Reklama

Rośliny bronią kolejnego chodnika przed samochodami. Gazony pojawiły się na ulicy w centrum Katowic

Łukasz Kądziołka
Pomysł mieszkańców Koszutki stał się inspiracją dla innych. Na kolejnej ulicy pojawiły się gazony, a w nich rośliny. Cel jest oczywisty – obronić chodnik przed najazdem samochodów.

Minęły niespełna dwa tygodnie od akcji mieszkańców Koszutki i już znaleźli się naśladowcy. Przypomnijmy, że 11 listopada na krótkim odcinku wzdłuż ul. Grażyńskiego pojawiły się gazony z roślinami. Mieszkańcy postawili je w miejscu, w którym normalnie stoją auta. Stoją nielegalnie, bo na chodniku. W ten sposób chcieli rozwiązać problem rozjeżdżanej przez kierowców przestrzeni i pokazać, że chodnik jest dla pieszych – nie dla samochodów. Był to też apel do władz miasta o rozwiązanie chaosu parkingowego w ich dzielnicy. Gazony na Grażyńskiego od tamtego czasu bronią chodnika przed kierowcami. Teraz z tego pomysłu skorzystał ktoś ze śródmieścia. W tym tygodniu 4 gazony pojawiły się na ul. Sienkiewicza. Stanęły przy skrzyżowaniu z ulicą Ligonia. Trudno mówić jeszcze o ogólnomiejskim trendzie. Jednak z potwierdzonych źródeł wiemy, że jest jeszcze co najmniej jedno miejsce w centrum Katowic, gdzie stoją takie „antysamochodowe” gazony.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Koszutki pomogli miastu. Może warto skopiować ich pomysł [KOMENTARZ]

Podziel się informacją:


Tagi:

Komentarze

 1. Wełnowiec City Listopad 26, 2019 at 9:10 am - Reply

  Jestem za taką akcją.Ktoś tu pisze że parkować wolno,kodeks itp,ale nie każdy kierowca parkuje jak należy,i przejście dla pieszego jest ocieraniem a czasami wycieraniem samochodu.Niech Miasto stawia gazony i buduje parkingi.Prosiłam kilka razy o zabezpieczenie trawników i łąki na Placu Przyjaciół Miszkolca,gazony,długie ławki czy jak za komuny łańcuchy;-) pomogłyby zablokować przejścia po zieleni,ponieważ ludzie jak tępe stworzenia skracają sobie drogę depcząc po rabatkach,trawnikach i łące,wygląda to fatalnie,mimo szerokich chodników,odpowiednich miejsc przejść wchodzą bezmyślnie i niszczą.Tak więc i kierowcy i piesi to głąby,nie wszyscy,ale są i należy takich karać mandatem!!! Miasto się wzbogaci,dzięki głupocie.

 2. Barbara Listopad 24, 2019 at 10:31 am - Reply

  Świetny pomysł !
  Może będzie więcej takich inicjatyw ?
  Katowice miastem dla ludzi, nie dla samochodów, w końcu?

 3. Ss Listopad 23, 2019 at 6:45 pm - Reply

  Popieram takie akcje skoro prezydent i jego radni nie chca nic z tym zrobic !!! To mieszkancy katowic pokazali ze sie da cos zrobic!!! Brawo mieszkancy !!! Nie dla niudolnej wladzy w tym miescie!!!

 4. Piotr Listopad 23, 2019 at 2:45 pm - Reply

  Post Michała jest szkodliwy dla miasta jak i jego mieszkańców.

 5. Michał Listopad 23, 2019 at 11:22 am - Reply

  Szanowna redakcjo, zdanie „stoją nielegalnie, bo na chodniku” jest nieprawdziwe! Samochody maja prawo do parkowanie na chodniku jeśli spełniają warunki określone w kodeksie drogowym art 47 pkt 1 i 2. Bardzo proszę o sprostowanie i nie popieranie podobnych samowolek, które to właśnie są nielegalne i szkodliwe dla całego miasta jak i mieszkańców. Pozdrawiam Michał

  • Macio Listopad 24, 2019 at 11:58 pm Reply

   Ustawa Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, z późn. zm.) Art. 49. 1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
   1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz
   w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania; (…)
   Także ten… Legalnie? Nie sądzę.

   • Michał Listopad 25, 2019 at 2:48 pm Reply

    No i spoko.
    Zatrzymywanie i parkowanie na ulicy, poza wymienionym Art. dozwolony.
    Więc niech stoją na ulicy, tam wolno.
    Chodniki dla pieszych!

  • Grzegorz Żądło Listopad 23, 2019 at 1:14 pm Reply

   Musielibyśmy sprostować znaki drogowe, które ta stoją. Jeśli jest zakaz zatrzymywania się, to znaczy, że samochody nie mogą się zatrzymywać również na chodniku. I bardzo popieramy takie inicjatywy. Kiedy organy do tego powołane nie potrafią wywiązać się ze swoich obowiązków, wówczas mieszkańcy mają pełne prawo wziąć sprawy w swoje ręce.

   • Michał Listopad 24, 2019 at 11:24 am Reply

    Szanowny Panie, z tekstu nie wynika że stoją na zakazie tylko na chodniku co przypominam nie jest nielegalne w świetle wspomnianego wcześniej art 47 kodeksu drogowego. Oczywiście w tej konkretnej sytuacji zgadzam się z Panem i mieszkańcami ale takie nieprecyzyjne teksty będą prowadziły do popularyzacji nieuzasadnionego samosadu. Nie chciałbym żeby w miejscu gdzie mogę zgodnie z przepisami parkować na chodniku ktoś np porysowal mi samochód lub spuścił powietrze z opon.

    • Grzegorz Żądło Listopad 24, 2019 at 2:10 pm Reply

     Nikt nie stawia gazonów w miejscu, w którym można legalnie parkować.

Dodaj komentarz

*
*