Reklama

Rozpoczęła się budowa dwóch basenów miejskich. Na trzeci trzeba będzie poczekać dłużej

Ł. K.
Chociaż place budowy zostały przekazane już w czerwcu, to dzisiaj nastąpiło oficjalne wbicie pierwszej łopaty. Rozpoczęła się budowa dwóch z trzech planowanych basenów miejskich w Katowicach. Prezydent zapowiedział, że w ciągu tygodnia podpisana zostanie umowa z wykonawcą trzeciego.

Prace przy ul. Kościuszki już trwają. Podobnie jest w Burowcu przy ul. Konnej. Właśnie tam na placu budowy prezydent Marcin Krupa oficjalnie wbił dziś pierwszą łopatę. Miejskie baseny to jedna z jego obietnic wyborczych. Wszystkie 3 obiekty będą do siebie podobne, bo powstały na bazie tego samego projektu.

Każdy z basenów będzie miał foyer, w którym znajdzie się sklepik z punktem kawowym, wejścia do części szatniowej zarówno basenowej jak i gimnastycznej, a także przejście na trybunę basenu pływackiego. W szatniach koedukacyjnych będzie 240 szafek i 20 przebieralni.

W hali basenu zaprojektowano nieckę sportową o wymiarach 25x16m (6-torową) oraz nieckę rekreacyjno-pływacką dla potrzeb nauki pływania z wydzielonym miejscem na rekreację (masaż karku, masaż ścienny, masaż wodno-powietrzny, gejzer powietrzny, grzybek wodny, ławeczki powietrzne, jacuzzi, brodzik dla najmłodszych, wannę hamowną dla zjeżdżalni). Przy basenie będą trybuny na 115 miejsc, wieża umożliwiająca wejście na wysokość ponad 8 m., zjeżdżalnia o długości 80 m, przebiegającą częściowo na zewnątrz i częściowo wewnątrz obiektu. W części basenowej znajdzie się też zespół saunarium (sauna turecka, dwie sauny fińskie, wypoczywalnia, beczka schładzająca). W części sportowej obiektu będą siłownia, sala fitness oraz hala sportowa. Przy każdym z basenów powstaną parkingi (ul. Kościuszki 186 miejsc, ul. Wczasowa – 94 miejsca, ul. Konna – 95 miejsc) oraz stojaki dla rowerów.Obiekty, chociaż podobne, mają mieć nieco inny charakter. Przy basenach powstaną hale sportowe, ale w Brynowie będą one przeznaczone dla gimnastyki sportowej. W Szopienicach-Burowcu i Brynowie powstanie sala fitness i siłownia, w Ligocie będą zamiast nich gabinety rehabilitacyjne. Dodatkowo będzie tam też zewnętrzny basen i strefa plażowa.

Przy przetargu na ostatni z basenów pojawił się problem. Jedna z firm, biorąca udział w przetargu, zakwestionowała jego wyniki i zgłosiła wniosek do Krajowej Izby Odwoławczej. Przez to wybór wykonawcy przedłużył się o 2 miesiące. – Przy tej jednej z lokalizacji jesteśmy trochę w plecy. Natomiast myślę, że firmy, które wygrały, mówiąc kolokwialnie, staną na rzęsach, żeby zrealizować te inwestycje w przeciągu 22 miesięcy – mówi prezydent Marcin Krupa.

Wykonawcą basenów w Brynowie i Burowcu jest firma NDI S. A. z Sopotu. Ta sama, która wspólnie z hiszpańską Balzolą, przebudowywała Rynek. Z kolei basen w Ligocie-Zadolu wybuduje Erbud Sp. z o.o. z Rybnika. Umowa ma zostać podpisana w ciągu tygodnia.

Inwestycje będą podobne również pod względem kosztów. Za baseny przy ulicy Konnej i Kościuszki miasto zapłaci odpowiednio 24,1 mln i 25,2 mln złotych. Obiekt przy ul. Wczasowej ma być nieco droższy. Dokładna kwota będzie znana po podpisaniu umowy. Dwa pierwsze baseny mają być gotowe na wiosnę 2019 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Anda 2 sierpnia, 2017 at 9:54 pm - Reply

    A co pan prezydent Krupa ma dla mieszkańców północnych dzielnic Katowic ? !

Dodaj komentarz

*
*