Stojący kilkaset metrów od siebie policjanci podawali kierowcom sprzeczne komunikaty. Wjazd do tunelu pod rondem od strony Chorzowa był zamknięty i tworzyły się długie korki (więcej o tym tutaj). W tym roku w Katowicach będzie finiszował trzeci etap TdP. Kolarze wystartują z Zawiercia, potem przejadą m.in. przez Piekary Śląskie i Chorzów, a do Katowic wjadą od strony Siemianowic Śląskich. Oznacza to, że pierwsze utrudnienia pojawią się na Al. Korfantego przy granicy z tym ostatnim miastem. Mają potrać około godziny. Znacznie dłużej będzie zablokowane niemal całe śródmieście.

W tym roku runda po Katowicach, którą kolarze przejadą cztery razy, będzie prowadziła od Pętli Słonecznej Al. Korfantego (wschodnią jezdnią), potem ulicami  Moniuszki, Uniwersytecką, Olimpijską, Góreckiego, Dobrowolskiego, Dudy-Gracza, Graniczną, gen. J. Pułaskiego, Lotnisko, Francuską, Ceglaną, Meteorologów, Gawronów, Kościuszki, Poniatowskiego, Mikołowską, Pl. Wolności, Sokolską, P. Skargi i Al. Korfantego do Słonecznej Pętli. Na zakończenie czwartej rundy kolarze będą finiszować przy Spodku.

Co oznacza takie ułożenie trasy? Jest nieco lepiej niż rok temu. Po pierwsze, cały czas otwarty będzie tunel pod rondem, dzięki czemu przejazd przez Katowice na osi wschód-zachód nie będzie utrudniony. Gorzej sprawa wygląda z wyjazdem w jakimkolwiek kierunku ze ścisłego centrum. Jedyną opcją dla wszystkich znajdujących się wewnątrz pętli wyznaczonej przez trasę TdP pozostaje ul. Francuska. Tylko jej niewielki fragment przy Muchowcu będzie zamknięty, także możliwy będzie wyjazd tą ulicą w kierunku autostrady A4.

Pierwsze ulice zostaną zamknięte już o godz. 13. Finisz został przewidziany na 18.40. Nie oznacza to wcale, że prawie 5 godzin wszystkie ulice przy trasie będą zablokowane. Niemniej można założyć, że 4 sierpnia wjazd i wyjazd do i z centrum Katowic będą bardzo utrudnione.

3 i 4 sierpnia zostanie uruchomiona specjalna infolinia dla mieszkańców. Pod numerami telefonów 32 750 30 90 i 32 750 30 91 będą dyżurować osoby, które mają odpowiadać na wszystkie pytania mieszkańców związane z katowickim etapem TdP.


Tagi:

Komentarze

  1. Ormi 9 lipca, 2015 at 10:51 am - Reply

    W zamierzchłych czasach, gdy był jeszcze Wyścig Pokoju, elektryzowały wszystkich bezpośrednie relacje z HELIKOPTERA.
    Czy teraz, z pewną analogią, sytuacja techniczna już dojrzała do podawania bezpośredniego obrazu przez serię DRONÓW?

Dodaj komentarz

*
*