Reklama

Skażona woda w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

Grzegorz Żądło
Cykliczna kontrola jakości wody w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach wykazała, że woda z instalacji wewnętrznej szpitala nie nadaje się do spożycia. Pacjenci nie wymagający hospitalizacji zostali wypisani do domu. Wprowadzony też został zakaz odwiedzin, a operacje zostały odwołane. Trwa czyszczenie sieci.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w wodzie wykryte zostały bakterie z grupy coli. Nie chodzi jednak o escherichia coli, czyli bakterię kałową. Jak informuje szpital w specjalnym komunikacie, na razie nie odnotowano u pacjentów, opiekunów ani personelu żadnych objawów zatrucia ani zachorowania, mogących być skutkiem zanieczyszczenie wody.

Na razie nie wiadomo jaka jest przyczyna skażenia wody. Prawdopodobnie bakterie pojawiły się w tzw. zbiornikach hydroforowych, przez które przepływa woda w placówce. Normalnie, takie zbiorniki powinny pełnić tylko funkcję rezerwową, ale w instalacjach starego typu są elementem składowym sieci i są na bieżąco używane.

Szpital został przełączony do miejskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, z pominięciem zbiorników rezerwowych. Trwa czyszczenie sieci, w czym pomagają Katowickie Wodociągi.

Szpital korzysta obecnie głównie z wody butelkowanej. Wprowadzony został zakaz odwiedzin, wstrzymane zostały planowe przyjęcia pacjentów, operacje zostały odwołane, a pacjenci nie wymagający hospitalizacji wypisani do domu.

Kolejne badania wody odbędą się w piątek rano.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*