Reklama

Szykuje się kolejna podwyżka na autostradzie A4. Do GDDKiA trafił wniosek w tej sprawie

Redakcja
Kierowcy zapłacą więcej za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska złożyła w tej sprawie wniosek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a jej opinia i tak nie ma znaczenia.

Zaledwie 2 tygodnie temu koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków wprowadził nowy cennik dla pojazdów kategorii 1. Przestała obowiązywać zniżka w zależności od sposobu płatności. Teraz zarówno płacąc na bramkach, jak i korzystając z płatności automatycznych, kierowcy osobówek płacą tyle samo za przejazd przez jedną bramkę, czyli 15 zł. To oznacza, że podróż 60-kilometrowym odcinkiem autostrady tylko w jedną stronę kosztuje już 30 złotych.

Niebawem będzie jeszcze drożej. Jak poinformowała dzisiaj spółka Stalexport Autostrada Małopolska, do GDDKiA trafił wniosek dotyczący zmiany stawek opłat za przejazd. Swoją decyzję SAM S.A. tłumaczy inwestycjami i zbliżającym się końcem umowy koncesyjnej.

Zarządca odcinka A4 Katowice-Kraków ma obowiązek przekazać autostradę stronie publicznej w 2027 r. w doskonałym stanie technicznym. Wiąże się z tym konieczność intensyfikacji szeregu prac utrzymaniowych, budowlanych i remontowych w ostatnich trzech latach obowiązywania umowy. Będą one związane m.in. z wymianą nawierzchni na całej długości koncesyjnego odcinka A4 czy remontami mostów i wiaduktów” – czytamy w komunikacie SAM S.A.

Jak wylicza spółka, w ciągu dwóch lat koszty usług budowlanych wzrosły o 26%, a ceny asfaltu o prawie 50%.  – W najbliższych latach musimy skumulować prace budowlane na A4 Katowice-Kraków, bo tylko w stosunkowo krótkim horyzoncie czasu możemy przewidywać, w jakim stanie będzie infrastruktura w momencie przekazania autostrady stronie publicznej. Dlatego odcinki, które z powodzeniem mogłyby funkcjonować jeszcze jakiś czas bez szkody dla bezpiecznej i komfortowej jazdy, musimy remontować już teraz. Znaczny wzrost cen materiałów budowlanych i usług spowodował, że koszty zaplanowanych do końca koncesji inwestycji będą istotnie wyższe, niż  pierwotnie zakładaliśmy. To bezpośrednie przesłanki wnioskowania o zmianę stawek za przejazdy zarządzaną przez nas autostradą – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM S.A.

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 kwietnia mają obowiązywać poniższe stawki:
• kategorii 1 (innych niż motocykle) – o 1 zł, z kwoty 15 PLN do kwoty 16 PLN,
• kategorii 2, 3, 4 i 5 – o 3 zł, z kwoty 46 PLN do kwoty 49 PLN.

Zmienione stawki będą obowiązywać na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat – w Mysłowicach i Balicach. SAM S.A. utrzyma bonifikaty dla motocykli oraz pojazdów kategorii 2 i 3. Ich wysokość ma zostać odrębnie skonsultowana z GDDKiA. Niezależnie od odpowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, koncesjonariusz może wprowadzić podwyżki, ponieważ pozwalają na to zapisy umowy. W przeszłości GDDKiA opiniowała już negatywnie zmiany w cenniku, ale nie wpłynęło to na decyzję koncesjonariusza autostrady A4 Katowice-Kraków.


Tagi:

Komentarze

  1. Poldi 31 stycznia, 2024 at 1:14 pm - Reply

    proponuje 500 zł za 1 bramkę dla osobówki.

Dodaj komentarz

*
*