Reklama

Szykuje się wycinka na ul. Owsianej. Drzewa rosną zbyt blisko drogi

Grzegorz Żądło
Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach przeprowadza właśnie inwentaryzację drzew rosnących wzdłuż ul. Owsianej. Część z nich na pewno zostanie wycięta. Ile dokładnie, tego jeszcze nie wiadomo.

Owsiana to długa ulica biegnąca z Panewnik do DK81 (Mikołów-Katowice). W większości prowadzi przez las, choć bliżej Panewnik stoją wzdłuż niej domy. Po obu stronach Owsianej rosną drzewa. Niektóre bardzo blisko jezdni. To jeden z powodów, dla których MZUiM robi inwentaryzację, a potem będzie chciał wyciąć część drzew.

Jak informuje MZUiM, drzewa przy Owsianej zostały oznakowane „w celu zebrania informacji na temat określenia ich ogólnego stanu fitosanitarnego oraz ustalenia rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych. Spośród zinwentaryzowanych drzew ok. 3% jest zupełnie obumarła i wobec tych drzew zarząd wystąpi z wnioskiem o ich usunięcie.”

MZUiM nie jest w stanie podać dokładnej liczby drzew, które znajdują się w administracji zakładu, bo trwa jeszcze analiza terenowo-prawna.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, MZUiM chciałby usunąć wszystkie drzewa, które rosną w tzw. skrajni drogi. Wolną przestrzeń nad i obok drogi określa rozporządzenie ministra transportu i gospodarki morskiej. Przyjmuje się, że w odległości 0,5 metra od krawędzi jezdni nie powinna znajdować się żadna zieleń. „Na oko” można ocenić, że na Owsianej część drzew rośnie bliżej drogi. – Każde drzewo rosnące w skrajni drogowej może stanowić potencjalne zagrożenie w ruchu drogowym. Coraz częstsze anomalie pogodowe mogą działać w sposób nieprzewidywalny na drzewa. W takich warunkach łamią się drzewa zupełnie zdrowe, prawidłowo pielęgnowane, ale także obumarłe – argumentuje MZUiM.

Jak się dowiedzieliśmy, MZUiM nie planuje przy Owsianej żadnej inwestycji drogowej, czyli poszerzenia jezdni, budowy chodnika czy drogi rowerowej.


Tagi:

Komentarze

 1. Stowarzyszenie Nasz Park 24 lipca, 2019 at 5:45 am - Reply

  Właśnie przez takie durne wycinki mamy w konsekwencji tzw.anomalia pogodowe. MZUiM niech poprawia nawierzchnie ulic , żeby ograniczyc wypadki , a nie wycina drzewa.Należy zapytać: czy przypadkiem nie jest częścią zorganizowanej grupy przestępczej wspierającej firmy zajmujące się wycinką drzew i handlujacej drewnem. Wszystkie wyjaśnienia, że chodzi o bezpieczenstwo to tzw.wytrych otwierający drogę do przestępstwa przeciwko ludziom, ktorym odbiera sie możliwość zycia w kontakcie z przyrodą .

 2. Michał 23 lipca, 2019 at 2:39 pm - Reply

  Zielone ekolgiczne miasto Katowice 🙁 Tragedia. Brzydkie te miasto i jeszcze bardziej je niszczą.

  • Grzegorz Żądło 23 lipca, 2019 at 2:56 pm Reply

   To miasto.

   • Przemek 24 lipca, 2019 at 8:33 am Reply

    Panie Grzegorzu, co prawda nie jestem ekspertem od drzew, ale szybki support google daje takie wyniki:
    http://wycinka.pl/przesadzanie-duzych-drzew/
    http://drewsmol.eu/index.php/?lang=1&menu=1&menu_select=56&sess_id=gpcdkzwkovkzhzyctcheleytezipxnnd
    http://sekwoja.waw.pl/
    drzewa z zdjęcia w artukule mają zdecydowanie wiekszą średnicę, ale może jest jakiś sposób na ich przesadzanie zamiast WYRŻNIĘCIA co do sztuki???
    Skoro poruszył Pan temat kolejnej wycinki drzew, może pociągnie Pan temat w UM i da się jakoś drzewa uratować? A że to będzie kosztować?…. Trudno, chyba lepiej dla nas i naszych dzieci, aby ratować drzewa w ten sposób niż mieszkać na betonowej pustyni???
    Proszę o zajęcie stanowiska odnosnie mojego komentarza, z naciskiem czy redakcja bedzie monitorować temat i identyczny z wycinką ~1300 drzew w Parki Śląskim. Dziekuje

    • Grzegorz Żądło 24 lipca, 2019 at 9:23 am Reply

     Takich drzew się nie przesadza. Raz, że to bardzo kosztowne, a dwa (to ważniejsze), że jest mała szansa, żeby się przyjęły w nowym miejscu. Zasada jest taka, że im młodsze drzewo, tym większa szansa, że się przyjmie. Oczywiście temat będziemy monitorować. Zobaczymy co wyniknie z inwentaryzacji. Na razie wiadomo tyle, że 3% drzew jest obumarłych i zostaną wycięte.

     • Sydnar 5 sierpnia, 2019 at 11:24 pm Reply

      Panie Grzegorzu,
      Co znaczy 3 % drzew jest obumarłych – czy to oznacza że 3 drzewa ze 100 rosnących są martwe ? Jak wygląda analiza statyki i zagrożeń, jakimi metodami są szacowane w tym przypadku zdrowotność itp. jak uwzględniane są potrzeby mieszkańców. Może wystarczy zrobić tam jednokierunkową aleję i dosadzić jeszcze kolejne drzewa. Widzę tu analogię działań MZUiM do totalnie oderwanej od rzeczywistości propozycji wycinki na Alei Lip przy ul. Kościuszki w Katowicach, która kwalifikuje się do zgłoszenia jako pomnik przyrody prawem chroniony. Proszę zobaczyć jakie nasadzenia rekompensacyjne wykonano po wycince na ul. Barbary. Urzędnicy, którzy wydali decyzje o wycinkach chyba nie są mieszkańcami miasta.Kolejny przykład to wycinka na ul Mickiewicza/Sokolskiej, na miejscu po drzewie jest „prywatne” miejsce parkingowe. Takich przykładów braku koordynacji działań i profesjonalnego podejścia, dyskusji z mieszkańcami i określenia priorytetów mamy w Katowicach mnóstwo. Inne miasta już się obudziły i działają, a u nas ciągle brakuje koncepcji i chęci.

      • Przemek 13 sierpnia, 2019 at 11:11 am Reply

       @Sydnar – chyba poruszył Pan trudny i niewygodny temat… dalej brak odpowiedzi na Postawione przez Pana pytania… a szkoda…

 3. Obywatel 23 lipca, 2019 at 10:18 am - Reply

  Zaniedługo zostaną jedynie palmy i krzoki w donicach.

  • Grzegorz 27 maja, 2020 at 12:40 am Reply

   Owietlenie tej wyjatkowo niebezpiecznej drogi to już dawno powinno być zrobione ze względu na tak dużą ilość zwierząt które powodują wypadki również śmiertelne a za ten zakręt od rogatek w kierunku Panewnik który przez tyle lat przyniósł tyle tragedii jak przejscie ktorego nie ma na wysokosci zalewu Starganiec mam nadzieje że przyjdzie taki dzień że odpowiednie osoby zostaną pociągniete do odpowiedzialności za tą drogę osobiście sam zbieram podpisy w tej sprawie i będzie oddany odpowiedni dokument do prokuratury jeśli nadal się to nie zmieni

Dodaj komentarz

*
*