Reklama

RAŚ stawia na Uszoka

RAŚ
Grzegorz Żądło
Aleksander Uszok będzie kandydatem Ruchu Autonomii Śląska w wyborach na prezydenta Katowic. Dziś RAŚ przedstawił też listy kandydatów na radnych.

Aleksander Uszok nie jest w Katowicach postacią anonimową. Oczywiście, najbardziej znany jest z nazwiska i rodzinnych powiązań z prezydentem Piotrem Uszokiem (jego ojciec i prezydent to kuzyni). Zresztą na drugie imię ma… Piotr. Ze znacznie bardziej znanym Piotrem łączy go też miejsce zamieszkania, czyli katowicka Kostuchna. Aleksander Uszok jest obecnie przewodniczącym zarządu Rady Jednostki Pomocniczej właśnie w tej dzielnicy. Poza tym działa w organizacjach pozarządowych. Z wykształcenia jest kulturoznawcą. Dlaczego zdecydował się kandydować na prezydenta? – Pierwotnie nastawiałem się na start w wyborach do sejmiku województwa. Kiedy jednak Piotr Uszok zrezygnował, postanowiłem zmienić plany. Wcześniej nie chciałem tego robić ze względu na powiązania rodzinne. Nie jestem jednak kandydatem wyjętym nagle z kapelusza – tłumaczy A. Uszok. – Moim celem jest niedopuszczenie, aby Katowicami rządziła któraś z dużych partii. Samorząd to nie jest miejsce na polityczne rozgrywki.

Młodszy z Uszoków nie uniknie wiązania go ze starszym także dlatego, że w wielu punktach zgadza się i popiera działania obecnego prezydenta. Wśród największych plusów odchodzącego szefa miasta wymienia: stabilną sytuację miasta, niskie bezrobocie, umiejętność przyciągania inwestorów i zmianę wizerunku Katowic. Co więc chce zmienić? – Przede wszystkim chciałbym zwiększyć partycypację mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących ich i miasta. Zresztą, byłem jedną z osób, która mocno pracowała i lobbowała na rzecz wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Poza tym chciałbym przenieść ciężar inwestycji z centrum Katowic do poszczególnych dzielnic. To wszystko może sprawić, że w Katowicach nie tylko warto będzie inwestować, ale przede wszystkim mieszkać – wylicza A. Uszok.

Na razie szczegółowego programu dla miasta kandydat RAŚ nie ma. Ten ma się pojawić na początku października. Już dziś RAŚ podczas konferencji prasowej w Nikiszowcu przedstawił za to kandydatów do rady miasta. Jest na niej kilka ciekawych osób, znanych nie tylko w swoich dzielnicach. W okręgu nr 1 listę otwiera A. Uszok. Na dalszych miejscach Tomasz Świdergał (nauczyciel) i dziennikarz Jacek Tomaszewski. W okręgu nr 2 jedynką jest znane śląskie nazwisko – Smolorz. O mandat radnej powalczy Magdalena Smolorz, synowa zmarłego niespełna dwa lata temu publicysty i filmowca Michała Smolorza i żona Pawła, operatora i felietonisty. Sama jest ekonomistką. Od niedawna zajmuje się też wytwarzaniem produktów regionalnych. W centrum miasta (okręg nr 3) wystartuje m.in. Michał Pamuła, znany manager kultury, który ma na swoim koncie m.in. projekt rewitalizacji dworca PKP w Rudzie Śląskiej w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Jedynkę dostał tu informatyk Paweł Niewiadomski.

Czołówkę okręgu nr 4 tworzą Tomasz Jakubiec, członek Rady Jednostki Pomocniczej osiedla Witosa oraz Wanda Rajman, która kieruje promocją i organizacją wydarzeń w chorzowskim skansenie. Listę w okręgu nr 5 otwiera Marek Nowara, przewodniczący Rady Dzielnicy Wełnowiec – Józefowiec i szef katowickiego koła RAŚ.

Kampania wyborcza RAŚ ma się opierać na bezpośrednich spotkaniach z mieszkańcami. Jak mówi Aleksander Uszok, stowarzyszenie liczy na co najmniej cztery mandaty. – Chociaż mam nadzieję, że wywalczymy ich aż siedem i będziemy mieli zdolność koalicyjną – mówi A. Uszok.

Na zdjęciu od lewej: Wanda Rajman, Jerzy Gorzelik, Aleksander Uszok i Magdalena Smolorz.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*