Reklama

Przez dwa miesiące zachodnia obwodnica Katowic będzie zamknięta. Rozpoczyna się wyburzanie wiaduktów kolejowych

G. Ż.
Od jutra do końca sierpnia ma być zamknięty fragment ul. Gościnnej w Rudzie Śląskiej, która stanowi część zachodniej obwodnicy Panewnik. Powodem jest wyburzanie dwóch wiaduktów kolejowych, biegnących nad tą ulicą. Objazd zostanie poprowadzony ul. Panewnicką w Katowicach oraz ulicami Piłsudskiego i Oświęcimską w Rudzie Śląskiej.

Zamknięcie fragmentu ul. Gościnnej odczują przede wszystkim mieszkańcy południowo-zachodniej części Katowic, którzy jeżdżą przez las do węzła Batory na autostradzie A4. To często najszybsza droga do centrum Katowic.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń już kilka miesięcy temu rozstrzygnęła przetarg na wyburzenie trzech wiaduktów, w tym tych nad ul. Gościnną. Wykonawcą będzie konsorcjum, którego liderem jest firma Dominex Sp. z o.o. Kiedy prosiliśmy o szczegóły planowanego zamknięcia drogi, nie było jeszcze jasne, kiedy to nastąpi, choć znaki informują o 4 lipca. – Nie przekazano jeszcze (stan na 29.06.2022) placu budowy, ponieważ trwają jeszcze uzgodnienia wykonawcy z PKP oraz Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w Katowicach, dotyczące wyłączenia z ruchu ulicy Gościnnej oraz czynnej trakcji PKP – poinformował nas Wojciech Jaros, rzecznik prasowy SRK.

Rozebrane mają zostać wiadukt kolejowy w km 0,157 (nad drogą) oraz wiadukt kolejowy jednotorowy w km 08+06 (nad czynną linią kolejową PKP). SRK zrezygnowała z rozbiórki wiaduktu kolejowego rozpiętości 10 m (nad drogą), bo zainteresowanie częścią terenu i wiaduktem wykazał jeden z przewoźników.

W przypadku pierwszego z wymienionych wiaduktów, zakres robót obejmuje rozbiórkę ustroju nośnego oraz rozbiórkę przyczółków, ich fundamentów, pylonów do głębokości około – 0,50 m p.p.t. (względem najniższego poziomu terenu wokół rozbieranego elementu konstrukcyjnego). Ponadto zakres prac obejmuje rozbiórkę fragmentów toru kolejowego, nie znajdujących się bezpośrednio na wiadukcie oraz odtworzenie nawierzchni w pasie drogi.

W przypadku drugiego wiaduktu zakres robót obejmuje rozbiórkę ustroju nośnego oraz podpór wiaduktu do poziomu terenu.

Kiedy wykonawca rozpocznie już prace rozbiórkowe, droga przez las zostanie całkowicie wyłączona z ruchu. Tablice informacyjne już się pojawiły. Został wytyczony objazd.

Po stronie Katowic zostanie on poprowadzony ul. Panewnicką, a po stronie Rudy Śląskiej ulicami Piłsudskiego i Oświęcimską. Zakończenie prac, a co za tym idzie, otwarcie ul. Gościnnej, przewidziano na 31 sierpnia 2022 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Kicek 4 lipca, 2022 at 9:08 am - Reply

  W SRK liczy się tylko rozbiórka, demontaż, likwidacja, złomowanie. Żadnej refleksji żeby coś ocalić, przekazać do muzeum lub odrestaurować i udostępnić dla potomnych.

  • aa 4 lipca, 2022 at 4:51 pm Reply

   Tu masz rację: SRK najpierw zburzyła i pocieła na kawałki maszynownię i szyb – po czym dwa tygodnie później na gwałt szukali przewoźnej maszyny wyciągowej by móc dalej obsługiwać szyb 🙂
   Taka to logika – jak u menela co w piecu pali zabytkowymi obrazami i dębową deską z parkietu bo nie chce mu się pójść do piwnicy po opał 😉

 2. Krzysztof 3 lipca, 2022 at 8:45 pm - Reply

  Przydało by się jeszcze poszerzyć tam drogę tak, aby zmieściły sie pasy w obydwóch kierunkach i można było zrezygnować z ruchu wachadlowego.

 3. Aa 3 lipca, 2022 at 7:06 pm - Reply

  Tylko pyranie PO CO wyburzac? Nie wymaga remontu, zawaleniem nie grozi. Skrajni drogi tez nie piprawi bo najnizszy i najwezszy wiadukt i tak pozostanie (linia Ligota _ Gliwice). Zawsze mozna gora puscuc droge rowerowa.
  Za pare lat pewno beda budowac w tym samym miejscu nowy wiadkt „za unijne”.
  A tak dla informacji dla „madrych glow w SRK” : dzialka z bocznica kolejowa jest dla potencjalnego nabywcy wiecej warta niz bez bocznicy.

Dodaj komentarz

*
*