Reklama

Trwa budowa węzła przesiadkowego w Ligocie. Od jutra kolejne utrudnienia

Zdjęcie archiwalne.

Ł. K.
Trwa budowa pierwszego centrum przesiadkowego w Katowicach. Teraz prace wkraczają w kolejny etap, więc zmienia się organizacja ruchu. Od jutra (4 stycznia) rozpoczną się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej w rejonie dworca w Ligocie. 

Budowa centrum przesiadkowego w Ligocie trwa od nieco ponad pół roku. Do tej pory wykonane zostały prace po południowej stronie ul. Panewnickiej, w tym: kanalizacja deszczowa, przebudowa ciepłociągu, sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej i gazowej. Zbudowane zostały także dwa ronda wraz z pierścieniami, jezdnia asfaltobetonowa pomiędzy rondami oraz chodniki przy pl. ks. Grzondziela. W ramach centrum przesiadkowego powstały fundamenty wiaty przystankowej oraz rowerowej, a już wkrótce staną ściany wiaty rowerowej. Inwestycja jest zrealizowana mniej więcej w połowie i wkracza w kolejny etap.

Do tej pory nie obyło się bez utrudnień na ul. Panewnickiej. Teraz północna jezdnia drogi (na której wymieniona została nawierzchnia) będzie udostępniona kierowcom, ale nadal ma obowiązywać ruch jednokierunkowy w stronę ul. Kolejowej. Zmiana organizacji ruchu zostanie wprowadzona również na pozostałych drogach w rejonie budowanego centrum przesiadkowego. – Ruch w jednym kierunku zostanie wprowadzony również na ul. Zielonogórskiej w stronę ul. Panewickiej. Z kolei dojazd do ul. Zielonogórskiej będzie możliwy od ul. Koszalińskiej. Zmiany spowodowane są koniecznością wykonania prac w ramach II etapu realizacji inwestycji. Będą obowiązywać do końca budowy centrum przesiadkowego, czyli zgodnie z harmonogramem, do połowy 2018 roku – wyjaśnia Mateusz Bednarczyk, kierownik budowy. Utrudnienia w trakcie drugiego etapu inwestycji nie ominą również pasażerów komunikacji miejskiej. Jak informuje KZK GOP, stanowisko przystanku autobusowego Ligota Dworzec PKP w kierunku Brynowa zostanie cofnięte o ok. 40 metrów względem obecnej lokalizacji. Wykonawca pierwszego z czterech planowanych węzłów przesiadkowych, firma Skanska, czas na zakończenie prac ma do lipca. Całkowity koszt inwestycji w Ligocie to dokładnie 9 097 241 zł brutto.


Tagi:

Komentarze

  1. Ada 7 stycznia, 2018 at 7:04 am - Reply

    Moze kogoś w koncu zainteresuje fakt, że powstaje centrum przesiadkowe a dworec Kce-Ligota nie jest przystosowany do oslugi osob niepełnospawnych, starszym czy matek z malymi dziecmi. Co doniepełnosprawnych to jest tam przystosowana ubikacja i na tym temat sie konczy. Dostamie sie na peron to koniecznosc pokonania kilkudziesieciu schodow!!!! To ma byc centrum przesiadkowe z nowym dworcem po remoncie?

Dodaj komentarz

*
*