Reklama

Przebudowa wylotu z tunelu na al. Roździeńskiego. Mieszkańcy boją się o parkingi i zieleń

Ł. K.
Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie ważnej inwestycji drogowej. Zapowiedziana podczas kampanii wyborczej Marcina Krupy przebudowa wylotu z tunelu na al. Roździeńskiego ma poprawić bezpieczeństwo i usprawnić ruch. Mieszkańcy boją się, że to pozbawi ich miejsc parkingowych i zieleni.

W trakcie kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 roku prezydent zapowiedział kilka kluczowych inwestycji drogowych. Wśród nich znalazła się przebudowa wylotu z tunelu na wschodzie, na al. Roździeńskiego. To miejsce często się korkuje. Zwłaszcza, gdy dojdzie tu do jakiejś kolizji lub wypadku, które też są częste. Miasto chce temu zaradzić i na nowo zorganizować ruch w tym miejscu. Wydaje się, że jeden z punktów programu wyborczego jest faktycznie traktowany jako priorytetowy. Pod koniec czerwca ruszyły konsultacje społeczne, w których na temat planów inwestycyjnych mogli wypowiedzieć się mieszkańcy. Jak czytamy na Platformie Konsultacji Społecznych celem przebudowy jest poprawa bezpieczeństwa i usprawnienie ruchu na odcinku al. Roździeńskiego od węzła z ul. Dobrowolskiego i Dudy Gracza do węzła z ul. Murckowską i Bagienną. Urzędnicy dopuszczają tu szereg nowych rozwiązań.

Objęta przebudową ma zostać jezdnia na wylocie z tunelu. Powstać miałaby tu estakada, która umożliwi jazdę w kierunku Tychów (DK86) . Miasto zamierza zachować połączenie al. Roździeńskiego z ul. Bogucicką oraz jezdnię do jazdy na wprost, w kierunku ul. Bagiennej (DK79). To nie spodobało się mieszkańcom. Ich zdaniem utrzymanie skrzyżowania z ul. Bogucicką będzie w dalszym ciągu spowalniało ruch w tymi miejscu.  „Na ul. Bogucicką jest dobry dojazd z ul. Dudy-Gracza” – argumentuje jeden z komentujących.

Krytyczni  wobec planów miasta są mieszkańcy os. Gwiazdy. Powodem jest możliwa „przebudowa fragmentu al. Roździeńskiego pełniącej funkcję drogi osiedlowej (jeśli zajdzie taka potrzeba)„. Chodzi o drogę znajdującą się na południe od DTŚ-ki, za ekranami akustycznymi. Jak widać na załączonym planie, miasto nie wyklucza możliwości wykorzystania jezdni, która teraz służy tylko mieszkańcom os. Gwiazdy. Nie tylko do komunikacji wewnątrz osiedla, ale również do parkowania. „Nasze osiedle ma od dawana za mało miejsc parkingowych. Te istniejące notorycznie są zajmowane przez studentów przyjeżdżających na zajęcia na UE. Likwidacja całego parkingu znajdującego się, patrząc od centrum, wzdłuż lewej strony drogi osiedlowej, spowoduje parkingowy armagedon i rozjeżdżenie wszystkich okolicznych kawałków zieleni, a i to może być za mało” – pisze jedna z mieszkanek Gwiazd (pisownia oryginalna – przyp. red.). Głos zabrała także rada jednostki pomocniczej z Zawodzia. „Nie wyrażamy zgody na ingerencję i zmiany na Osiedlu Gwiazdy np. likwidację miejsc parkingowych czy trawników. Uważamy, ze inwestycja nie może wpływać w tak znaczący sposób na komfort życia mieszkańców osiedla” – czytamy w komentarzu Anny Kurzydło, przewodniczącej rady. Wielu mieszkańców os. Gwiazdy obawia się o los zieleni i parkingów w związku z planowaną przebudową. Jednak w konsultacjach na platformie PKS wzięło udział tylko kilkanaście osób.

Jeszcze w tym roku miasto chce zlecić wykonanie projektu przebudowy. Projektowanie miałoby się zakończyć w 2020 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*