Reklama

Rzeka Mleczna wysycha

G. Ż.
– Rzeka mleczna wyschła w ostatnich dniach. Nie znam przyczyny, ale nie było jakoś super sucho, żeby nagle wyschła – alarmuje nasz czytelnik. Sprawdziliśmy, brak wody to efekt m.in. odmulania rzeki, ale też wielu dni bez opadów deszczu.

Mleczna to mająca niewiele ponad 22 km długości rzeczka, która jest dopływem Gostyni. Swój bieg zaczyna w Piotrowicach. Płynie też przez Podlesie i Zarzecze. Nasz czytetlnik przysłał zdjęcia, na których widać, że miejscami w korycie rzeki Mlecznej w ogóle nie ma wody. – Wykoszono trawy i chyba wybrano muł z dna, ale nie wiem czy te dwie sprawy są powiązane – pisze. Okazuje się, że są. W ostatnich tygodniach na zlecenie miasta trwało odmulanie i porządkowanie koryta kilku katowickich rzek, w tym Mlecznej. – Może się wydawać, że w Mlecznej było więcej wody, bo miejscami rzeka była spiętrzona z powodu zalegajacych w niej śmieci. Firma, która na zlecenie wydziału zarządzania kryzysowego urzędu miasta czyściła rzekę, wyciągnęła z niej np. elektrośmieci – tłumaczy Dariusz Czapla z biura prasowego UM Katowice. Dodaje, że powodem obniżenia się poziomu wody w rzece jest też mała suma opadów w ostatnich tygodniach.

O Mlecznej było ostatnio głośno dwa lata temu, kiedy radni uchwali plan zagospodarowania przestrzennego dla rzeki i jej najbliższego otoczenia. Możecie o tym przeczytać TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*