Reklama

Rozpoczynają się prace na ul. Warszawskiej. Będą utrudnienia

Łukasz Kądziołka
Warszawska będzie zielona. Rusza inwestycja, podczas której ma zostać nasadzonych ponad 70 drzew. Będą utrudnienia dla kierowców, bo wyłączony z ruchu zostanie fragment ulicy.

Zapowiadane zazielenienie ul. Warszawskiej zacznie się w nadchodzącym tygodniu. Zielona inwestycja jest możliwa dzięki temu, że miasto wyłoży kilka milionów złotych więcej niż pierwotnie planowano przeznaczyć na ten cel. W przetargu, który zakończył się ostatniego dnia marca, swoją ofertę złożyła jedynie spółka Silesia Invest z Gliwic. Firma przebudowę fragmentu ul. Warszawskiej wyceniła na 18 939 369,61 zł. Tymczasem wycena Zakładu Zieleni Miejskiej opiewała na 13 461 116,62 zł. Oznacza to, że oferta przewyższa kosztorys o 5,477 mln zł, czyli o około 40%.

Prace na ul. Warszawskiej mają objąć przebudowę jezdni, chodników, ale też infrastruktury tramwajowej. Kluczowym elementem będą nasadzenia drzew. Z projektu wynika, że będzie ich 73. ZZM i projektant wybrali takie gatunki jak: lipa drobnolistna, magnolia kobus, klon polny „Elsrijk”, grab pospolity i topola osika. Do tego dojdzie około 2700 krzewów oraz byliny i kwiaty. Przy okazji zazieleniania Warszawskiej, zlikwidowanych zostanie około 50 miejsc parkingowych, a część ulicy, na odcinku od ul. Szkolnej do ul. Dyrekcyjnej zostanie zamknięta dla ruchu. Dopuszczony zostanie dojazd do ul. Dyrekcyjnej m.in. dla gości hotelu Monopol. Ruch będzie odbywał się torowiskiem tramwajowym i chodnikiem.

Po 18 lipca rozpocznie się pierwszy etap prac na ul. Warszawskiej. Z ruchu zostanie wyłączony fragment ulicy od skrzyżowania ul. Warszawskiej i Szkolnej do przystanku tramwajowego przy Teatrze Śląskim. Zakaz ruchu nie będzie dotyczył wyłącznie pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji, straży miejskiej, służb miejskich, pojazdów zaopatrzenia (w godzinach od 4 do 10 oraz od 18 do 24), a także posiadających zaświadczenie wydane przez MZUiM.

Wykonawca rozpocznie realizację inwestycji od prac prowadzonych w pasie jezdni i na chodnikach ul. Warszawskiej, między ul. Szkolną a ul. Mielęckiego. Ruch kołowy będzie odbywał się torowiskiem tramwajowym. Na tym odcinku nie będzie już możliwości parkowania. Dojazd do ul. Dyrekcyjnej zostanie utrzymany na dotychczasowych zasadach, a dla pieszych zostaną wytyczone tymczasowe chodniki przez plac budowy.


Tagi:

Komentarze

 1. klm 19 lipca, 2022 at 8:02 am - Reply

  Wszystko fajnie, ale skoro zmiany obejmują nawierzchnię, chodniki, przystanki, (tory też?) to dlaczego z uporem maniaka zestawia się likwidację miejsc parkingowych z nasadzeniami drzew? 72 to będzie wisienka na torcie.

 2. Taki tam 16 lipca, 2022 at 9:03 am - Reply

  Wreszcie się wzięli za wizytówkę Katowic. Szkoda tylko że taki krótki odcinek… Ale dobre i to.

 3. Piotr 15 lipca, 2022 at 3:54 pm - Reply

  W końcu! Kolejny mały kroczek do przemiany Katowic w miasto przyjazne ludziom a nie samochodom

 4. MM 15 lipca, 2022 at 10:02 am - Reply

  Ciekawa jestem co z tego zazielenienia wyniknie i jak długo będą trwały roboty. Pomysł sam w sobie jest świetny. W centrum takich inwestycji powinno być więcej.

 5. Grucha 15 lipca, 2022 at 9:18 am - Reply

  Kilka lat temu za ciężki hajs wyremontowali (czytaj wybetonowali) ten kawałek Warszawskiej, teraz za 20 baniek wstawią tam drzewa. I ten przejazd do Dyrekcyjnej chodnikiem… Miasto kuriozum

  • Grzegorz Żądło 15 lipca, 2022 at 9:25 am Reply

   Nie kilka, tylko tak z 12-13 lat temu.

   • Grucha 15 lipca, 2022 at 2:59 pm Reply

    Drogi redaktorze, remont placu zwanego rynkiem wraz z przyległościami – w tym kawałkiem Warszawskiej – został zakończony w 2015 r. Także kilka, a nie kilkanaście

    • Grzegorz Żądło 15 lipca, 2022 at 3:46 pm Reply

     Przecież nie było mowy o rynku, tylko o Warszawskiej. Przebudowany przy okazji przebudowy centrum kawałek Warszawskiej nie będzie teraz ruszany.

Dodaj komentarz

*
*