Reklama

Rozpoczęła się likwidacja miejsc parkingowych w centrum Katowic

Grzegorz Żądło
Wybrana przez miasto firma rozpoczęła prace związane ze zmianą oznakowania strefy płatnego parkowania. Przy okazji likwidowane są miejsca parkingowe, które są niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Od 1 grudnia, jeśli radni podejmą stosowną uchwałę i jeśli nadzór prawny wojewody jej nie unieważni, w Katowicach opłaty za parkowanie będą pobierana na obszarze czterokrotnie większym niż dzisiaj. To wymaga wymiany i montażu kilku tysięcy znaków (ponad 1700 zostanie usuniętych i zamontowane zostaną 3332 nowe znaki), a także wykonania 11 300 metrów kwadratowych oznakowania poziomego i usunięcia 8000 m kw. MZUiM wybrał już firmę, która się tym zajmie. To konsorcjum Fenix SR Sp. z o.o. z Czeladzi i Dakro Józef Karkoszka z Bytomia, które w przetargu zaproponowało 6 498 617,18 zł. Wprawdzie MZUiM nie miał takich pieniędzy (wycena opiewała na 5,5 mln zł), ale czas nagli, więc dodatkowe fundusze się znalazły.

Na wymianę i wykonanie nowego oznakowania w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania, zgodnie z warunkami przetargu, konsorcjum ma czas do 28 lipca. Z kolei termin na zrealizowanie całego zamówienia to 150 dni.

Przy okazji zmian w oznakowaniu i wprowadzenia ŚSPP oraz poszerzenia SPP MZUiM likwiduje miejsca parkingowe, które są niezgodne z obowiązującymi przepisami. To przede wszystkim parkingi znajdujące się w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowań i przejść dla pieszych. Ale ciągi parkingowe likwidowane będą również w związku ze zbyt małą szerokością jezdni i chodników. Jak poinformował Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu UM Katowice, w ŚSPP z 2365 miejsc zostaną 2062. Z kolei w SPP z 9155 pozostanie 8043. Oznacza to, że z łącznej liczby 11 520 zlikwidowanych zostanie 1415, co daje 12,28%. Trudno jednak powiedzieć czy to ostateczna liczba, bo część miejsc jest obecnie legalnie wykorzystywana na postój samochodów, ale nie są oznaczone jako parking.

Jak zapowiadał wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula, w miejsce likwidowanych miejsc mają się pojawić słupki, stojaki na rowery czy zieleń. Na razie są tylko słupki.

Jak to będzie wyglądać w praktyce można się już przekonać m.in. na ul. Chopina, ul. Opolskiej czy ul. Kościuszki.


Tagi:

Komentarze

 1. Tomasz 14 lipca, 2023 at 6:47 pm - Reply

  Witam. Na świecie likwiduje się znaki drogowe a u nas na odwrót. Nie chodzi wcale o poprawę bezpieczeństwa i sprostanie przepisom . To raczej wygląda na wyścig pomiędzy urzędnikami i
  i mieszkańcami kto kogo przechytrzy i przykro to pisac ale przypomina to sprytny sposób żeby ktoś zarobił. Za jakiś czas po burzy z mieszkańcami bariery będą likwidowane i znów ktoś wyda społeczną kasę . Apeluje do urzędników i radnych – nie udowadniajcie za wszelką cenę, że utrudniacie życie dla naszego wspólnego dobra
  Załączam pozdrowienia .

  • Bankowy 14 lipca, 2023 at 8:17 pm Reply

   Od dawna próbuje to przekazać, chodzi o wydawanie kasy, dla pseudo dobra wszystkich (czyli nikogo tak naprawdę)

 2. Andrzej 5 lipca, 2023 at 2:25 pm - Reply

  Szaleństwo! Kto wybiera takich prezydentów miast! Centrum Katowic zdechnie! Na szczęście wybory w przyszłym roku!

