Reklama

Szlabany zagrodzą wjazd na parkingi w strefie kultury. Niedługo trzeba będzie płacić za postój

Grzegorz Żądło
Jeśli wykonawca wywiążę się z umowy to jeszcze w tym, a jak nie to najpóźniej na początku przyszłego roku trzeba będzie płacić za postój na parkingach w strefie kultury. MZUiM już zamawia niezbędny sprzęt. Pobór opłat będzie odbywał się automatycznie, mimo że pierwotnie mieli się tym zajmować parkingowi.

Według pierwszych założeń, parkingi w strefie kultury miały być płatne już w październiku 2020 roku. Najpierw jednak władze Katowic czekały na otwarcie centrów przesiadkowych, a potem tłumaczyły się pandemią i organizacją w MCK szpitala tymczasowego. Teraz jednak w końcu nadszedł czas na wprowadzenie opłat.

Zmieniała się nie tylko data rozpoczęcia pobierania opłat, ale też sam sposób. Pierwotnie kierowcy mieli płacić wyłącznie kartą u parkingowych. To już nieaktualne. Koncepcja się zmieniła. MZUiM rozstrzygnął właśnie przetarg na dostawę sprzętu do automatycznego poboru opłat. Wjazd na parkingi przy NOSPR i Muzeum Śląskim będzie odbywał się przez szlaban. Przez wyjazdem trzeba będzie zapłacić za postój w kasie parkingowej. Po włożeniu opłaconego biletu do czytnika przy wyjeździe, podniesie się szlaban.

Ile trzeba będzie płacić za parkowanie w strefie kultury? To już jakiś czas temu zostało ustalone przez radnych. Opłaty będą pobierane od poniedziałku do piątku w godz. 6:30-17 (za wyjątkiem dni świątecznych). Mieszkańcy Katowic, którzy mają Katowicką Kartę Mieszkańca, zapłacą 5 zł za godzinę postoju, a pozostali – 10 zł.

Do dyspozycji będzie 559 miejsc parkingowych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tak ma wyglądać wielopoziomowy parking w strefie kultury

W ogłoszonym przez MZUiM przetargu wpłynęły dwie oferty. Wygrała tańsza. Szlabany, kasy, czytniki i serwer dostarczy Green Center Polska Sp. z o.o. Systemy Parkingowe z Poznania. Firma ta dostanie za swoje usługi 623 610 zł.
Zgodnie z umową, wykonawca ma zainstalować urządzenia do połowy grudnia. Jeżeli wywiąże się z terminu realizacji to pobór opłat rozpocznie się na przełomie 2021 i 2022 r.

Co ciekawe MZUiM montuje kosztowny sprzęt na parkingu A, na którym latem 2022 ma się zacząć budowa wielopoziomowego parkingu. Jak poinformował nas Konrad Wronowski, zastępca dyrektora MZUiM, kupowane właśnie urządzenia nie zostaną wykorzystane w obiekcie kubaturowym, ale zarząd zastrzegł w umowie możliwość ich przeniesienia w inne miejsce.


Tagi:

Komentarze

 1. Andrzej 25 listopada, 2021 at 9:47 am - Reply

  10 zł/h to chyba nie dla sąsiadów Katowic. Rozumiem że ceny idą w górę, ale przy zarobkach 2500-3000 to ta stawką jest chora (jak dużo rzeczy w tym kraju).

 2. P Śl 29 września, 2021 at 11:27 am - Reply

  Zakładając, że ktoś będzie skłonny płacić to ciekawe kto im zapłaci za 9 godzin 100 albo 45 zł jak w Supersamie zapłaci 24 zł. Urzędnicy znowu błyszczą. Tak jak postawili puste CP tak teraz zakorkują sobie koncertowo centrum miasta, a biorąc pod uwagę, że na Korfantego zwijają asfalt to już wogóle będzie ciekawie.

