Reklama

Tak ma wyglądać wielopoziomowy parking w strefie kultury

Grzegorz Żądło
Znane są już wyniki konkursu na koncepcję wielopoziomowego parkingu, który ma powstać w strefie kultury. Zwycięska pracownia z Poznania zaproponowała konstrukcję, która stopniowo wznosi się od strony NOSPR w kierunku Muzeum Śląskiego. W optymistycznym wariancie parking mógłby powstać do końca 2022 roku. W pesymistycznym, w drugiej połowie 2023. Inwestycja ma kosztować co najmniej 70 mln zł netto.

Konkurs na koncepcję wielopoziomowego parkingu w strefie kultury cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Prawdopodobnie także dlatego, że był jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym, który odbywał się w czasie epidemii. Chęć udziału zgłosiło 170 pracowni. 70 z nich przystąpiło do pierwszego etapu, w którym trzeba było zaprezentować ideę i wstępną koncepcję parkingu. Z tych prac sąd konkursowy wybrał 5 pracowni, które przeszły do drugiego etapu. Dziś zostały ogłoszone wyniki. Niemal jednogłośnie za najlepszą została uznana koncepcja architektów Jerzego Gurawskiego i Błażeja Szurkowskiego z Poznania. W nagrodę architekci dostaną 25 000 zł nagrody i zaproszenie do negocjacji na stworzenie projektu budowlanego. – Przedstawiony projekt wielopoziomowego parkingu w formie odpowiedniej do lokalizacji, nie narzucającej się bryły, uwzględnia istniejący kontekst kulturowy i społeczny łącząc się z istniejącymi walorami miejsca. Wpisuje się on harmonijnie w strefę kultury jako obiekt, który nie jest dominujący. Stworzenie miejsca spacerowego w postaci „kwietnej łąki” odpowiada oczekiwaniom społecznym dla tego miejsca i jest kontynuacją zielonej doliny Międzynarodowego Centrum Kongresowego – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Jerzy Gurawski i Błażej Szurkowski.

Dzisiejszy dzień jest najważniejszy w procesie prowadzącym do budowy parkingu, dlatego że on determinuje to jak będzie wyglądała strefa kultury jako całość. Nie może dominować ten obiekt – mówił podczas ogłoszenia wyników konkursu Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Zwycięska koncepcja zakłada budowę parkingu na około 1400 miejsc. Na ostatniej kondygnacji w południowo-wschodnim narożniku, przewidziane zostało miejsce np. na lokal gastronomiczny. To jednak tylko opcja, bo równie dobrze mogą się tam znaleźć kolejne parkingi.

Od strony MCK parking wchodziłby jedną kondygnacją pod ziemię i stopniowo wznosił się w kierunku Muzeum Śląskiego. Na dachu konstrukcji projektanci przewidzieli ogólnodostępny teren rekreacyjny z alejkami i „łąką kwietną”. Architekci chcieli maksymalnie wkomponować bryłę parkingu w otoczenie. – Konsekwencją tego myślenia było zaprojektowanie obiektu, który maksymalnie wpisuje się w teren. Jego ukształtowanie akurat pozwalało na to, żeby część kondygnacji była pod ziemią i stworzyć taką wartość dodaną, czyli łąkę kwietną, na którą można wejść z poziomu ulicy i mieć piękne widoki na strefę kultury. Mamy nadzieję, ze nasz budynek wpisze się właściwie w ten kontekst i będzie dobrze odbierany przez mieszkańców oraz gości – mówi Błażej Szurkowski ze SKI Studio.

Tak prezentuje się zwycięska koncepcja:

Inspiracją dla twórców było Międzynarodowe Centrum Kongresowe. – Wzorowaliśmy się na otoczeniu, na budynku MCK, który też tworzy przejście. Żeby to była kontynuacja tego założenia z uzupełnieniem dodatkowo o punkt widokowy na te wszystkie obiekty architektury, które są dookoła. Zarówno na NOSPR, Spodek, MCK i rosnące tutaj wspaniałe wieże przeszklone. Nasz projekt miał stworzyć możliwość do odbierania tego otoczenia, a nie konkurowania z nim. Być może nasza wrażliwość na tę sytuację spotkała się z akceptacją jury – wyjaśnia Jerzy Gurawski z pracowni ARPA. Dodaje, ze jego zdaniem parking jest prosty, dostępny ze wszystkich czterech stron  i przewiewny.

Budową parkingu ma się zająć KTBS. Do końca października ma zostać podpisana umowa na projekt. Warunki finansowe były znane już w warunkach konkursu. Za projekt i uzyskanie wszystkich pozwoleń zwycięska pracownia ma dostać około 800 tys. zł. netto.

Żeby można było ruszyć z kolejnymi pracami, TBS musi dostać od miasta grunt, na którym ma stanąć parking. Trzeba jeszcze pozyskać od Muzeum Śląskiego jedną z działek. Kolejnym krokiem będzie założenie spółki celowej, należącej w 100% do KTBS.

Prace mogłyby się rozpocząć w listopadzie 2021 roku. W związku z tym, że w 2022 roku w Katowicach ma się odbyć Światowe Forum Miejskie ONZ, nie wiadomo czy będzie można bez przeszkód prowadzić budowę. Może się bowiem okazać, że już na kilka miesięcy przed forum teren budowy stanie się strefą „0” i nie będzie można na nim nic robić. W takiej sytuacji, wprowadzony zostanie plan „B”, który zakłada zakończenie prac latem 2023 roku.

Na budowę parkingu KTBS musi znaleźć finansowanie w bankach. Mówiąc wprost, zaciągnąć kredyt na 20-25 lat. Jego spłata miałaby być finansowana z wpływów ze sprzedaży biletów i abonamentów parkingowych. Bardzo wstępne wyliczenia zakładają, że godzina postoju mogłaby kosztować średnio 6 zł.

Poniżej pozostałe pomysły wyróżnione przez jury:


Tagi:

Komentarze

 1. przemeo 18 września, 2020 at 7:21 am - Reply

  wszystko dobrze tylko odwrócone przodem do tyłu 🙂

 2. miasto 18 września, 2020 at 7:20 am - Reply

  poziom 0 to bedzie ogolnodostepny skate-rolko park tak jak wymagalismy od Miasta Katowice ? mini przeszkody, odpowiednia nawierzchnia,oswietlenie,monitoring, betono-drewniane siedzisko-lawki dookola?

  jesli chodzi o parking to bedzie poziom dla autkarow ? bo na eventy w spodku sporo autkarow przyjezdza. miejsca postojowe,monitoring,toalety, Wi-Fi

  sporo osob przyjezdza na koncerty eventy imprezy. przewiduje projekt parking autokary ?

 3. Ajajsjnsnsndn 18 września, 2020 at 7:13 am - Reply

  6 zl za godzine nie wchodzi w gre.wszedzie z buta stamtad daleko.

 4. kokogut 17 września, 2020 at 4:31 pm - Reply

  Marnowanie miejsca w samym środku strefy kultury..

Dodaj komentarz

*
*