Reklama

Śmierć 11-letniego Sebastiana Hrabiego spowodowała hejt i ogromny lęk rodziców

Łukasz Kądziołka
Wstrząsającą informacją o śmierci 11-latka z Katowic dzisiaj żył cały kraj. Wywołała ona szybkie reakcje w postaci dewastacji i gróźb w sieci. Jednak spowodowała też duży lęk. Rodzice nie pozwalali dzisiaj dzieciom na samodzielny powrót  do domu i obierali je ze szkoły.

Śmierć 11-letniego Sebastiana Hrabiego w Katowicach wstrząsnęła Polską. Najbliżej niej są mieszkańcy Katowic i Sosnowca, którzy na ulicach rozmawiają o tym, co się wydarzyło. W okolicach szkoły, do której chodził i placu zabaw, gdzie bawił się po raz ostatni, wiele osób dyskutuje na temat zbrodni. Ta dotknęła nie tylko rodzinę, ale też uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 47, w której uczył się Sebastian. Dzisiaj, wcześnie rano, grono pedagogiczne spotkało się z psychologiem, po to żeby przygotować się na spotkanie z dziećmi. Większość z nich przez najbliższe dni pozostanie w domach, bo we wtorek rozpoczynają się egzaminy ósmoklasisty. Wielu dorosłych nie potrafi spokojnie rozmawiać o tej zbrodni.

Jeden z mieszkańców sosnowieckiej Niwki dowiedział się o wszystkim z telewizji, bo zobaczył tam swój garaż. – To jest coś strasznego. Niesamowita sprawa. Tym bardziej, że ja tego gościa trochę znałem, bo on tam zakład optyczny prowadzi. Nawet mi naprawiał okulary – mówi Mieczysław Rubacha. Zakład optyczny przy ul. 1 Maja 6 w Sosnowcu został zdewastowany. Na elewacji pojawiły się napisy „pedofil”, „śmierć pedofilom”. W okolicy prokuratury kręciło się w ciągu dnia czarne BMW, a siedzący w nim mężczyźni pytali: „kiedy przyjedzie ten śmieć”.

41-latek jest ojcem dwójki dzieci. W zeszłym roku na placu budowy na działce przy ul. Wygody w Sosnowcu, gdzie budował dom, widywano go rzadko, ale kilka lat wcześniej pojawiał się tu z żoną. – Nigdy nie myślałem, że z takiego człowieka będzie potwór – mówi pan Mieczysław, który ma garaż tuż obok miejsca, gdzie 41-latek porzucił zwłoki.

Policja zatrzymała podejrzewanego w jego firmie, kilkaset metrów od miejsca, gdzie zostało znalezione ciało Sebastiana. Zaledwie 40 minut wcześniej ustalono tablice rejestracyjne i właściciela samochodu, który śledczy zauważyli na nagraniu z monitoringu jednej z firm. – Wypatrzyli forda, który był w pobliżu tego placu zabaw. Nie było momentu widocznego, kiedy chłopiec wsiada czy jest wciągany do tego samochodu, ale kolejne nagranie to samochód, który z dużym impetem odjeżdża z miejsca zdarzenia – mówi podinsp. Aleksandra Nowara, oficer prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. 41-latek był bardzo zaskoczony widokiem funkcjonariuszy. Mężczyzna miał ich prosić, żeby go zabili. Przyznał się do winy i chwilę później pokazał zwłoki Sebastiana. Włożył je do kartonu i wcisnął pod garaż.

Mężczyzna był już wielokrotnie notowany. Kilka lat temu znaleziono u niego treści pedofilskie. – Miał pornografię na swoich nośnikach elektronicznych. Dopuścił się uprowadzenia rodzicielskiego i miał też zakaz zbliżania się do żony z 2018 roku – mówi podinsp. Nowara. 41-latek dzisiaj miał usłyszeć zarzuty, a czynności z nim rozpoczęły się po południu. Niezależnie od tego jak potoczy się jego sprawa, może spodziewać się najsurowszej kary dożywotnego pozbawienia wolności. Jednak nie to może być dla niego najgorsze. – To będzie wyzwanie dla służb więziennych. Tego typu osadzony należy do kategorii szczególnej troski. Dlatego, że oni odpowiadają tak naprawdę „stołkami” za życie i zdrowie tego człowieka, a jego życie i zdrowie będzie narażone. W społeczności więziennej przemoc wobec matki, przestępstwo gwałtu czy pedofilia to są te najgorsze kategorie przestępstw, które u współosadzonych budzą nienawiść i agresję – mówi dr Maciej Bernasiewicz z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ. Dodaje, że to, co się wydarzyło, spowodowało krzywdę wielu osobom, czyli spadek poczucia bezpieczeństwa. – Ta sytuacja przez wiele miesięcy będzie owocowała u wielu rodziców lękiem. On jest o tyle nieracjonalny, że takie zbrodnie zdarzają się bardzo rzadko, ale każdy z nas, który ma dzieci, będzie się bał je wypuszczać samodzielnie na place zabaw i podwórko. Wszyscy, jako społeczeństwo, jesteśmy ofiarami tego człowieka – mówi dr Bernasiewicz.

Sebastian Hrabia został uprowadzony 200 metrów od domu, gdy wracał z placu zabaw. Jak podała dzisiaj katowicka Gazeta Wyborcza, został uduszony, bo mężczyzna pomylił go z dziewczynką i bał się, że jeśli wypuści 11-latka, to zostanie rozpoznany.