  • Sebastian 29 września, 2021 at 2:45 pm Reply

   Parking w śródmieściu a parking w centrum handlowym to są dwie różne sprawy i dwie różne strategie.
   Polityka parkingowa w śródmieściu polega na takim kształtowaniu cen by wymusić maksymalną rotację samochodów na miejscach parkingowych.
   Cel jest taki, żebyś przyjeżdżając do centrum bo np. musisz coś załatwić w urzędzie, szybko znajdziesz miejsce i zapłacisz za krótki postój akceptowalną stawkę. Im dłużej stoisz – cena rośnie wykładniczo – tak, żeby cię zmusić do zwolnienia miejsca.
   Centrum handlowe ma na uwadze zysk jaki przynosi klient. Jak by mu cena parkingu szybko rosła to by szybko wyszedł ze sklepu – a tu chodzi o to, żeby tu spędzał czas.
   Idę o zakład o grube pieniądze, że jeżeli parking się zapcha a sklep oszacuje, ż emu to nie przynosi oczekiwanego wzrostu obrotów to ceny poszybują szybciej niż myślisz. Póki mają rezerwy parkingowe i nie spada obrót w sklepie do póty będą niskie ceny parkingu. Patrz przykład Biedronek, Aldi itp.

   • P Śl 30 września, 2021 at 12:35 am Reply

    No dobrze, że mnie uświadomiłeś, bo bym nie wpadł na to. Parking NOSPR to podobno jakieś 800 aut. Parkingi w GK i Supersamie blisko 3 tys., więc z czym do ludzi? A dodajmy, że z tego 800 tylko część będzie zainteresowana płaceniem, innym będzie za daleko, bo nóżki nie lubią chodzić i nie po to ma auto. Poza tym abonamenty na tych parkingach jednoznacznie świadczą, że oni są zainteresowani takimi klientami. Te stawki na miejskim parkingu nie wzrastają, one są kuriozalnie wysokie. A no i właśnie, jeszcze też będą tańsze parkingi przy drodze, więc to już wogóle jest absurdalne i bezmyślne.

    • Sebastian 30 września, 2021 at 9:10 am Reply

     Zajrzyj na strony obu centrów handlowych (dla mnie galeria to może być sztuki) – Supersam 380 miejsc, GK- 1200 miejsc co razem daje 1,58 tys. miejsc. Do twoich 3 tys brakuje trochę..
     NOSPR ze swoimi 800 miejscami to jest prawie 51% miejsc co oferują GK i Supersam. Więc sam przeanalizuj czy dociążą się parkingi w Supersamie.
     Ciekawe dlaczego w Gk aż 2 godziny bezpłatne a w Supersamie tylko 1?
     Już mamy politykę rotacji.
     Abonament miesięczny to 350zł w GK i 307 zł w Supersam
     postój w godzinach pracy to min. 27 zł w GK i Supersam
     To tyle w temacie. Czas pokaże czy ceny się zmienią czy nie.

     • P Śl 30 września, 2021 at 9:57 am Reply

      Myślałem, że w Supersamie też jest tak grubo z parkingami. Te ceny mogą się zmienić, bo przebicie jest i tak ogromne, bo to 24 zł do 45 czy 90, więc różnica jest na poziomie 2/4 razy, a nawet 3/6 przy abonamencie.

 3. AA 28 września, 2021 at 4:58 pm - Reply

  Gospodarność po katowicku
  2 przykłady z dziś
  – zwijanie chyba najlepszej nawierzchni w Katowicach na Korfantego (3 lata temu generany remont i budowa od zera)
  – montaż szlabanów z „poł dużej bańki” aby po pół roku użytkowania „zezłomować” i wystawić protokół komisyjnego zniszczenia.

 4. Krek 28 września, 2021 at 2:33 pm - Reply

  Współczuję mieszkańcom pobliskich osiedli.

Dodaj komentarz

*
*