Reklama

Ruszyła przebudowa na os. Paderewskiego. Znikną betonowe płyty i powstanie droga rowerowa

Redakcja
Ważna i wyczekiwana drogowa inwestycja na os. Paderewskiego. Rozpoczęła się przebudowa, po której powstaną nowe miejsca parkingowe, chodnik i droga rowerowa. W końcu znikną betonowe płyty i (być może) nielegalne parkowanie.

W okresie letnim, ale nie tylko, wiele osób odwiedzających Dolinę Trzech Stawów właśnie w tym miejscu zostawia auto. Poza kierowcami porusza się tędy bardzo dużo pieszych i rowerzystów. Przebudowa skrzyżowania ulic Granicznej i Pułaskiego oraz odcinka tej drugiej ulicy aż do skrzyżowania z ul. Szeptyckiego to długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. W 2018 roku przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące przebudowy. Odcinek ulicy Pułaskiego przebiegający wzdłuż terenów zielonych Doliny Trzech Stawów jest bardzo zniszczony i na większym fragmencie ułożone są betonowe płyty. W  2017 roku wyremontowana została jedynie jego część, bo przebiegała tędy trasy Tour de Pologne.

Do tej pory kierowcy parkowali w tym miejscu byle jak. Przed postawieniem barierek na „betonowym” odcinku Pułaskiego w weekendy dziesiątki samochodów rozjeżdżały zieleń. Nadal, gdy ruch jest tu największy, dochodzi do nielegalnego parkowania na chodnikach i trawnikach. Po przebudowie powstaną dwa place parkingowe wykonane z kształtek betonowych (bliżej sklepu Lidl). Wraz z miejscami do prostopadłego parkowania położonymi wzdłuż północnego odcinka ul. Pułaskiego parkingi pomieszczą około 100 samochodów. Wśród innych istotnych dla kierowców informacji jest też jest zmiana nawierzchni z płyt betonowych na asfalt. Powstanie też pas do lewoskrętu na skrzyżowaniu Graniczna -Pułaskiego. Zmieniona zostanie lokalizacja przejścia dla pieszych, które będzie odsunięte od skrzyżowania i znajdzie się tuż za zaprojektowanymi parkingami. Drugie powstanie bliżej ul. Szeptyckiego. Cały odcinek od ul. Granicznej do ul. Szeptyckiego będzie drogą klasy D, czyli dojazdową z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Piesi nie będą musieli w końcu korzystać z pobocza. Po wschodniej stronie drogi wybudowany zostanie chodnik, a obok przebiegać będzie dwukierunkowa droga rowerowa. Ponadto powstanie nowe oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, kanał technologiczny. Prace obejmą też przebudowę sieci energetycznej, zabezpieczenie sieci telekomunikacyjnej oraz przebudowę urządzeń infrastruktury technicznej kolidującej z przebudową.

Przebudowa ul. Pułaskiego od skrzyżowania z ul. Graniczną do ul. Szeptyckiego.

To pierwsza część inwestycji, bo została ona podzielona na dwa etapy. Drugi obejmuje kontynuację drogi rowerowej i chodnika, ponieważ wykonawca I etapu ma zrealizować tylko fragment infrastruktury prowadzący w kierunku ul. Sikorskiego od ul. Szeptyckiego. Pozostałym odcinkiem zajmie się firma, która została wyłoniona w przetargu na wykonawstwo II etapu. Dzięki przebudowie układu drogowego i poprowadzeniu nowych odcinków dróg infrastruktura rowerowa zostanie połączona. Rowerzyści przejadą w całości wydzieloną drogą na przykład od istniejącej drogi na ul. Sikorskiego do stawu Kąpielowego przez ul. Pułaskiego i ul. Graniczną. Skręcą również z Granicznej w kierunku Sikorskiego.

Budowa drogi rowerowej i chodnika od ul. Szeptyckiego do ul. Sikorskiego.

Aktualnie rozpoczęły się roboty związane z wykonaniem ścieżki rowerowej i chodnika na odcinku od ul. Szeptyckiego do ul. Sikorskiego. Tam od jakiegoś czasu wysłużona i pofalowana nawierzchnia jest już zerwana. I etap, bardziej praco- i czasochłonny jeszcze się nie rozpoczął. Wykonawca przygotowuje się do wdrożenia tymczasowej organizacji ruchu. Roboty budowlane powinny ruszyć w II połowie września. Droga rowerowa i chodnik pomiędzy ul. Szeptyckiego a ul. Sikorskiego powinny być gotowe w kwietniu 2023 roku. Natomiast prace na ul. Pułaskiego mają zakończyć się mniej więcej za rok – w październiku 2023.

Koszt inwestycji to łącznie ponad 6,7 mln zł brutto. Przy czym I etap kosztuje 5 999 498 mln zł brutto.


Tagi:

Komentarze

 1. kreez 13 kwietnia, 2023 at 1:30 pm - Reply

  Zbudowali część chodnika i miejsca parkingowe. Nie ma jeszcze nawierzchni, a już nie ma też miejsc parkingowych…

  • człowiek z osiedla 13 kwietnia, 2023 at 4:19 pm Reply

   I tak już zostanie. Nie zorientowałeś się jeszcze, że zmiany są głównie po to żebyś nie miał gdzie parkować?

 2. Michal 14 września, 2022 at 6:05 pm - Reply

  Ciekawe, jaka będzie szerokość chodnika i ścieżki rowerowej. Bo na planach nie wydaje się za szeroki, a szkoda. Jakby ścieżka miała tylko 2 m to porażka. Nie rozumiem tego trendu budowy wąskich chodników (2m to wąski), zwłaszcza na często uczęszczanych trasach

 3. Mieszkanka 14 września, 2022 at 11:13 am - Reply

  Co za wspaniała wiadomość! Wreszcie!

Dodaj komentarz

*
*