Bezproblemowo dla deweloperów przeszły przez katowicki urząd i radę miasta dwa wnioski o inwestycje mieszkaniowe. To kolejne mieszkania, które powstaną dzięki przepisom lex deweloper. Projekty są niezgodne z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
Rzadko zdarza się, żeby tak mało kontrowersji budziły wnioski deweloperów dotyczące budowy nowych mieszkań. Dzisiaj radni przegłosowali dwie uchwały dotyczące dwóch inwestycji mieszkaniowych. Chodzi o inwestycję spółek Cavatina i Grupa REB. Prezesi obu firm pofatygowali się na dzisiejszą sesję rady miasta. Jednak nie musieli odpowiadać na pytania radnych, ponieważ ci żadnych pytań do nich nie mieli. Decyzje zapadły już wcześniej, co pokazują wyniki głosowań. W obydwu 27 z 28 radnych było „za”. Więcej o tych uchwałach dyskutowano w trakcie ostatniego posiedzenia komisji rozwoju i infrastruktury. Dzisiaj to była już formalność.
Sprawnie zaakceptowano wnioski, które dają duże możliwości inwestycyjne deweloperom. To oznacza, że w pobliżu ścisłego centrum może powstać nawet 565 lokali mieszkalnych. Co prawda inwestorzy jeszcze muszą otrzymać pozwolenie na budowę, jednak małe jest prawdopodobieństwo, żeby miasto robiło im problemy przy formalnościach. Dlatego można spodziewać się, że obydwie inwestycje ruszą w przyszłym roku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Na uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego w Katowicach szkoda czasu i pieniędzy. Przychodzi deweloper i już można je wyrzucić do kosza [OPINIA]
Trzy budynki zamiast jednego
Taki ma plan Cavatina na zabudowę działki, która położona jest pomiędzy ulicami Żelazną i Grundmanna. Niedawno deweloper zakończył budowę biurowca przy Rawie pod adresem Żelazna 10. To miał być jeden z dwóch biurowców kompleksu Grundmanna Office Park. Okazało się jednak, że spółka zmieniła zdanie. Tak wyjaśniał to radnym prezes Cavatina Holding Rafał Malarz: – Aktualna sytuacja na rynku powierzchni biurowych, czyli wysokie wysycenie nowoczesną powierzchnią biurową w mieście Katowice i rosnący wskaźnik pustostanów, wskazuje tutaj na potrzebę zaproponowania nowej funkcji. Pomiędzy biurowcem Cavatiny a kompleksem biurowym Face2Face ma powstać kilkaset mieszkań.
Zamiast jednego 8-kondygnacyjnego biurowca, dla którego firma miała już pozwolenie na budowę, powstanie kompleks mieszkaniowy składający się z 3 budynków, w których znajdzie się od 280 do 400 lokali. Budynek A zlokalizowany najbliżej ul. Grundmanna zajmie największą powierzchnię i osiem kondygnacji naziemnych. Bliżej ul. Żelaznej ma powstać budynek C o takiej samej wysokości. Najniższy znajdzie się pomiędzy nimi i za biurowcem. Budynek B będzie mieć 6 kondygnacji. Pod budynkami zaprojektowano dwukondygnacyjny podziemny garaż. Ma on pomieścić łącznie 629 pojazdów. Na zewnętrznych parkingach ma z kolei zaparkować ok. 63 samochodów.
Wjazd na teren zaplanowano z dwóch stron, od ul. Grundmanna i od ul. Żelaznej. Ten pierwszy wjazd już widać jadąc od strony DTŚ w kierunku ul. Gliwickiej, ponieważ powstał wlot do nowego układu drogowego z sygnalizacją świetlną. Poza tym zaplanowano łącznik Grundmanna – Żelazna, który ma powstać pomiędzy nowym biurowcem, a budynkami mieszkalnymi. Jak zapowiada deweloper, inwestycja będzie powstawała etapami. Więcej o tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ.
Mieszkania przy Parku Kościuszki
Mniejszą inwestycję na poprzemysłowej działce, gdzie kiedyś działała cegielnia, planuje drugi deweloper. Grupa REB nie ma w Katowicach takiego doświadczenia jak Cavatina. Deweloper od kilku lat przygotowywał się do zabudowy działki położonej pomiędzy ulicami Parkową a Brynowską, tuż obok sklepu sieci Kaufland. Wygląda na to, że spółka zadebiutuje na lokalnym rynku nieruchomości inwestycją z lex deweloper. Podobnie jak w przypadku terenu pomiędzy Żelazną a Grundmanna, nieruchomość przy ul. Parkowej również miała przeznaczenie na usługi.
Po wyrażeniu zgody przez radnych, deweloper ma wybudować dwa budynki posadowione na skrzyni garażowej. W naziemnych kondygnacjach ma się znaleźć łącznie od 155 do 165 lokali o powierzchni od 30 do 90 m kw. Budynki mają być skomunikowane dla kierowców wyłącznie od strony ul. Brynowskiej, czyli tą samą drogą, która prowadzi na parking sklepu Kaufland. Tu znajdzie się wjazd i wyjazd z podziemnego garażu, który ma pomieścić łącznie 233-248 miejsc. Od strony marketu spożywczego zaplanowano lokale usługowe na parterze. Z tej strony budynki mają być też wyższe, ponieważ będą się wznosiły kaskadowo od ul. Parkowej. Będą miały od 3 kondygnacji i 10 m poprzez 5 kondygnacji i 16 m do 7 kondygnacji i 21 m (segment A) oraz od 3 kondygnacji i 10 m do 5 kondygnacji i 16 m (segment B). Więcej o tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ.
Te mieszkania na Brynowskiej powinny być za 20 tys. za metr, bo to idelna lokalizacja – cisza i spokój 😀 Z jednej strony autostrada, z drugiej supermarket, żyć nie umierać.
I jeszcze sama Brynowska wiecznie zakorkowana bezpośrednio pod oknami 😉
Szanowna Redakcjo, to były konkretne zastrzeżenia i wątpliwości, o których wypadałoby poinformować czytelników. Wzdłuż ulicy Brynowskiej i Mikołowskiej wg sporządzonej w 2018r. Mapy Hałasu występuje długotrwały poziom hałasu rzędu 75dB, przy dopuszczalnym poziomie dla tych terenów 65dB. Przedstawiona prognoza oddziaływania na środowisko w ogóle nie ocenia wpływu budowy tego osiedla na wzrost jego parametrów, który będzie szczególnie odczuwalny w budynkach po przeciwnej stronie przy ulicy Brynowskiej. Mieszkańcy tych budynków od wielu lat zgłaszają uzasadnione wnioski do Miasta, o budowę wzdłuż pasa drogi ekranów.
To, że wzrost nastąpi, to jest oczywiste, gdyż dźwięk z poruszających się pojazdów będzie zwielokrotniony, gdyż w powstałym „tunelu” nastąpi kilkukrotne odbicie i nałożenie się fal na siebie. To tak na skromny początek.