Reklama

Symboliczna deklaracja władz GKS-u i Katowic oraz symboliczna nieobecność kibiców

Ł. K.
Deklaracja „Stop agresji w świecie sportu” podpisana. To symboliczny dokument, który nic nie wnosi. Jednak jest manifestacją władz miasta i klubu, że nie zgadzają się oni na patologię.

W GKS-ie Katowice od wielu miesięcy trwa konflikt pomiędzy środowiskiem (pseudo)kibiców i zarządem. Jego kolejną odsłoną był niedawny atak jednego z kiboli, który groził prezesom GKS-u podczas meczu hokejowego. Od kilku miesięcy pseudokibice bojkotują mecze piłkarzy. Jednak dzisiaj klub postanowił pokazać, że nie boi się gróźb. Na konferencji prasowej w Willi Goldsteinów podpisano deklarację „Stop agresji w świecie sportu”. To symboliczne działanie, które żadnych zmian w polityce miasta i klubu nie przyniesie. Zaproszeni mówili o tym, że potępiają patologiczne zachowania kiboli i na tym można by skończyć. To, że dzisiejsze spotkanie ma wyłącznie symboliczne znaczenie potwierdzali sami uczestnicy wydarzenia. – Pokazuje, że w tych działaniach – ani właściciel, ani wskazany przez niego zarząd – nie ustaną. Jesteśmy to winni naszym mieszkańcom. Z ich podatków utrzymywany jest ten klub. Ważne, by wszyscy mieszkańcy czuli się dobrze na trybunach – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Wraz z nim deklarację – w której mowa o tym, że w „świecie sportu nie ma miejsca na negatywne postawy na trybunach przejawiające się łamanie prawa, agresją i mową nienawiści” – podpisali też między innymi prezes GKS-u Marek Szczerbowski oraz były prezes klubu i obecny wiceprezes PZPN Wojciech Cygan. Jak GKS zamierza walczyć z patologią? Tak, jak do tej pory. – Jesteśmy w kilkunastu przedszkolach, a powinniśmy być w kilkudziesięciu. Nie powinniśmy mieć 800 przedszkolaków, tylko powinniśmy mieć 3 tys. Nie powinniśmy robić symboli, tylko wykonywać metodyczną pracę. Za trzy czy cztery lata te przedszkolaki staną się uczniami i będą potencjalnie nowymi kibicami GKS-u Katowice, którzy będą mieli możliwość poznania innych nawyków kibicowania – mówi Marek Szczerbowski, prezes GKS Katowice.

Jak pokazują częste wybryki pseudokibiców GKS-u, edukacja może nie wystarczyć. Policja zapowiada, że niebawem poinformuje o efektach swojej pracy. Przypomnijmy, że po pamiętnym meczu z Widzewem Łódź nie zatrzymano żadnego ze stadionowych bandytów, którzy rozwalali stadion przy ul. Bukowej. – Jest to żmudna działalność. Zbieranie materiału dowodowego, analizowanie. Jeżeli chodzi o zdarzenia na stadionie, to one są wyposażone w dobry monitoring. Na stadionie GKS-u też taki jest. Ale trzeba ten materiał dowodowy zebrać, żeby z aktem oskarżenia wystąpić – mówi mł. insp. Artur Orman, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach, który również podpisał się pod deklaracją. Miasto utrzymuje, że na nowym stadionie miejskim patologii spod znaku GKS-u nie będzie. – Za 2 lata może za 2,5 roku będziemy się wszyscy cieszyć z tego, że nasze sekcje mogą grać w naprawdę komfortowych warunkach. Co najważniejsze, na trybunach będą zasiadali zadowoleni kibice, którzy czują się bezpiecznie – mówi Sobula.

Na dzisiejszej konferencji było jedno puste krzesło, na którym miał siedzieć przedstawiciel stowarzyszenia kibiców SK1964. Nikt się jednak nie zjawił, a Szczerbowski skwitował to słowami „ubolewam nad tym, ale rozumiem niezręczność sytuacji”.


Tagi:

Komentarze

 1. […] Dopiero dzisiaj, 7 miesięcy po tamtych wydarzeniach, policja poinformowała o pierwszych zatrzymanych w związku z zadymą podczas meczu GKS Katowice-Widzew Łódź. Niedawno o tym, że policja jest bliska dotarcia do podejrzanych mówił zastępca komendanta miejskiego policji w Katow…. […]

 2. podajnik 18 października, 2022 at 5:35 pm - Reply

  Gieksa słabo działa? Tak samo działałoby miasto Katowice gdyby prezydentem został Marek Szczerbowski (ten ze zdjęcia) gdy kilka lat temu kandydował na prezydenta miasta Katowice
  Były radny SLD. Jak to u postkomunistów, czego się nie dotkną to zamieniają w złoto (dla siebie).

 3. AA 17 października, 2022 at 8:43 pm - Reply

  Klub sponsorowany z podatków Katowiczan
  Do tego miasto buduje stadion za ~500mln zł
  Każdy mieszkaniec płaci dodatkowo i pośrednio w opłacie śmieciowej przez MPGK składkę na ten klub.
  Komu to potrzebne?

 4. Sk 17 października, 2022 at 5:44 pm - Reply

  brawo nie sponsorować tych pseudo kibiców!!! brawo zarząd Gieksy !!!

Dodaj komentarz

*
*