Reklama

Tak będzie wyglądała ul. Dworcowa. Publikujemy nowe wizualizacje

Łukasz Kądziołka
Jest przetarg na przebudowę ulicy Dworcowej. Ważna inwestycja całkowicie zmieni tę część centrum Katowic. Teraz miasto poszukuje wykonawcy. Publikujemy też najnowsze wizualizacje deptaka. Możliwe jednak, że będzie on wyglądał nieco inaczej.

Od dawna zapowiadana przebudowa ul. Dworcowej powoli zmierza do realizacji. Nie tak dawno pisaliśmy szczegółowo o planach miasta, przy okazji wydania pozwolenia na budowę nowego deptaka. Teraz przyszedł czas na wybranie firmy, która zajmie się jedną z najważniejszych inwestycji w centrum Katowic. Dworcowa to nadal przestrzeń, z której głównie korzystają kierowcy. Wkrótce ma się to zmienić. W planach jest przerobienie przestrzeni pomiędzy modernizowanym budynkiem dawnego dworca a rzędem kamienic po północnej stronie na deptak. Ma być bardziej komfortowo dla pieszych i bardziej zielono. Wiadomo już, że na całej długości ulicy zostaną nasadzone 54 drzewa. Najwięcej przy skrzyżowaniach z ulicami św. Jana i Mariacką.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na Dworcowej będzie dużo zieleni, fontanna i schody. Jest pozwolenie na budowę

Centralny punkt deptaku będzie stanowił plac na wysokości ul. Dyrekcyjnej (o wymiarach około 55 x 37 metrów), na środku którego zaplanowano początkowo posadzenie wysokiego drzewa – buka czerwonego. Znalazło się ono na wizualizacjach pracowni Ryszarda Jurkowskiego, a decyzja miałaby zostać podjęta na etapie realizacji przebudowy. – Ono jest wedle nas rekomendowane. Gdyby nie było drzewa, to znalazłby się tam fundament pod choinkę świąteczną – mówi architekt. Krótko mówiąc, na środku placu powstałby otwór, a w nim osadzane byłoby drzewo na okres świąt bożonarodzeniowych. Przez pozostałą część roku otwór zasłaniałaby pokrywa wypełniona kamieniem, takim jak na otaczającej otwór posadzce.

Kolejnym charakterystycznym punktem placu mają być schody, które zostaną dobudowane do jednej z części dawnego dworca. Poza tym, że mają one umożliwiać wejście z zewnątrz do lokali zlokalizowanych na pierwszym piętrze oraz w podziemiach budynku biurowego, to miały również pełnić funkcję tarasu i dodatkowych miejsc siedzących z widokiem na plac. Pracownia AIR Jurkowscy przygotowała dwie wersje schodów, ale żadna z nich nie spodobała się inwestorowi budynku dworca. Jak powiedział nam Jurkowski, propozycja jego pracowni miała większy rozmach niż to, co planuje spółka Opal Maksimum. Argumentem przeciwko pomysłom pracowni była też droga realizacja wizji architektów. Opal zlecił projekt pracowni Radosława Kuberskiego i wykonanie również będzie leżało po stronie inwestora dworca.

Elementem, który może przyciągać wzrok na nowym deptaku, jest stacja transformatorowa. To dlatego, że architekci wymyślili dla niej oryginalną osłonę. Dwupłaszczyznowa konstrukcja w postaci rotundy będzie otaczała stację. Osłona z cortenu (stali rdzewiejącej) ma służyć też jako oparcie dla roślin pnących. Dzięki temu cała stacja zostanie dość szczelnie zasłonięta. Przetarg na wyłonienie wykonawcy ruszył w czwartek i potrwa do 28 maja. Miasto chciałoby wyłonić wykonawcę latem tego roku. Zgodnie z warunkami przetargu, prace mają potrwać 10 miesięcy, a w pierwszej kolejności ma powstać parking od strony ul. św. Jana.


Tagi:

Komentarze

  1. Rafal 21 października, 2019 at 11:23 pm - Reply

    Nie wierzcie UM Katowice !! Na placu Szewczyka też obiecywali i wyszło jak zwykle… Co innego jak pokazują a co innego budują !!

  2. Norbi 14 maja, 2019 at 5:09 pm - Reply

    Gdzie będzie i jak będzie funkcjonował parking dla gości hoteli „Monopol” i „Diament”? Nie mówiąc o mieszkańcach kamienic przy Dworcowej i okolicznych.

Dodaj komentarz

*
*