Jeszcze więcej mieszkań powstanie w rejonie Parku Kościuszki i Katowickiego Parku Leśnego. Radni zaopiniowali dzisiaj pozytywnie zmiany na granicy śródmieścia i Brynowa. Oprócz planów powstania stadionu lekkoatletycznego i centrum nauki będą tu przede wszystkim budowali deweloperzy.
Specjalne posiedzenie komisji rozwoju odbyło się w przeddzień sesji rady miasta. Zaprezentowano dzisiaj plan zagospodarowania dla terenów położonych na północ i południe ul. Ceglanej. Już teraz w tym rejonie inwestycyjnie dużo się dzieje. Jednak jeszcze większe zagęszczenie budynków dopiero nastąpi. Teren objęty planem to łącznie ok. 63 hektary z granicami przebiegającymi wzdłuż autostrady A4 (na północy), ul. Kościuszki (na zachodzie), ul. Zgrzebnioka (na południu) oraz ulic Meteorologów i Ceglanej (na wschodzie). Miasto przystąpiło do opracowania planu w 2018 roku. Planowano uchwalić go już w poprzednim roku, ale wszystko przedłużało się przez nowe wymogi ministerstwa rozwoju. – Nie można było przedstawić do uchwalenia legalnego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – uzasadnia Jerzy Pogoda, naczelnik wydziału planowania przestrzennego i urbanistyki w UM Katowice.
Na tym terenie obowiązuje pięć miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego uchwalonych w poprzednich latach. Żeby stworzyć nowy plan dla całego obszaru, trzeba było je pogodzić i wziąć pod uwagę zapisy studium. Miasto postanowiło przystąpić do planu, ponieważ wiele podmiotów zgłaszało się do urzędu z wnioskami o zmiany. To ma również odzwierciedlenie w planie, ponieważ w studium ten obszar miał być przeznaczony głównie pod zabudowę usługową z zielenią urządzoną. Nowy plan daje znacznie większe możliwości deweloperom. – Studium określa, że dla obszarów wydzielonych w studium funkcja mieszkaniowa nie może dominować. Nie może przekroczyć 50% udziału terenu. To było istotne uwarunkowanie do tego, żeby ograniczyć funkcje mieszkaniowe tam, gdzie one były wnioskowane – mówi Tomasz Rubiniec z Biura Rozwoju Regionu, które zaprojektowało plan.
PRZECZYTAJ TEŻ: Obok Parku Kościuszki powstaną kolejne mieszkania
Jeden z deweloperów starał się w jak największym stopniu wykorzystać swoją działkę u zbiegu ul. Wita Stwosza i ul. Ceglanej. Chodzi o teren położony poniżej prywatnego szpitala Geo Medical. Firmy IMS Budownictwo Sp. z o.o. i Projekt 4 Sp.k., wnioskowały o zwiększenie maksymalnej wysokości zabudowy z 7 kondygnacji nadziemnych i 23 metrów do 8 kondygnacji nadziemnych i 26 metrów. Poza tym chciały obniżenia wskaźników powierzchni czynnej biologicznie i miejsc parkingowych. W większości miasto nie zgodziło się na takie zmiany.
PRZECZYTAJ TEŻ: Katowice rezygnują (na razie) z budowy Centrum Nauki
Najbardziej zabudowany mieszkaniami ma być teren pomiędzy ul. Ceglaną, a ul. Meteorologów oraz za ogródkami i cmentarzem przy tej ulicy. Deweloper dostał pozwolenie na budowę ponad 700 mieszkań. To sprawi, że inwestycje mieszkaniowe pokryją prawie cały wolny teren na południe od ul. Ceglanej. Nowe osiedla dotrą aż do ogrodzenia nowego kompleksu sportowego. Planowana sportowa dolina, czyli stadion lekkoatletyczny i hala Akademii Wychowania Fizycznego położona tuż przy ul. Kościuszki, na terenie po starym stadionie Gwardii, to jedna z dwóch inwestycji publicznych w tym planie. Oprócz kompleksu AWF-u w miejscowym planie znalazło się też zapowiadane centrum nauki. Jednak jego realizacja stoi pod dużym znakiem zapytania.
