Reklama

Tak będą wyglądać miejskie baseny [WIZUALIZACJE]

Grzegorz Żądło
Urząd miasta pokazał dziś wizualizacje trzech basenów, które mają zostać zbudowane do połowy 2019 roku. Obiekty nieco różnią się od siebie, ale powstały na podstawie jednego projektu. Budowa basenów ma kosztować łącznie około 92 mln zł.

Katowice zdecydowały się na projekt firmy „PION” z Łodzi, która zaprojektowała pływalnię w Lublinie. Prace projektowe trwały od marca do listopada 2016 roku. Chodziło o przystosowanie projektu do warunków i potrzeb Katowic.

Każdy basen będzie miał wymiary 25 na 16 metrów i 6 torów pływackich. Oprócz budowy basenów, zagospodarowana zostanie też najbliższa okolica. Powstaną nowe drogi, parkingi i infrastruktura podziemna.

Poza główną niecką, w pływalni będzie też basen rekreacyjno-pływacki z gejzerem powietrznym, urządzeniem do hydromasażu, grzybkiem wodnym, ławeczkami, jacuzzi i brodzikiem dla najmłodszych, trybuny na 115 miejsc, saunarium, zjeżdżalnia o długości 80 metrów i hala sportowa.

Baseny będą się od siebie różnić pod względem funkcjonalnym. Przy ul. Kościuszki sala gimnastyczna będzie przeznaczona głównie dla gimnastyków sportowych. Z kolei przy ul. Wczasowej znajdzie się wyjście na zewnątrz z hali basenu na teren rekreacyjno-plażowy. W miejsce siłowni i sali fitness ma powstać gabinety rehabilitacji.

Przy basenach zostaną też zbudowane parkingi. W Brynowie będzie to 186 miejsc, w Ligocie-Zadolu – 94 miejsca, a w Szopienicach-Burowcu – 95 miejsc. Do tego parkingi rowerowe.

Budowę trzech basenów prezydent Marcin Krupa zapowiedział w czasie kampanii wyborczej, rezygnując tym samym z postawienia w mieście aquaparku. Chodziło o większa dostępność dla mieszkańców. – Wyjście do aquaparku generuje niemałe koszty, a korzystanie z mniejszych obiektów da mniej więcej taką samą frajdę, a będzie znacznie tańsze – mówi prezydent.

W grudniu ma zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych. W kwietniu 2017 roku może zostać podpisana umowa, a sama budowa potrwa 20-22 miesięcy. Na razie nie wiadomo czy miasto ogłosi przetarg na jednego wykonawcę wszystkich trzech basenów, czy każdego z osobna.

Budowa basenów ma kosztować 92,226 mln zł. Najdroższy będzie basen w Brynowie (31,885 mln zł). Te w Ligocie i Szopienicach-Burowcu mają kosztować po około 30,2 mln zł).

Początkowo budowa basenów miała kosztować około 75 mln zł, ale przy budowie zostaną zastosowane stalowe niecki, które są znacznie droższe.

Basenami prawdopodobnie nie będzie zarządzał MOSiR, ale inna jednostka miejska. – Myślę, że jesteśmy w stanie zarządzać tymi obiektami jeszcze taniej niż robi to MOSiR, ale na szczegóły jeszcze za wcześnie – informuje prezydent.

Według szacunków, koszty utrzymania jednego basenu mogą wynieść 200 tys. zł miesięcznie. Takie koszty generuje basen w Lublinie, który powstał według tego samego projektu. W basenach mają funkcjonować mała gastronomia (kawiarnia)

Miejskie baseny powstaną przy ul. Kościuszki/Zgrzebnioka, ul. Wczasowej 8 (kąpielisko Zadole) i ul.Gen. Hallera/Konnej ( w pobliżu MDK).


Tagi:

Komentarze

  1. Michal 4 grudnia, 2016 at 6:33 pm - Reply

    Przynajmniej nie będzie konkurencji dla Tychów jeśli chodzi o aquapark. Z drugiej strony lepsze baseny z większą dostępnością dla mieszkańców, aniżeli aquapark do którego nie każdy może sobie pozwolić na częste chodzenie.

  2. Jakub 1 grudnia, 2016 at 2:30 pm - Reply

    Nareszcie

Dodaj komentarz

*
*