Reklama

Puro Hotel ma ożywić aleję Korfantego. Tomasz Konior po raz pierwszy mówi o swoim projekcie

Łukasz Kądziołka
Hotel Puro w Katowicach będzie nawiązywał do stylistyki lat 70. i ma ożywić tę część centrum miasta. Ważna hotelowa inwestycja w Katowicach dzisiaj została oficjalnie zaprezentowana. Tomasz Konior opowiedział o rozpoczętej przy al. Korfantego budowie.

Ogrodzenie wokół działki po centrum Michalika pojawiło się w połowie zeszłego roku. Już wtedy było wiadomo o planach norweskiej firmy Genfer Hotels, do której należy sieć hoteli Puro. To będzie już ósmy obiekt Puro w Polsce. Budowa powoli się rozkręcała, a inwestor długo nie zdradzał, co powstanie na działce przy al. Korfantego 10.

Dzisiaj podczas 4 Design Days swój projekt zaprezentował Tomasz Konior. Jak wspomniał na samym początku, jego pracownia jest związana z tym terenem, bo w 2006 roku wygrała konkurs na koncepcję przebudowy strefy Rondo-Rynek. Koncepcja spotkała się jednak z falą krytyki i nigdy nie została zrealizowana.
Bardzo nam zależy na tym, żeby powstał projekt, który to miejsce odczaruje i spowoduje, że to miasto w tym rejonie będzie się dynamicznie rozwijać – mówi Tomasz Konior, twórca projektu Puro Hotel. W środku znajdzie się 247 pokoi w standardzie 4 gwiazdek, po 25 na każdej kondygnacji. – Nawiązując niejako do architektury otoczenia, tych pawilonów lat 70., chcieliśmy stworzyć rodzaj takiej dwukondygnacyjnej bazy, która zawiera maksimum funkcji publicznych – mówi architekt. W przyziemiu i na dwóch najniższych kondygnacjach będzie m.in. kawiarnia, piekarnia, restauracja, SPA, sale konferencyjne, galeria sztuki. – To wszystko ma sprawić, że budynek nie będzie zamkniętą funkcją hotelową, ale będzie jak najbardziej budynkiem publicznym, otwartym na miasto – tłumaczy Konior.

Od strony al. Korfantego zlokalizowane zostaną strefa wejściowa i podjazd. Miasto chciało, żeby dojazd odbywał się podziemnym zjazdem z ronda, ale inwestor postawił na swoim. Pod hotelem miejsc parkingowych ma być zaledwie kilkadziesiąt. Jak mówi Konior, nie wyobraża sobie, żeby goście hotelowi dojeżdżali do swojego miejsca noclegowego tunelem. W innej kwestii urzędnicy postawili na swoim. Inwestor chciał, żeby obiekt był wyższy, ale ostatecznie projektanci musieli się ograniczyć do 56 metrów wysokości (mniej więcej tyle, ile ma Superjednostka) i 14 kondygnacji.
Najbardziej charakterystycznym elementem ma być frontowa elewacja od strony Korfantego. – Kształt elewacji nawiązuje do ułożonej plisy – mówi Konior. Dzięki temu rozwiązaniu goście hotelu będą mieli widok zarówno w kierunku strefy kultury, jak i w stronę Rynku. Na ścianach pojawia się także cegła, a podcienia będą zwieńczone „rzeźbiarsko kształtowanym sufitem, który odbija otoczenie”.
Innym istotnym elementem będzie zieleń. Ta pojawi się na dwóch tarasach. Jeden będzie zlokalizowany od strony Superjednostki na poziomie trzeciej kondygnacji (połączony z wewnętrznym spa), a drugi na poziomie najwyższej, czternastej kondygnacji (połączony ze skybarem znajdującym się na 13 piętrze).

Architekt jest przekonany, że hotel w tym miejscu to najlepsze, co mogło się zdarzyć w tej przestrzeni. – Hotel, wbrew lansowanej opinii, to jest jedna z najbardziej centrotwórczych funkcji, bo żyje 24 godziny na dobę. Współczesne hotele to nie są sypialnie, to są miejsca tętniące życiem – mówi Konior i dodaje, że liczy na kolejne inwestycje w sąsiedztwie hotelu Puro.

Na razie Genfer Hotels nie zdradza jeszcze jak będą wyglądały wnętrza Puro Hotel w Katowicach. Wiadomo już, że realizacja zajmie ok. 2 lat, a otwarcie jest planowane na I kwartał 2022 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Forex Trader 14 kwietnia, 2020 at 12:02 pm - Reply

    Piękny hotel. W końcu ożywi i unowocześni trochę centrum Katowic, oby więcej takich inwestycji.

  2. Lukasz 19 lutego, 2020 at 5:52 am - Reply

    Kiedy grafika oddajaca Jak to bedzie wygladalo ?
    h.Silesia-Altus-Puro-KTW2-Spodek

    Chcielibysmy grafike zobaczyc Jak to bedzie sie prezentowac.

Dodaj komentarz

*
*