Reklama

Radni murem za drzewami w Murckach. Apelują do leśników

Łukasz Kądziołka
“Wszystkim nam leży na sercu troska o to «leśne sanktuarium», które jest dobrem wspólnym mieszkańców Katowic, Aglomeracji Katowickiej i Śląska” – piszą radni w apelu do leśników. Liczą na to, że kolejne pismo powstrzyma wycinkę 200-letnich buków obok rezerwatu “Las Murckowski”.

W zeszłym tygodniu o drzewach w Lasach Murckowskich dyskutowano przez ponad 2 godziny podczas komisji klimatu. W poniedziałek list w sprawie wycinki 133 starych buków (o średnicy pnia powyżej 40 cm) prezydent Marcin Krupa wysłał do szefa Nadleśnictwa Katowice. Pismo to prośba o utworzenie na terenie Leśnictwa Murcki „obszarowej formy ochrony przyrody – Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego”. Cel to uchronienie buków, których wiek jest szacowany na 180-200 lat.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prezydent Katowic proponuje utworzenie w lesie murckowskim zespołu krajobrazowo-przyrodniczego. Leśnicy: Odpowiemy bardzo szybko

PRZECZYTAJ TEŻ: Społecznicy chcą uniemożliwić wycinkę starych buków w lesie murckowskim za pomocą uchwały rady miasta

Dzisiaj radni przypieczętowali stanowisko miasta w sprawie buków w lesie w Murckach. Przegłosowali jednogłośnie uchwałę zawierającą apel, “aby zaplanowane na rok 2021 prace z zakresu gospodarki leśnej w wydzieleniach 328i oraz 329j na terenie Leśnictwa Murcki zostały wstrzymane, a drzewostany te zostały wyłączne z użytkowania rębnego“. Jak powiedział Jarosław Makowski, przewodniczący komisji klimatu, ma nadzieję, że to pismo przyczyni się do zmiany planów leśników. Ci na razie nie odnieśli się do skierowanych przez prezydenta pismo, bo nadal do nich nie dotarło. Oprócz działań ze strony organów miasta, Stowarzyszenie “Duchy Lasu” – które całą sprawę nagłośniło – zapowiadało już wcześniej, że złoży do rady projekt uchwały w sprawie utworzenia na spornym terenie użytku ekologicznego.

Na razie wycinkę leśnicy wstrzymali z powodu początku sezonu lęgowego puszczyka uralskiego.


Dodaj komentarz

*
*