Pięknie się historia składa. Przypomina się jak ten teren w nie do końca jasnych okolicznościach w latach 2010-2016 został przekształcony z rekreacyjnego w budowlany. Jak pisały mediał niezłe pieniądze ktoś na tym robił, a i prokuratura miała z tym trochę roboty. Takie oto miasto, wszystko tylko żeby deweloperzy byli szczęśliwi…
Dokładnie.
A potem zdziwienie że wszędzie korki a szkoły robią już na 2 zmiany a zaraz będą na 3.
dobre, że budują. ziemię pewnie zrewitalizują. Nawet park Chorzowski powstał na terenach poprzemysłowych, a w miejscu Superjednostki była kiedyś zdaje się huta Marta czy kopalnia. Nie pamiętam już bo stary jestem 😉
Dużo zdrowia przyszłym mieszkańcom życzę 🙂
Teren na którym radni pozwolili na zabudowę to strefa poprzemysłowa. Ulica Ceglana swoją nazwę wzięła od cegielni która tam wydobywała działała. Po zamknięciu cegielni powstał staw do którego doprowadzona była linia wąskotorowa – bodaj 4 różne huty lały tam wprost w glebę najgorszy syf i odpady.
A parę lat temu zasypano całość – uwaga – żużlem i syfem pokopalnianym. Jak by ktoś pytał co to za czarna ziemia na zdjęciu 😉
W tym miejscu nawet chwasty nie rosną …..
O pyleniu z tej ziemi już nawet przez litość nie wspomnę
Nie No super, nawalić mieszkań każdy może. A co z komunikacją publiczną? Miejscami w przedszkolach i szkołach? Te budynki nie są z gumy 🙁
Katowice miasto patologii
Jakiej patologii. Chyba ci się poprzewracało w głowie. Gdzie tu patologie widzisz?
W podejściu rady miasta. Ok, wydali zgodę na zabudowę. 700 mieszkań czyli na pewno 700 samochodów i delikatnie szacując powiedzmy 200-300 dzieci. I pytanie: co teraz? Dodatkowa linia autobusowa? Może nowe przedszkole w okolicy albo dofinansowanie szkół? Wymień jedną nową szkołę wybudowaną w ostatniej dekadzie. Wydawać zgody na zabudowę to każdy może , jest to proste. A coś więcej? Dodam że budynki powstaną na magicznej działce Uszoka i spółki, zwrot z inwestycji 100x w dwa lata 😀
Także tak- Katowice to miasto patologii
Na działce Uszoka?
Trochę za duży skrót myślowy. Nie mówcie że nie znacie tej historii – powinni na uniwerkach uczyć o takich stopach zwrotu z kapitału
Jakby link nie działał wpiszcie w Google Katowice Ceglana Uszok
https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,24017068,final-interesow-bylego-radnego-z-katowic-na-dzialce-za-114.html
Oczywiście że znamy historię wzrostu wartości tej działki. Pytanie brzmiało, czy to jest działka albo kiedykolwiek była działka należąca do Piotra Uszoka? Odpowiedź brzmi: nie.
Ok, nie jest to i nigdy nie była działka należąca do Uszoka, przepraszam za sformułowanie mogące to sugerować. Nie chce mieć żadnych nieprzyjemnosci z tego powodu, jestem tylko zwykłym mieszkańcem Katowic.
Słowem – Katowice w pigułce
A co z tą komunikacją publiczną? Przecież rzut mokrym beretem jest tramwaj co nawet 5 minut np. do centrum, więc?
No od Meteorologów to bardzo rzut beretem. Ale Ok ja już siedzę cicho, wiem że hajs się musi zgadzać, nowe mieszkania pod wynajem same się nie zrobią.
Ale nie płaczcie potem że w szkołach nie ma miejsc, że Ceglana z Francuską i Kościuszki stoją. Wy wiecie lepiej, miasto ma tylko klepać kolejne zgody.
Ciężko wyczuć jak to będzie wyglądało ostatecznie po zabudowie, ale należy zakładać, że od Meteorologów nie będzie trzeba iść za drogą tylko na przestrzał. Na drodze też nikt mieszkał nie będzie, więc maksymalnie będzie do przystanku ze 600 metrów, więc tragedii nie ma szczególnie jak weźmiemy pod uwagę, że te tramwaje jadą co kilka minut to obleci.