Reklama

Szykują się duże zmiany przy Sądowej. W końcu mają zniknąć korki

Tak ma wyglądać dworzec autobusowy przy Sądowej.

Grzegorz Żądło
Przy okazji budowy dworca autobusowego przy ul. Sądowej, w istotny sposób zmieni się organizacja ruchu w tym miejscu. Kierowcy samochodów osobowych nie wyjadą już z Placu Wolności, tak jak obecnie, łukiem w lewą stronę w kierunku Mikołowskiej. Będą musieli najpierw pojechać w prawo. Wszystko dlatego, że priorytet będą miały autobusy.

Za 60 mln zł do końca 2019 roku przy ul. Sądowej ma powstać dworzec autobusowy z parkingiem dla samochodów, rowerów i autobusów. Będzie też 15 peronów dla autokarów. Przy okazji inwestycji powstanie nowy układ drogowy. Jego głównym założeniem jest wprowadzenie rozwiązań najbardziej korzystnych dla autobusów. Dlatego tylko one będą mogły korzystać z wyjazdu z pl. Wolności w kierunku ul. Mikołowskiej. Sygnalizacja świetlna ma działać w ten sposób, że samochody jadące „z dołu” (od Słowackiego) i te jadące ul. Marii Goeppert-Mayer cały czas będą miały światło zielone. Do momentu, aż ze strony pl. Wolności nadjedzie autobus. Wówczas on ma mieć priorytet.

Z kolei samochody osobowe z pl. Wolności pojadą najpierw w prawo, objadą teren nowego dworca, skręcą w lewo i trafią na nowe skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, na którym będą mogli pojechać w prawo (w kierunku Gliwickiej) lub w lewo (w kierunku Mikołowskiej).

Mniej więcej na środku terenu nowego dworca zostanie zlokalizowane rondo, ale korzystać z niego będą mogły najprawdopodobniej tylko busy i autobusy.

Przy okazji budowy węzła „Sądowa” powstanie też ścieżka rowerowa od dworca wzdłuż ul. Marii Goeppert Mayer, przez Gliwicką i Opolską do istniejącej drogi przy Grundmanna.


Tagi:

Komentarze

  1. Wojtek 26 czerwca, 2017 at 10:26 am - Reply

    Ciekawe, czy będą poprowadzone ścieżki rowerowe, czy znowu rowery będą musiały lawirować między autami.

Dodaj komentarz

*
*