Reklama

Wkrótce otwarcie łącznicy z A4 i wschodniej jezdni na węźle w Giszowcu, ale do końca inwestycji daleko

Redakcja
Szykują się zmiany na węźle w Giszowcu. Inwestycja drogowa za ponad 300 mln zł postępuje, ale jeszcze nieprędko kierowcy skorzystają z niej w pełni.. Dobra wiadomość jest taka, że otwarta zostanie nowa jezdnia i zamknięta dawno temu łącznica.

Miesiąc temu rozpoczął się trwający aktualnie kolejny etap przebudowy na węźle w Giszowcu. Kierowcy od kilku tygodni korzystają z dwóch nowych łącznic wybudowanych w ramach inwestycji. Jednak nadal są tu duże utrudnienia. Oprócz tego, że nadal na ul. Pszczyńskiej kierowcy mają do dyspozycji po jednym pasie ruchu w obu kierunkach, to odczuwają je też mieszkańcy Giszowca, z powodu braku możliwości przejazdu ul. Kolistą w kierunku osiedla. Niebawem ma się to zmienić.

PRZECZYTAJ TEŻ: Brak przejazdu ul. Kolistą i dwie nowe łącznice. Zmiany dla kierowców w Giszowcu

Dzisiaj podczas posiedzenia komisji rozwoju urzędnicy informowali radnych o aktualnym postępie prac. Oceniają go na ok. 90%. W ciągu najbliższego miesiąca będzie widać intensywne prace na wschodniej jezdni od strony Tychów w kierunku Katowic, która nie jest jeszcze gotowa i nadal trwają przygotowania do jej otwarcia. Obiekty mostowe są już gotowe. – Jesteśmy na etapie uzyskiwanie pozwolenia na użytkowanie tych obiektów, co pozwoli nam w czerwcu udostępnić jezdnię wschodnią do ruchu – mówi Agnieszka Dutkiewicz z wydziału monitorowania inwestycji w UM Katowice.
20 czerwca ma być kluczową dla kierowców datą. Za miesiąc kierowcy mają po raz pierwszy przejechać nową jezdnią wschodnią, bliżej zabudowań w Giszowcu. Oznacza to, że zarówno w stronę Tychów, jak i centrum Katowic samochody będą poruszały się dwoma pasami ruchu. Dostępne będzie po jednym pasie na jezdniach zbiorczej i głównej w obu kierunkach. Jednak nie będzie to jeszcze rozwiązanie docelowe na węźle w Giszowcu. Tego samego dnia powinna też zostać otwarta łącznica na węźle Murckowska, która została zamknięta na samym początku inwestycji, czyli zjazd z autostrady A4 na DK86 w kierunku Tychów. Dodatkowo ma być otwarty wjazd i wyjazd z osiedla Giszowiec od strony ul. Kolistej. Jak zapewniają urzędnicy, na tym etapie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, który wielokrotnie zmieniał się w trakcie inwestycji. Według umowy z wykonawcą, spółką NDI, mają zakończyć się 31 sierpnia.

Jednak to nie oznacza, że inwestycja zostanie wtedy zamknięta. – Po tym terminie będzie konieczne przeprowadzenie procedury odbiorowej i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie dla całości węzła – mówi Dutkiewicz i dodaje, że te formalności mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Oznacza to, że nie wszystkie jezdnie będą w tym czasie dostępne. Jednak urzędnicy zapewniają o braku większych utrudnień. – Praktycznie efekt ruchowy uzyskujemy 20 czerwca. Mamy przelot dwa razy dwa. Mamy otwartą łącznicę autostradową w kierunku Tychów. Wszelkie roboty do końca sierpnia to są roboty nie rzutujące na przepustowość węzła – zapewnia Adam Kochański, naczelnik wydziału monitorowania inwestycji.

Koszt tej inwestycji, podobnie jak termin zakończenia prac, zmieniał się wielokrotnie. Zgodnie z 10 aneksami do umowy przebudowa węzła w Giszowcu na skrzyżowaniu DK86 i DK81 ma kosztować ponad 310,8 mln zł brutto.


Tagi:

Komentarze

 1. Artur 18 maja, 2022 at 8:04 am - Reply

  A co ze zniszczoną podbudową i nawierzchnią (a także co za tym idzie wybrzuszonymi krawężnikami granitowymi) na ul. 73 Pułku Piechoty? Odcinek dwupasowy zaznaczony na roboczo na poniższym screenie z openstreetmaps: https://imgur.com/a/r84Ak0L
  Przecież to jest żenujące że droga jeszcze nie skończona, węzeł nie oddany do użytku a częściowo już zniszczona i wymagająca naprawy. Zapraszam do przejechania się w obie strony po przedmiotowym fragmencie i interwencję u włodarzy. Ta budowa się nigdy nie skończy jak to tak będzie wyglądało.
  Pozamykać te nierentowne kopalnie niszczące infrastrukturę mieszkaniową, drogową i inne i pociągnąć ich do odpowiedzialności.

  • Grzegorz Żądło 18 maja, 2022 at 8:55 am Reply

   Wkrótce będzie u nas tekst na ten temat.

   • Katarzyna 18 maja, 2022 at 9:45 pm Reply

    A jak to się ma do mieszkańców Dużego osiedla Giszowca przy okazji tak dużej inwestycji mam wrażenie że zostali całkowicie pominięci. Nie dość że budowa pochłonęła wycinkę tysiąca drzew to jeszcze przy tak dużym ruchu wycięto następne przy Koloni Amanda Dlaczego? Zabrano nam mieszkancom JEDNO PŁUCO!!!! Tu prośba już nie wycinajcie nam Drzew . I NIE dla Tirów przy osiedlu KOLISTA Giszowiec !!!

 2. Tr 17 maja, 2022 at 6:00 pm - Reply

  Miasto betonu upada dzięki prezydentowi Krupie i jego podwładnych!!!

 3. Piotr 17 maja, 2022 at 4:55 pm - Reply

  Pewnie te orły biznesu z UM Katowice, zawarły tak rygorystyczna umowę z karami dla wykonawców za niedotrzymanie terminów, że sami będą musieli zapłacić podobnie jak miało to miejsce w przypadku przeciągnięto niemiłosiernie oddania ul Dworcowej… 😉
  Śmiać się czy płakać ?
  Niech poinformują jakie kary zapłaci wykonawca zgodnie z umową…

 4. AA 17 maja, 2022 at 4:48 pm - Reply

  Czy ktoś może mi przypomnieć jaki był planowany termin zakończenia prac w umowie?
  2019?
  Chodzi mi o termin sprzed wszelkich aneksów i „nieoczekiwanych sytuacji” czyli podkopania i zawalenia podczas prac wiaduktu i zamknięcia DK86 na pół roku…..

  • kkk 18 maja, 2022 at 8:06 am Reply

   2021

Dodaj komentarz

*
*