Reklama

Rezonans od Jurka Owsiaka. Nowa pracownia w GCZD otwarta

Redakcja
Rezonans magnetyczny dla GCZD w Katowicach. Dzięki pieniądzom wrzuconym do puszek WOŚP szpital ma nowy sprzęt za prawie 6 mln zł. Dzisiaj Jurek Owsiak przyjechał do Katowic, żeby otworzyć nową pracownię.

Rezonans magnetyczny, aparat do znieczulenia i kardiomonitor to prezent dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Wszystko dzięki ostatniemu, rekordowemu finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzisiaj w GCZD otwarta została nowa pracownia. Jej sercem jest właśnie sprzęt przekazany przez WOŚP. – Przekazany nam rezonans to aparat najwyższej klasy światowej. Pozwoli na wykonywanie u dzieci wszystkich potrzebnych badań diagnostycznych, również tych najbardziej zaawansowanych – podkreśla dr Magdalena Machnikowska-Sokołowska, kierownik Pracowni Rezonansu Magnetycznego w GCZD. Badanie rezonansem magnetycznego wymaga ścisłej współpracy z pacjentem. Jest głośne i trwa nawet godzinę. W tym czasie dziecko musi leżeć bez ruchu w wąskim otworze, a czasem oddychać zgodnie z poleceniami. Nowy sprzęt jest cichszy, ma szerszy otwór i umożliwia poruszanie się podczas badania. – Aparat umożliwia badanie całego ciała, co jest szczególnie ważne dla dzieci z chorobami nowotworowymi. Pozwala przyspieszyć proces rozpoznania i usprawnić monitorowanie leczenia dzieci, które przecież podczas terapii onkologicznej przechodzą te badania kilka, a nawet kilkanaście razy – mówi dr Machnikowska-Sokołowska.Wyposażenie, które katowicki szpital otrzymał od WOŚP, jest warte kilka milionów złotych. Dzięki temu otwarta została nowa pracownia. Dzisiaj wstęgę na wejściu do niej przeciął m.in. Jurek Owsiak. – To nie jest tylko rezonans, ale to jest również kardiomonitor i aparat do znieczulenia, który jest specjalnie przygotowany do pracy właśnie przy takim rezonansie magnetycznym. Wszystko o wartości 6 mln zł. Jesteśmy szczęśliwi, ponieważ tych urządzeń kupiliśmy 17 dla całej Polski. jest to kolejne miejsce, gdzie możemy przyjechać, otworzyć i cieszyć się z najnowocześniejszego sprzętu. Pracuje tutaj świetna załoga – mówi Jurek Owsiak, prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

To nie pierwsze wparcie od WOŚP dla katowickiego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Do tej pory zakupiono już m.in. aparaturę i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego o wartości ok. 1 mln zł, ultrasonograf dla Oddziału Kardiochirurgii (500 tys. zł), a także meble, materace żelowe i dziesiątki innych urządzeń, z których codziennie korzystają mali pacjenci szpitala. Łączna wartość wyposażenia przekazanego dotychczas GCZD to ponad 12 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*