Reklama

Rozpoczyna się przebudowa kamienic przy ul. Mariackiej. Powstaną w nich m.in. mieszkania dla seniorów

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Rozpoczyna się przebudowa trzech kamienic przy ul. Mariackiej. KTBS przekazało już wykonawcy plac budowy. Wyłoniona w przetargu firma będzie miała dwa lata na zakończenie inwestycji.

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego miało duży problem z wyłonieniem wykonawcy całkowitej przebudowy kamienic przy ul. Mariackiej 30, 32 i 34. Składane przez firmy oferty w kolejnych przetargach były zdecydowanie za wysokie.

W pierwszych dwóch przetargach, KTBS chciało wydać na przebudowę kamienic przy ul. ul. Mariackiej około 18,9 mln zł. W trzecim przetargu budżet inwestycji został podniesiony do 22 mln zł. Mimo że swoje oferty złożyło aż 6 firm, żadna się w nim nie zmieściła. Najbliżej było konsorcjum Maximus ZBH MUC z Siemianowic Śląskich i Efekt Sp. z o.o. z Chorzowa, które zaproponowało 22 810 567,75 zł.

W czwartym przetargu ponownie właśnie to konsorcjum było najtańsze (23.201.867,75 zł). KTBS postanowiło już nie czekać i dołoży do inwestycji ponad 1,2 mln zł.

Co powstanie w kamienicach przy ul. Mariackiej 30, 32 i 34?

Po dwóch nieudanych przetargach projekt został „odchudzony”. W trzech budynkach ma się znaleźć łącznie 41 mieszkań. Według pierwotnego projektu, w kamienicach miało być 6 mieszkań chronionych, przeznaczonych dla wychowanków domów dziecka (jedno dla opiekuna). Teraz planowane jest tylko jedno takie mieszkanie. Chodzi o to, że nie ma w Katowicach zapotrzebowania na tego typu lokale. Kosztem kilku mieszkań chronionych, trzy sąsiednie lokale zostaną powiększone do 3 pokoi. Pozostałe mają mieć od 35 do 50 m kw.

Zmian w projekcie jest więcej. Przykładowo, na wewnętrznym dziedzińcu nie będzie szklanego zadaszenia, a jedynie świetliki. Nie będzie też użytkowego zielonego dachu. Miał on mieć specjalne podłoże, deski tarasowe i ławki. W nowej wersji projektu jest tylko żwirek.

Oszczędności ma też zapewnić zamiana okien drewnianych na plastikowe od strony oficyn oraz rezygnacja z okien w piwnicach. Dodatkowo, lokal użytkowy od strony ul. Mariackiej zostanie wykończony w standardzie deweloperskim, a nie „pod klucz”.

Pomysł na trzy kamienice przy Mariackiej jest taki, żeby 20 mieszkań przeznaczyć dla osób starszych. Szczególnie preferowane będą takie osoby, które zwolnią dotychczas zajmowane mieszkanie komunalne. Za takie osoby koszty zwrotnej partycypacji (około 1000 zł/m kw.) zapłaci miasto. Również miasto (formalnie radni) będzie musiało określić kto i na jakich zasadach będzie miał pierwszeństwo w najmie mieszkań. Mają być one objęte rządowymi dopłatami do czynszu, a to wymaga ustalenia odpowiednich kryteriów i przeprowadzenia naboru.

Pozostałe 20 mieszkań zostanie zasiedlonych osobami również wskazanymi przez miasto, ale już niekoniecznie w wieku senioralnym. Jedno mieszkanie ma zostać przeznaczone dla wychowanków domu dziecka.

Podwórko ma być zielone. Od jego strony zlokalizowane zostanie wejście do klubu seniora.

Kamienice zostaną całkowicie przebudowane wewnątrz. Zostaną m.in. wymienione stare stropy, okna i drzwi, a budynki będą ogrzewane gazem. Zostanie jednak zachowany układ okien i wysokość lokali. W budynkach zostanie dobudowana winda.

Umowa z wykonawcą została już podpisana, a w czwartek 11 sierpnia został przekazany plac budowy. Modernizacja kamienic przy ul. Mariackiej ma potrwać dwa lata.


Tagi:

Komentarze

 1. Szczery 16 sierpnia, 2022 at 5:07 pm - Reply

  Mariacka to idealne miejsce dla seniora.

  • Paweł 18 sierpnia, 2022 at 2:45 pm Reply

   Senior nie ma pracy, może być przygłuchy, idealnie.

  • Justyna 18 sierpnia, 2022 at 8:28 am Reply

   Zdecydowanie… Wspaniała inwestycja, pewnie już seniorzy stoją w kolejce.

Dodaj komentarz

*
*