Reklama

Rząd przedłuża kwarantannę w szkołach i zapowiada normalność po Wielkanocy

Łukasz Kądziołka
Nowe decyzje rządu w sprawie epidemii koronawirusa. Zgodnie z zapowiedziami, przedłużona zostanie kwarantanna w szkołach, ale jest też pierwsza zapowiedź powrotu do normalności.

Dzisiaj zapadły kolejne decyzje rządu w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki na wieczornej konferencji poinformował o przedłużeniu kwarantanny w placówkach oświatowych i kilku innych istotnych zmianach. – Podjęliśmy decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy. To trudna decyzja ale też ważna i potrzebna decyzja, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa – powiedział Morawiecki. Przedłużenie kwarantanny w szkołach będzie się wiązało też z nowymi wymaganiami ze strony MEN. – Od 25 mara wprowadzamy obowiązek realizowania podstaw programowych przez internet, żeby nauczyciele mogli kontaktować się ze swoimi uczniami, żeby mogli wystawiać im oceny, jeśli będzie taka potrzeba. Apelujemy do nauczycieli, żeby zważali na to jak dużą porcję wiedzy próbują im przekazać. Trzeba dostosować metody pracy do różnych okoliczności – tłumaczył Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Jak zapowiedział premier, „najbliższe 2-3 tygodnie do świąt musza być tygodniami pełnej dyscypliny społecznej„. Dlatego rząd postanowił też o zaostrzeniu kar za nieprzestrzeganie kwarantanny. Wzrosną one z 5 tys. do 30 tys. złotych. Ponadto wprowadzone zostaną mechanizmy, które mają służyć śledzeniu czy dana osoba przebywa na kwarantannie zgodnie z wytycznymi służb.

Wprowadzony kilka dni temu stan zagrożenia epidemicznego zostanie zmieniony na stan epidemii. – Dzisiaj jest ponad 400 osób zarażonych koronawirusem. 900 osób jest hospitalizowanych, a kilkadziesiąt tysięcy jest w kwarantannie – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, uzasadniając tę zmianę. To daje większe kompetencje zarówno jemu, jak i wojewodom. – Można delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny aby powstrzymać epidemię – powiedział Szumowski.

Podczas swojego wystąpienia premier Morawiecki zapowiedział też po raz pierwszy, kiedy kwarantanna mogłaby zostać zniesiona. – Nie będziemy bez końca siedzieli w domach. Mam nadzieję głęboką, że już po świętach Wielkiej Nocy będzie można zmienić tryb funkcjonowania. Będziemy o tym bardziej szczegółowo mówić w kolejnych dniach – powiedział.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*