Reklama

Rusza przebudowa wiaduktu kolejowego. W weekend droga będzie zamknięta

Redakcja
Trwa inwestycja na towarowej linii kolejowej w Katowicach. Jednym z jej elementów jest przebudowa wiaduktu kolejowego w Szopienicach. W związku z nią konieczne są zmiany w organizacji ruchu.

Rusza kolejny etap kolejowej inwestycji w Katowicach. Chodzi o linie nr 161, 654 i 657 przebiegające przez stację Szopienice Północne i łączące katowicką stację z Chorzowem Starym. Od dłuższego czasu trwa modernizacja tych linii towarowych. W jej trakcie prowadzona jest przebudowa stacji Szopienice Północne, w tym m.in. układu torowego i sieci trakcyjnej, a także wzmocnienie podtorza i prace na obiektach inżynieryjnych zlokalizowanych w obrębie stacji. Teraz rusza kolejny etap inwestycji, który ma na celu przebudowę wiaduktu nad ul. Lwowską w Katowicach.
Istniejący obiekt zostanie rozebrany, a w jego miejsce będzie wybudowany nowy wiadukt. Pociągi na nim będą jeździły nie jak obecnie po jednym, ale po dwóch torach, co wpłynie na zwiększenie przepustowości linii kolejowej. Tym samym możliwy będzie przewóz większej ilości towarów. Prace rozpoczną się od rozbiórki obiektu i przepustu dla pieszych. Następnie zostanie zamontowana zupełnie nowa konstrukcja, która będzie miała 15 m długości i 15 m szerokości. Pod wiaduktem na ulicy Lwowskiej piesi będą poruszać się chodnikami po obu stronach jezdni, zaplanowano też ścieżkę rowerową.

Zakres prac wymaga zmian w komunikacji. W ten weekend zaplanowano całkowite zamknięcie ruchu, również pieszych, pod wiaduktem na ul. Lwowskiej i wprowadzenie objazdów dla komunikacji zbiorowej. Od 18 czerwca, od północy, do 20 czerwca, do godziny 4.00, nastąpi całkowite zamknięcie ul. Lwowskiej w rejonie remontowanego wiaduktu kolejowego. Zalecany jest objazd pod wyremontowanym wiaduktem kolejowym w ciągu ul. Obrońców Westerplatte. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej w tych dniach można znaleźć TUTAJ.
Od 20 do 30 czerwca jezdnia pod wiaduktem zostanie zawężona do jednego pasa. Ruch będzie prowadzony wahadłowo za pomocą sygnalizacji świetlnej. Istnieje możliwość wystąpienia kolejnych całkowitych zamknięć przejazdu pod wiaduktem kolejowym w ciągu ul. Lwowskiej w weekendy. Ruch pieszy będzie utrzymany.

Przebudowa w Szopienicach to część większego projektu realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe na kilku odcinkach szlaków towarowych pod nazwą „Prace na liniach kolejowych nr: 132, 147, 161, 180, 188, 654, 657 na odcinkach Gliwice – Bytom, Chorzów Stary – Mysłowice oraz Dorota – Mysłowice Brzezinka”. Inwestycja ma wartość ponad 400 mln zł, dofinansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na IV kwartał 2023 r.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*