 3. Mariusz 15 czerwca, 2023 at 7:06 pm - Reply

  Proszę Państwa to co zaczęto wyrabiać z likwidowaniem miejsc postojowych w ścisłym centrum to jest paranoja. Abstrachuje od sytuacji dostosowania sytuacji do przepisów, bo przy placu Andrzeja słupków za zebrą przy jednokierunkowej nastawiano bo tak sobie ktoś wynyślił. Poza tym likwiduję się całą masę miejsc postojowych poprzez oficjalny brak likwidacji tj. poprzez tworzenie miejsc dla niepełnosprawnych. Nie wiadomo po co skoro istniejące w wielu przypadkach (np. kościół garnizonowy) stoją puste całymi dnami albo nielegalny postój robią tam taksówki. Jak można w tak głupi sposób argumentować, że uchwała parkingowa poprawi sytuację mieszkańców kiedy likwiduje się miejsca parkingowe. To jest taka sama bohaterska walka z problemem jak rządu z inflacją. Prawą ręką podnoszą stopy procentowe a lewą rozdają wydrukowane pieniądze. Czy ktoś się pytał mieszkańców śródmieścia i prowadzących tam działalności (w 90 procentach małe biznesy typu fryzjer, sklep, kancelaria, kosmetyczka itp) o zdanie dotyczące ich okolicy? Jak ktoś skręci nogę na nieodśnieżonym chodniku to jest wina wspólnoty mieszkaniowej, jak ktoś chce wyremontkwać kamienice i poprawić jakość otoczenia to trzeba płacić miastu za zajęcie pasa drogowego, ale jak miasto sobie coś wymyśla, to się człowiek dowiaduje po fakcie. Plany na temat zmian zasad patkowania są ponoć od lat. Szkoda że jako mieszkaniec zostałem poinformowany po fakcie poprzez pismo z mapką nowych stref. Chore. Na szczęście oburzonych jest wielu więc jest potencjał na wyrażenie sprzeciwu.

  • gizmo 5 lipca, 2023 at 4:30 pm Reply

   Oburzeni są prawie wszyscy, niestety milczą. Głośno i chamsko krzyczy kilku oszołomów.

  • kukura 15 czerwca, 2023 at 9:31 pm Reply

   bredzisz.

 4. Romek 13 czerwca, 2023 at 10:26 pm - Reply

  Sting bredzisz jak zawsze

  • Grzegorz Żądło 13 czerwca, 2023 at 10:33 pm Reply

   No to albo jesteś Violą albo Romkiem. Widzę twoje IP i jest dokładnie to samo. A to niespodzianka!

 5. Kicek 6 czerwca, 2023 at 7:51 am - Reply

  Skandal żeby 6 mln. zł wydać tylko na zmianę oznakowania płatnych stref.
  Na ul. Panewnickiej ludzie muszą chodzić w błocie bo MZUM nie ma pieniędzy na kawałek chodnika.

  • kukura 15 czerwca, 2023 at 9:30 pm Reply

   to zaparkuj autem, żeby nie było przejścia. Przestaną chodzić w błocie.

 6. Garga mel 5 czerwca, 2023 at 10:24 pm - Reply

  Studenci jeszcze x lat temu dojeżdżali komunikacja miejska. A teraz w dupach się poprzewracało 🙂
  Nie każdy musi studiować!
  Pozdrawiam:)

  • Papa Smerf 5 czerwca, 2023 at 11:39 pm Reply

   Pochwal się geniuszu gdzie ty studiowałeś, pewnie w Wyższej Szkole Robienia Szumu i Hałasu.

 7. MIESZKANIEC 5 czerwca, 2023 at 3:49 pm - Reply

  Osłupkować całe miast urząd miasta też Pracownicy ratusza , radni i samorządowcy powinni jeździć rowerami , hulajnogami ,i komunikacją miejską KRUPA TEŻ !

  • P Śl 6 czerwca, 2023 at 8:37 am Reply

   Krupa akurat na luzie mógłby to zrobić, bo ma blisko na 297, ale musiałby się z plebsem spotkać F2F.

   • Michał 6 czerwca, 2023 at 8:53 am Reply

    I jeszcze by mógł wtedy usłyszeć parę komentarzy niemiłych aczkolwiek słusznych pod swoim adresem.

  • wwwwrrr 5 czerwca, 2023 at 11:42 pm Reply

   Jakich rowerach, jakich hulajnogach, z buta niech cisną do roboty a jak im to nie pasuje żeby z buta cisnąc do urzędu to pokiego …..ja takie głupoty wymyślają.

 8. DD 5 czerwca, 2023 at 2:22 pm - Reply

  Haha, a kto chciał budowy tych centrów? Jak chciałeś to idź się przesiadaj tam do woli.

