Reklama

Stacje kolejowe w Katowicach nie dla wszystkich

Schody na dworcu w Katowicach-Ligocie

Szymon Kosek
Na stacjach kolejowych w południowych dzielnicach miasta niepełnosprawni nie mają lekko. Schody są strome, a projektant i zleceniodawca nie zadbał nawet o rynny do wprowadzania wózków. – To wyjątkowo przykry przejaw ignorancji, braku empatii – pisze nasz czytelnik.

Przystanek kolejowy w Brynowie został odnowiony trzy lata temu. Na stromych schodach prowadzących na ulicę Załęską nie ma żadnych udogodnień dla niepełnosprawnych. Podobnie na wyremontowanej rok temu kładce na przystanku Katowice-Piotrowice. W zeszłym roku podczas remontu dworca w Katowicach-Ligocie na perony można było się dostać tylko przez podjazd po prawej stronie budynku. Dziś jest tam szlaban i wszyscy, bez wyjątku, muszą wspinać się po schodach.

Na problem uwagę zwrócił nasz czytelnik, Marcin Kręgiel. W mailu do nas pisze: Zleceniodawcy i projektanci tych obiektów w ogóle nie zadali sobie trudu, aby dostosować schody do potrzeb osób niepełnosprawnych, matek z wózkami czy rowerzystów. Nie chodzi mi nawet o jakieś ambitne inwestycje (winda, podest). Im zabrakło wyobraźni na proste szyny wzdłuż schodów!

Temat dworca w Ligocie poruszył na ostatniej sesji rady miasta Tomasz Maśnica. – Na razie to tylko zapytanie. Urząd Miasta ma skontaktować się z PKP. Chcemy, żeby te miejsca zostały dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników – mówi radny. Odpowiedź ma się pojawić ok. 20 listopada. To nie jedyna interwencja w tej sprawie. Marcin Kręgiel zapowiada złożenie skargi do Urzędu Transportu Kolejowego.

Za utrzymanie infrastruktury kolejowej odpowiedzialna jest spółka PKP PLK. W zaistniałej sytuacji nie widzi problemu. Informuje, że to jedynie stan przejściowy. Udogodnienia dla niepełnosprawnych mają zapewnić kolejne, realizowane w bliżej nieokreślonej przyszłości, inwestycje. –Dążymy, by wszystkie stacje i przystanki w Polsce miały jak najlepsze wyposażenie i dobrze służyły podróżnym. Planami inwestycyjnymi objęte będą również wyżej wymienione stacje i przystanki, dzięki czemu docelowo zapewniony będzie pełny komfort obsługi podróżnych, w tym osób niepełnosprawnych – odpowiada na nasze pytania w tej sprawie Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK. Dodatkowo na dworcu w Ligocie niepełnosprawnym ma pomagać w poruszaniu się ochrona.

Do tematu udogodnień dla niepełnosprawnych na stacjach kolejowych powrócimy w kolejnych publikacjach.


Tagi:

Komentarze

  1. agazielinska 9 listopada, 2016 at 6:34 pm - Reply

    Na Podlesiu też brak tego typu udogodnień.

Dodaj komentarz

*
*