Reklama

Rusza nabór do mieszkań w Nowym Nikiszowcu. Inwestycja jeszcze trwa

Źródło: https://katowice.mdr.pl.

Redakcja
Osiedle Nowy Nikiszowiec jest prawie gotowe. Inwestycja jest na etapie wykończeniowym, a teraz rusza nabór chętnych na nowe mieszkania. Żeby je wynająć, trzeba dostać jak najwięcej punktów i mieć  zdolność czynszową.

Po raz pierwszy zapowiedź budowy nowego osiedla w Nikiszowcu z rządowego programu „Mieszkanie Plus” padła w październiku 2016 roku. Budowa ruszyła mniej więcej w połowie 2018 roku. Pierwotnie planowano, że mieszkania zostaną oddane do użytku w III kwartale 2020 roku. Później wykonawca miał zakończyć prace 31 grudnia 2020 roku. Wszystko zaczęło się opóźniać z powodu m.in. roszczeń finansowych wykonawcy. Aktualnie stan ukończenia kwartału A osiedla to ok. 95%, a najwięcej do zrobienia pozostało jeszcze w kwartale C – tam prace są zrealizowane w ponad 80%. Ostatecznie pod koniec ubiegłego roku inwestor podpisał ugodę z wykonawcą i wszystko wskazuje na to, że inwestycja zakończy się do końca kwietnia tego roku. Wtedy też ma rozstrzygnąć się nabór najemców. Miasto spodziewa się dużego zainteresowania. Nabór prowadzić będzie Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. – Zainteresowanie sięga kilku tysięcy ludzi i sądzimy, że taki też będzie końcowy efekt, że tyle będzie chętnych na mieszkania – mówił prezes KTBS Janusz Olesiński podczas grudniowego posiedzenia komisji rozwoju miasta.

Nabór rozpocznie się jutro i jego pierwszy etap potrwa od 11 do 31 stycznia. Będzie on polegał na złożeniu wniosku online, na podstawie którego przyznane zostaną punkty. Osoby, które uzyskają ich najwięcej, będą miały pierwszeństwo w wyborze mieszkania. Zgodnie z kryteriami ustalonymi przez radę miasta (pełna treść uchwały TUTAJ), punkty będzie można dostać za:

10 pkt. – za każde dziecko (do 18 r.ż.),
10 pkt. – za rozliczanie się z podatku dochodowego w Katowicach przez co najmniej jedną osobę w rodzinie (maksymalnie za to kryterium będzie można dostać łącznie 20 pkt.),
7 pkt.- za co najmniej jedną osobę pełnoletnią w gospodarstwie domowym, która nie przekroczyła 35. roku życia,
3 pkt. – za osobę, która ukończyła 65 lat,
6 pkt. – jeśli żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz nie przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku,
po 2 pkt. zostaną przyznane na niepełnosprawne dziecko (do 16 r. ż.) oraz niepełnosprawną starszą osobę,
2 pkt. za osobę, która ukończyła 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
4 pkt. – za wypełnienie (do dnia 31.12.2018 r.) elektronicznej ankiety dot. preferowanych warunków mieszkaniowych w Nowym Nikiszowcu.

Od dnia złożenia wniosku będzie 30 dni na doniesienie niezbędnych dokumentów. W przypadku wniosków, które uzyskały taką samą liczbę punktów, o kolejności wpisu na listę najemców decyduje kolejność wpływu wniosku (data i godzina). Po pierwszym etapie sporządzona zostanie lista imienna osób starających się o mieszkanie w Nowym Nikiszowcu.
Drugi etap będzie polegał na zweryfikowaniu tzw. zdolności czynszowej. Chodzi o to, żeby sprawdzić czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Wysokość czynszu w Nowym Nikiszowcu przy wynajmie wyniesie 29,5 zł/ m kw. (w tym 5,5 zł opłaty eksploatacyjnej), a przy dojściu do własności (wykupie) – około 33 zł. Lokatorzy, choć zapewne nie wszyscy, będą mogli liczyć na 6 zł rządowej dopłaty, nawet przez 15 lat. Weryfikacja zdolności czynszowej potrwa do kwietnia, a 20 maja klucze do mieszkań mają otrzymać pierwsi najemcy.

Nabór rozpocznie się 11 grudnia o godz. 10.00. Wniosek online będzie dostępny TUTAJ oraz na stronie internetowej miasta – katowice.eu.

Koszt realizacji osiedla Nowy Nikiszowiec to około 110 mln złotych. Łącznie powstało 513 mieszkań. Najwięcej jest dwu- i trzypokojowych. W przypadku tych pierwszych metraż wynosi od 36 m kw. do niespełna 52 m kw., z kolei dla mieszkań trzypokojowych metraż wynosi od 52 mkw. do 86 mkw. Inwestycja mieści również mieszkania czteropokojowe. Ich powierzchnia to od 70 m kw. do prawie 95 m kw.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*