Reklama

Są wyniki Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej pieniędzy pójdzie na czwarty wodny plac zabaw

Redakcja
Budżet Obywatelski w Katowicach 2019 rozstrzygnięty. Wiadomo już jakie projekty mieszkańców zostaną zrealizowane. Łącznie w głosowaniu wzięło udział niespełna 19% uprawnionych. Miasto chwali się rekordem frekwencji. Najbardziej zmobilizowały się Murcki.

Są już oficjalne wyniki głosowania na projekty w Budżecie Obywatelskim w Katowicach. Termin oddawania głosów upłynął w minioną niedzielę. Teraz wiadomo już które projekty zostaną zrealizowane. Wśród tych najdroższych, ogólnomiejskich znalazły się: remont i modernizacja pawilonu dla psów w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt (700 000 zł), zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Kostuchnie w Katowicach (1 200 000 zł), budowa wodnego placu zabaw na os. Tysiąclecia (2 100 000 zł). Wśród projektów lokalnych, które będą kosztowały ponad pół miliona złotych znalazły się: przebudowa pl. Rostka (śródmieście), modernizacja placu zabaw w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 (Piotrowice), nowe miejsca postojowe na osiedlach Zadole i Kokociniec (Ligota), remont ul. Zamkowej (Janów), modernizacja placu zabaw przy ul. Sikorskiego (os. Paderewskiego). Pełne wyniki tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego można znaleźć TUTAJ.

W tym roku w głosowaniu wzięło udział 52 296 na 276 861 uprawnionych mieszkańców Katowic. Frekwencja wyniosła wiec 18,89%. Miasto chwali się, że w szóstej edycji BO padł tym samym rekord. Jednak należy pamiętać, że od dwóch lat możliwość głosowania mają dzieci od pierwszego dnia życia (tzn. głosują za nie rodzice). Poza tym możliwość głosowania mają nie tylko osoby zameldowane, jak w poprzednich edycjach. Każdy, kto mieszka w Katowicach, może oddać swój głos. Miasto poinformowało też o najbardziej aktywnych dzielnicach. Jak łatwo się domyślić to mniejsze, pod względem liczby mieszkańców, jednostki pomocnicze. W głosowaniach na lokalne pomysły najlepiej wypadły Murcki. Głosy oddało tam 42,68% uprawnionych mieszkańców. Kolejne na podium są Kostuchna (39,26%) i Dąbrówka Mała (33,64%). Oznacza to, że 10% pozostałych po głosowaniu pieniędzy dla pozostałych 19 dzielnic zasili pulę środków dla tych dzielnic w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*