Reklama

Przy przebudowie wiaduktów nad S86 nie powstanie droga rowerowa

Ł. K.
Przebudowa wiaduktów nad S86 coraz bliżej. Drogowa inwestycja, która będzie powodowała duże utrudnienia na drogach, przyczyni się do poprawy warunków dla kierowców. Jednak dla rowerzystów nic nie zmieni.

Niebawem ruszy przesuwana od lat duża inwestycja na drodze S86. Konkretniej nad nią, ponieważ przebudowany zostanie obiekt nad al. Roździeńskiego. To właściwie dwa wiadukty w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino. Ich stan od lat jest fatalny. Do tego stopnia, że w 2019 roku, został podparty stalową konstrukcją. Wkrótce obydwa wiadukty zostaną wyburzone, a w ich miejsce powstaną nowe. To będzie wiązało się z bardzo dużymi utrudnieniami.

Wiadukty znikną jeden po drugim 

Wszystko wskazuje na to, że inwestycja będzie wykonywana dwuetapowo. Po rozbiórce i wybudowaniu jednego z wiaduktów oraz dopuszczeniu go do ruchu, zacznie się rozbiórka i budowa drugiego wiaduktu. To oznacza, że najpierw wyłączona z ruchu zostanie jedna jezdnia, a następnie druga. Wykonawca zobowiązał się tak prowadzić prace, aby czas trwania utrudnień był możliwie najkrótszy. Dlatego prowadzenie ruchu między jezdniami drogi S86 poprzez przejazd technologiczny będą mogły trwać maksymalnie przez 60 dni oraz w okresie wakacyjnym, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia.
Jak informuje katowicki oddział GDDKiA, wykonawca przedstawił harmonogram prac. Zakłada on rozpoczęcie głównego zakresu prac, czyli rozbiórki i budowy nowych obiektów, w czerwcu. Jednak jeszcze w maju powinny ruszyć prace związane z przełożeniem i zabezpieczeniem sieci, które mogą wiązać się z ograniczeniami ruchu na ul. Bohaterów Monte Cassino.
Trwa jeszcze uzgadnianie projektów tymczasowej organizacji ruchu, a termin rozpoczęcia prac jest uzależniony od uzgodnień z katowickim urzędem miasta.

Schody pomiędzy al. Roździeńskiego a ul. Bohaterów Monte Cassino.

Bez nowej drogi rowerowej 

Przebudowa wiaduktów sprawi, że polepszą się warunki nie tylko dla kierowców, ale również pieszych. Od dawna zamknięte schody łączące al. Roździeńskiego z ul. Bohaterów Monte Cassino zostaną odtworzone. Po wybudowaniu nowego wiaduktu na górze po zachodniej stronie powstanie chodnik, a po wschodniej będzie tak, jak teraz droga rowerowa łącząca Bogucice z Zawodziem.
Gorzej będzie pod wiaduktem. Co prawda zostaną odtworzone chodniki, ale nie przewidziano żadnych rozwiązań dla rowerzystów. Jednak jak informuje GDDKiA, będzie możliwe wyznaczenie infrastruktury rowerowej od strony Bogucic przy istniejącym chodniku, a od strony Zawodzia budowa drogi dla rowerów jest możliwa z technicznego punktu widzenia, ale wymagałaby na przykład budowy konstrukcji oporowych. 

Chodnik pod wiaduktem od strony Bogucic.

To kiepska wiadomość dla rowerzystów, ponieważ chodnikiem wzdłuż S86 porusza się ich sporo. Mimo to przy okazji dużej inwestycji, która kosztuje ok. 24,5 milionów złotych nie zaplanowano żadnych nowych rozwiązań dla jednośladów. Jej realizacja ma potrwać do końca 2025 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Grucha 4 kwietnia, 2024 at 12:11 pm - Reply

  No tak, najlepiej robić dwuetapowo, żeby korki na S86 trwały dwa razy dłużej

 2. Facet 4 kwietnia, 2024 at 12:05 pm - Reply

  czyli po katowicku… to już… mimo wszystko… wolę Durała

  • Parkingowy 4 kwietnia, 2024 at 12:39 pm Reply

   Łobuz kocha najmocniej

   • gizmo 4 kwietnia, 2024 at 1:45 pm Reply

    i to jej wina, że dała się bić?

 3. Obawa 4 kwietnia, 2024 at 11:06 am - Reply

  Aż sie boję tego remontu.Dojezdzam z Katowic do pracy,nieopodal Castoramy.Korzystam z komunikacji,i mam nadzieję ze ktoś to tak zorganizuje ze spóźnień do pracy i domu nie będzie. Pod tym wiaduktem ” mieszka” bezdomny,zanim ktoś to zacznie rozbierać niech sprawdzi czy aby ktoś tam nie jest akurat obecny

  • Ekonom 4 kwietnia, 2024 at 12:06 pm Reply

   Spóźnienia do pracy (czy tym bardziej do domu) nikogo nie interesują, to pracownik odpowiada za stawienie się o umówionej godzinie w miejscu świadczenia pracy. A bezdomny sam się zorientuje, że trzeba spieprzać przed koparką.

  • P Śl 4 kwietnia, 2024 at 12:05 pm Reply

   Nie no na pewno nie będzie, komunikacja będzie jeździła punktualnie niczym japońskie pociągi 😀 Chłopie weźże nie miaucz, bier rower i dawaj. Będziesz szybciej jak tymi autobusami, zawsze na czas, a pogoda jest taka, że już powoli aż za ciepło na to koło. Ty to na bank będziesz rowerem szybciej, bo skoro pracujesz koło Castoramy tzn. że na przystanki masz dość daleko.

Dodaj komentarz

*
*