Reklama

Rozpoczyna się jesienne sadzenie drzew w Katowicach

Grzegorz Żądło
Pierwsze drzewa z drugiej edycji akcji wCOP drzewo zostały dziś posadzone przy ul. Raciborskiej. Do końca listopada na terenie całego miasta zostanie ich posadzonych prawie pół tysiąca.

Tomasz Kuczyński jest jedną z kilkuset osób, które w aplikacji wCOP drzewo wskazały teren, gdzie powinny zostać posadzone drzewa. – To jest bardzo dobre narzędzie. Można sobie wieczorem siąść przed komputerem i w aplikacji otworzyć mapę Katowic. Potem pozostaje wskazać konkretne miejsca i czekać na weryfikację – mówi pan Tomasz.

Wspomniana weryfikacja jest tu kluczowa, bo nie każde miejsce zgłoszone przez mieszkańców może zostać zadrzewione. Wiele zależy m.in. od biegnących pod ziemią instalacji oraz ewentualnego przeznaczenia terenu.

Dziś dwie lipy drobnolistne zostały posadzone naprzeciwko budynku Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Raciborskiej. – Będę chciał „jechać” z drzewami dalej,  w kierunku nowej siedziby ASP. Chodnik jest w tym miejscu szeroki, więc możliwości są – zapowiada pan Tomasz.

Lipy przy ul. Raciborskiej to dopiero początek. Na tej samej ulicy zostaną posadzone kolejne dwa drzewa z wniosku pana Tomasza oraz jedno z inicjatywy Zakładu Zieleni Miejskiej. Do końca listopada w całym mieście z aplikacji wCOP drzewo zostanie posadzonych prawie 500 drzew. Drugie tyle Zakład Zieleni Miejskiej posadzi w ramach bieżących nasadzeń.

Sadzone przez miasto drzewa mają minimum 2,5 metra wysokości i 12-14 średnicy. Takie drzewa mają około 8 lat. Wybrana w przetargu firma będzie się przez trzy lata nimi opiekować, czyli podlewać i nawozić, a w sytuacji, jeśli się nie przyjmie, będzie musiała je wymienić. Jesienna akcja kosztuje 406 tys. zł.

W Katowicach pozytywnie zostało rozparzonych 42% wniosków z aplikacji. Dla porównania np. w Gdańsku takich wniosków jest 35%. Poprzez to działanie chcemy wpłynąć na świadomość społeczną w sprawie zmian klimatu. Chodzi o to, jakie działania należy podejmować, żeby przeciwdziałać tym zmianom. To także kwestia odpowiedzialności za otoczenie – mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Aplikację wCOP drzewo miasto uruchomiło w połowie września 2018 roku, a jej nazwa nawiązuje do szczytu klimatycznego ONZ, który odbył się w Katowicach. Jak zapowiedział wiceprezydent Skiba, wiosną rozpocznie się nabór wniosków do trzeciej edycji. – Jeśli coś dobrze działa i angażuje mieszkańców, to trzeba to kontynuować.

Aplikacja jest częścią projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach. Wszystkie dodatkowe informacje, w tym dokładny opis działania aplikacji i wszystkie aktualności, można znaleźć na stronie https://wcopdrzewo.katowice.eu.


Tagi:

Komentarze

 1. Kata 1 października, 2019 at 9:33 pm - Reply

  Sadzenie drzew przy drogach i chodnikach w centrum miasta spowoduje za kilkadziesiąt lat wywarzanie kostek brukowych ,pofałdowanych dróg przez rozrastające się korzenie. To ciągłe koszta w naprawach. Takie zabiegi powinny być w odpowiedniej odległości od chodnika, a nie tak jak na załączonym obrazie.

 2. Krzysztof 30 września, 2019 at 3:40 pm - Reply

  Sadzenie drzew to super sprawa i znowu Prezydent Miasta zrobił wspaniały gest dla miasta i ludzi. Sadzenie należy prowadzić z dala od dróg, parkingów i domów bo zmiana klimatu w tym mocne wichury mogą zrobić wiele zniszczeń i wypadków.

  • A 1 października, 2019 at 11:52 am Reply

   Wręcz przeciwnie, drzewa należy sadzić blisko domów, a przede wszystkim wzdłuż dróg, bo mało co równie skutecznie ochładza rozpalone upałami ulice i izoluje mieszkańców od hałasu i zanieczyszczeń wywoływanych przez samochody.

Dodaj komentarz

*
*