Reklama

Rozpoczyna się budowa centrum przesiadkowego w Zawodziu

Ł. K.
Teren został przekazany firmie, a ta zaczęła już przygotowania do inwestycji. Z powodu budowy centrum przesiadkowego w Zawodziu konieczna będzie wycinka ponad 300 drzew. Osoby mieszkające w pobliżu muszą też liczyć się z wizytami pracowników wykonawcy. 

Na ten moment trzeba było czekać długo, bo miasto miało problem z rozstrzygnięciem przetargu. Ostatecznie wyłonione zostało konsorcjum firm ZUE S.A. i Unibep S.A. Centrum przesiadkowe w rejonie ulic Bagiennej, Krakowskiej, Łącznej i 1 Maja ma umożliwiać wygodne przesiadki z autobusów do tramwajów i odwrotnie. Znajdą się tu dwa perony i 16 miejsc dla autobusów oraz dodatkowe tory dla tramwajów. Wybudowane zostaną dwa naziemne parkingi na 275 samochodów, parking dla rowerów. Będzie też punkt do Kiss & Ride. To wszystko ma powstać w ciągu 22 miesięcy i będzie kosztowało 66,4 mln zł. Początkowo planowano, że centrum przesiadkowe “Zawodzie” będzie jednym z trzech obiektów, które powstaną do końca 2018 roku. Jednak opóźnienie w rozstrzygnięciu przetargu może opóźnić samą realizację.

PRZECZYTAJ TEŻ: Przetarg na budowę centrum przesiadkowego Zawodzie unieważniony. Będzie opóźnienie

Kilka dni temu teren inwestycji został przekazany wykonawcy. Trwają przygotowania do budowy. W pierwszej kolejności konieczne będzie wycięcie zieleni. Usuniętych zostanie 358 drzew i ponad 2300 m kw. krzewów. W zamian będą nowe nasadzenia na terenie inwestycji lub (jeśli zieleń się nie zmieści) na innych działkach miejskich. Łącznie 235 drzew oraz 2432 szt. krzewów. Ponadto urzędnicy uprzedzają mieszkańców o możliwych wizytach związanych z inwestycją. Pracownicy firmy ZUE będą mieli za zadanie sprawdzenie stanu technicznego mieszkań. Zanim rozpoczną się najpoważniejsze prace, trzeba sprawdzić czy budowa nie będzie miała wpływu na konstrukcje budynków mieszkalnych. Chodzi przede wszystkim o bloki przy ul. Łącznej. Prace budowlane mają ruszyć na początku przyszłego roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Centra przesiadkowe w Katowicach. Co dokładnie się w nich znajdzie

Co z pozostałymi centrami przesiadkowymi?

W trakcie realizacji jest podobna inwestycja w Ligocie. Tam przy dworcu kolejowym powstaje najmniejsze z zaplanowanych centrów przesiadkowych. Prace realizowane przez firmę Skanska są już na zaawansowanym etapie. Zgodnie z planem, pierwsi podróżni będą mogli skorzystać z centrum w połowie 2018 roku. Budowa kolejnego obiektu w Brynowie jeszcze nie ruszyła. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa z wykonawcą, czyli konsorcjum firm Warbud S. A. i STOR Sp. z o. o. W kolejce do realizacji czeka też węzeł przesiadkowy przy ul. Sądowej. Na razie nie rozstrzygnięto jaka firma zajmie się budową, bo trwają prace komisji przetargowej.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*