Reklama

Dwie inwestycje z lex deweloper w Katowicach o krok bliżej. Parkingi to największy problem [WIZUALIZACJE]

Redakcja
Na osiedlach Witosa i Paderewskiego przybędzie mieszkań. Wszystko wskazuje na to, że radni zgodzą się na dwie nowe inwestycje mieszkaniowe na podstawie tzw. lex deweloper. Największe wątpliwości dotyczą parkowania.

Dzisiaj radni komisji rozwoju zaopiniowali pozytywnie dwie uchwały dotyczące dwóch inwestycji mieszkaniowych. Wnioski o ich lokalizację na podstawie specustawy tzw. lex deweloper wpłynęły we wrześniu i listopadzie ubiegłego roku. Inwestorzy chcą zbudować nowe mieszkania na dużych osiedlach. Już na tym etapie nie brakuje obaw o to, gdzie parkować będą nowi mieszkańcy os. Witosa i Paderewskiego. To był główny wątek dyskusji dotyczącej planowanych inwestycji.

Os. Witosa – ul. Kolońska


 

Jako pierwszy wpłynął wniosek dotyczący budowy mieszkań przy ul. Kolońskiej. Na działce położonej dokładnie pomiędzy wjazdem na teren sklepu Makro, a ul. Michejdy mają powstać nowe mieszkania zaprojektowane przez pracownię Forma Radosława Kuberskiego. Biegnie tędy ślad byłej kolei piaskowej. Tereny kolejowe są w specustawie wymienione jako te, na których można budować mieszkania, mimo niezgodności ze studium. We wniosku firmy BD Inwestor 2 było wiele braków, które trzeba było uzupełnić. Ostatecznie spółka dopełniła wszystkich formalności i zamierza wybudować tu od 63 do 73 lokali mieszkalnych na 6-7 kondygnacjach. O parkowanie dopytywali radni, bo miejsca postojowe powstaną nie tylko na terenie dewelopera. – Wymagana liczba miejsc postojowych będzie zorganizowana w bezpośrednim sąsiedztwie i na terenie inwestycji. Co do całego terenu posiadamy stosowne umowy bądź jesteśmy właścicielem nieruchomości, w sensie użytkownikiem wieczystym gruntu – zapewnił Tomasz Osior, BDInwestor Katowice. Miejsc parkingowych ma być łącznie 143, w tym około połowa w podziemnym garażu. 24 miejsca znajdą się na parkingu sklepu Makro, z którym sąsiaduje działka inwestora.

Os. Paderewskiego – ul. Damrota

 

Więcej emocji wzbudza inwestycja położona niemalże w centrum Katowic. Na os. Paderewskiego, na tyłach mBanku, ma powstać zabudowa mieszkaniowa projektu Konior Studio. Początkowo miał tu powstać biurowiec. Jak uzasadnił inwestor, spółka Millenium Inwestycje, decyduje się na budowę mieszkań, bo popyt na biura spada. Jednak postanowiono, że nie będzie tu tylko mieszkań. – Przedstawiliśmy koncepcję budynku z funkcją mieszkaniową, ale również z funkcją usługową. Zgodnie z tym, co zakłada specustawa, 20% budynku mieszkalnego może być przeznaczona na funkcję usługową – mówi architekt Tomasz Konior. Maksymalnie na działalność handlową i usługową przeznaczone zostanie 1,8 tys. mkw. W budynku o jedenastu kondygnacjach powstaną mieszkania o wysokim standardzie. Ma ich być od 70 do 90. Będą zielone ściany, zielone dachy i tarasy. Jednak mieszkańcy obawiają się, że to wszystko „utonie” w samochodach. – Kolejne samochody i kolejny ruch przybędzie na terenie os. Paderewskiego oraz ul. Sowińskiego. Ta ulica będzie już kompletnie zakorkowana. Nie mówiąc już o tym, że samochody, które nie mają gdzie parkować, rozjeżdżają trawniki i tereny zielone. Jest to coś niemożliwego do zaakceptowania – mówi Adam Południak, przewodniczący zarządu Rady Jednostki Pomocniczej nr 4 – os. Paderewskiego – Muchowiec. Zwracał uwagę na to, że w tej lokalizacji jest duże zagęszczenie budynków, które generują duży ruch samochodów i jednocześnie problemy z parkowaniem. Nie tylko mieszkańcy, ale petenci sądu czy firm rozjeżdżają rejon ul. Sowińskiego. Na te obawy odpowiedział przewodniczący rady miasta. – Trend raczej mamy taki, aby miejsca parkingowe ograniczać dla przyjezdnych. Po to wybudowaliśmy centra przesiadkowe i stawiamy na komunikację – mówi Maciej Biskupski. W podobnym tonie wypowiada się również projektant. – Mamy dostępną komunikację publiczną. Nie jesteśmy też za tym, żeby nadmiernie generować ruch samochodów – twierdzi Konior i dodaje: Myślę, że należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku realizacji biurowca nieprzewidywalność ilości miejsc parkingowych dla petentów, którzy mają ten biurowiec odwiedzać, jest znacznie większa niż w przypadku zabudowy mieszkaniowej. Dla tej inwestycji przewidziano 151-154 miejsc postojowych. 41 znajdzie się na powierzchni, a reszta na dwóch podziemnych kondygnacjach.

Obydwa projekty uchwał dotyczące nowych mieszkań z „lex deweloper” w Katowicach zostały pozytywnie zaopiniowane przez radnych (pierwszy – 7 głosów za i 3 wstrzymujące, drugi – 5 głosów za i 4 wstrzymujące). Teraz kolejny krok. Jak zaznaczyła Aleksandra Tomkiewicz, naczelniczka wydziały budownictwa i urbanistyki w UM Katowice, miasto ma niewiele czasu na rozpatrywanie wniosków z „lex deweloper”. – Procedura jest bardzo wymagająca terminowo, bo ustawa przewiduje 60 dni. Można w wyjątkowych sytuacjach przedłużyć o kolejne 30 dni. Wniosek został, jeden i drugi, upubliczniony na BIP-ie w ciągu 3 dni od wpłynięcia do urzędu – mówi Tomkiewicz.

Ostateczna decyzja o dwóch inwestycjach mieszkaniowych zapadnie na najbliższej sesji rady miasta, 4 lutego.


Tagi:

Komentarze

  1. hajka 27 stycznia, 2021 at 1:47 pm - Reply

    Ten projekt z Damrota wygląda całkiem całkiem

  2. Hej 27 stycznia, 2021 at 8:40 am - Reply

    Wiadomo bylo ze krupa pozwoli zabetonowac nastepne czesc miasta a juz jak projektantem jest konior glowny architekt katowic to bylo pewne ze tak sie stanie krupa ma gdzies ludzi on patrzy jak sie ukladac z deweloperka !!! Miasto betonubi syfu taki obraz katowic !!!!

Dodaj komentarz

*
*