  • Mieszkaniec 5 czerwca, 2023 at 10:18 pm Reply

   a ty z jakiej wsi piszesz? macie tam internet? czy dojeżdżasz do Katowic aby napisać komentarz

   • DD 6 czerwca, 2023 at 11:44 am Reply

    Dojeżdżam do Katowic żeby zobaczyć jak szybko upada miasto, dzięki takim mądralom jak ty.

 9. dfsdf 5 czerwca, 2023 at 2:11 pm - Reply

  No i bardzo dobrze, centrum miasta to nie jest miejsce dla samochodów. W końcu da się normalnie chodzić po mieście. A jak ktoś nie potrafi dojechać autobusem/pociągiem/tramwajem do najlepiej skomunikowanej cześci miasta to musi mieć coś z głową.

 10. Anna 5 czerwca, 2023 at 1:14 pm - Reply

  Chore jest to, że w mieście tak beznadziejnie skomunikowanym nie ma możliwości zaparkowania w centrum! Już nie mówiąc o bezpłatnych parkingach dla mieszkańców, żenada, wstyd i pogarda dla Pana prezydenta.
  A studenci przepraszam bardzo gdzie mają parkować ZA DARMO przyjeżdżając na wydział? Za chwilę dziki parking przy rawie też nam zamkną, a pan szanowny prezydent będzie pływał w 24 karatowym zlocie kupionym z oplat mieszkańców za parkowanie.

  • uzurpator 5 czerwca, 2023 at 4:26 pm Reply

   Autobus, tramwaj, rower, buty – to też środki transportu. Serio.

  • Grzegorz Żądło 5 czerwca, 2023 at 1:23 pm Reply

   Dzikie parkingi już dawno powinny być zlikwidowane, a studenci mają do dyspozycji autobusy, tramwaje, pociągi, rowery czy hulajnogi.

   • Paweł Bajer 5 czerwca, 2023 at 4:02 pm Reply

    Fajnie ze mają do dyspozycji, ale co to za dyspozycja jak w każdym innym cywilizowanym mieście dojazd z akademików zajmuje 15-20 minut, a nie półtorej godziny jak w Katowicach. Widać że miasto wciąż dba by młodzi ludzie nie planowali tutaj przyszłości i pozostania na dłużej. Najważniejsze żeby zostawić koperty dla urzędników, a reszta niech sobie radzi.

    • Grzegorz Żądło 5 czerwca, 2023 at 7:34 pm Reply

     Z którego akademika do jakiej uczelni dojazd trwa półtorej godziny?

   • Anna 5 czerwca, 2023 at 1:37 pm Reply

    Wasz portal tez powinien być zlikwidowany, bo nie walczy o dobro mieszkańców tylko portfel pana prezydenta Katowic!

    • Grzegorz Żądło 5 czerwca, 2023 at 1:46 pm Reply

     Dopiero 13:35, a pani już wygrała konkurencję na najgłupszy komentarz dnia.

     • Adam 5 czerwca, 2023 at 2:20 pm Reply

      Pani Anna wygrała konkurencję na najbardziej celny komentarz. Pod każdym artykułem gdzie były komentarze o likwidacji miejsc parkingowych redaktorzy wbrew faktom twierdzili, że nic takiego się nie dzieje.

      • Grzegorz Żądło 5 czerwca, 2023 at 2:29 pm Reply

       Taaa i na pewno twierdziliśmy też, że ziemia jest płaska, co nie?

       • Adam 6 czerwca, 2023 at 11:45 am Reply

        I że Kopernik była kobietą.

   • Maciej 5 czerwca, 2023 at 1:36 pm Reply

    Plus centra przesiadkowe i ich świecące pustkami parkingi. Zapraszamy do komunikacji miejskiej!

    • hłe hłe 5 czerwca, 2023 at 11:52 pm Reply

     Ta już pędzę się przesiadać z samochodu do komunikacji miejskiej a zemną całe tłumy pędzą bo komunikacja miejska tak taniutka, że za to co na dojazdy do pracy autobusami wydam w miesiąc samochodem dwa miesiące bym dojeżdżał.

     • Viola 13 czerwca, 2023 at 10:24 pm Reply

      Tylko debil mógł pojąć decyzje o likwidacji miejsc parkingowych w mieście. Ten portal promuje te debilne pomysły. Ciekawe jakie profity z tego
      Ma

      • Grzegorz Żądło 13 czerwca, 2023 at 10:32 pm Reply

       Rzeczywiście, tylko debil mógł podjąć decyzję o likwidacji nielegalnych miejsc parkingowych.

Dodaj komentarz

*
*