Tagi:

Komentarze

 1. Grzegorz 29 maja, 2021 at 7:26 pm - Reply

  Żadna kara nie będzie dość surowa dla tego zwyrodnialca, którego tylko omyłkowo uważano za człowieka. Żadna też kara dla niego nie będzie w stanie ulżyć w cierpieniu rodzinie i najbliższym niewinnego Sebastiana. Nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić tego, co muszą teraz przeżywać. Mogę tylko bardzo współczuć…

 2. Kara śmierci ! 28 maja, 2021 at 2:15 pm - Reply

  Masz szczęście śmieciu że.mam dla kogo żyć bo inaczej bym się do ciebie dobrał i zrobił co trzeba ! Kara śmierci dla zwyrodnialców !!!

 3. Niki 27 maja, 2021 at 10:35 am - Reply

  To sytuacja absolutnie nie do zaakceptowania żeby dorosły, rozwiedziony facet, właściciel kilku salonów optycznych a wiec zamożny i z jakąś pozycją społeczną zamiast szukać dorosłej kobiety poszukiwał dziecka ażeby zaspokoić swój popęd seksualny. To w ogóle nie mieści się w głowie, zwłaszcza, że sam jest ojcem.
  Facet powinien, nawet jest Śp Sebastian powiedział, ze wie jak wyglada i powie mamie wypuścić go. To musiał być bardzo grzeczny chłopiec skoro w obliczu takiego niebezpieczeństwa nie uciekł się do kłamstwa. Jak można nie docenić szczerości dziecka? Przecież szczerość to dar, który posiada niewielu. Jak musiał się bać Sebastianek gdy ten typ szedł go udusić i gdy go dusił. Niewyobrażalne by przekroczyć ta granice w sobie i zrobić coś takiego.
  Zgadza się, teraz boję się swojego Synka, który lubi uciekać dla zabawy spuścić z oka. Mieszkam co prawda w innej części Polski ale teraz już wiem, ze ktoś podobnie myślący może i w moim mieście gdzieś czatować na dzieci.
  Myśle o dramacie tego chłopca i jego rodziców, może i rodzeństwa (nie wiem czy miał) cały czas. Gdy przeczytałam o tym, że dziecko zostało zabite od razu pomyślałam- tylko kara śmierci. Dziś, po kilku dniach tez tak uważam ale myśle tez facet był całkiem niedojrzały i zadziałał emocjonalnie w afekcie. Pewnie gdyby Sebastianek był starszy albo przebiegły i zapewnił go, ze nic nie powie ten by go wypuścił.
  23.05.2021 sens życia rodziców Sebastianka przestał istnieć.
  Jako matka nie mogę przestać o tym myśleć i nigdy tego zdarzenia nie zapomnę chociaż nie znałam tego chłopca i nie znam jego rodziny.
  Strasznie trudno to napisać, bo to mały chłopiec, który miał przed sobą całe życie ale Wieczny Odpoczynek Ci dać Panie a Światłość Wiekuista Niechaj Ci Świeci na wieki wieków Amen

  • henry 28 maja, 2021 at 12:36 pm Reply

   Nadzieja nie umiera nigdy, spotkamy się w niebie jeśli taka jest wola Pana Boga. Dziecko na pewno tam trafi, a my jeśli będziemy się bardzo starać. To tak na pocieszenie ze Śląska.

   • Xtd 6 lipca, 2021 at 3:05 pm Reply

    Wierzysz w te bajki..

 4. Sawix 25 maja, 2021 at 9:56 pm - Reply

  Nie ma kary dla takiego , nie ma

 5. Avengers 25 maja, 2021 at 5:04 pm - Reply

  Nie che mi się wierzyć, że to było przypadkowe ze sobie jechal i natknal się akurat na niego, moze kiedyś rodzice byli po okulary dla siebie albo dla chłopaka i go zapamiętał, śledził zaplanował z
  Premedytacją.
  Sprawdzić kontakty w telefonie logowania maile.

  Może ma tam kolesi podobnych do sobie trzeba to sprawdzić zrobić to co należy. Ścierwa pozamiatać.

  Dzieciaku spoczywaj w spokoju, amen.

 6. Agnieszka 25 maja, 2021 at 7:24 am - Reply

  Ja bym mu dała szczególną troskę w więzieniu…
  Co to za prawo żeby morderca dziecka i zboczeniec miał ochronę… Świat się kończy.

 7. Marika 24 maja, 2021 at 10:16 pm - Reply

  . W społeczności więziennej przemoc wobec matki, przestępstwo gwałtu czy pedofilia to są te najgorsze kategorie przestępstw, które u współosadzonych budzą nienawiść i agresję ” ale dlaczego nie wiedzą o tym Ci , którzy stanowią prawo….Ten bandzior na nasz koszt bedzie miał do końca życia wikt, opiekę i opierunek !!!!!! DO KAMIENIOŁOMÓW DO KOŃCA ŻYCIA ZAPRACOWAĆ NA TE LUKSUSY !!!!!!!!!!

  • Eugenia 27 maja, 2021 at 2:26 pm Reply

   właśnie TO jest również stresogenne – dlaczego MY pracujemy na takich… gdybym była strażnikiem w takim więzieniu – wolałabym stracić stanowisko…pracę czy co tam jeszcze a – NIE byłabym obstawą dla zbrodniarza

Dodaj komentarz

*
*