Reklama

Przebudowa węzła w Giszowcu coraz bliżej. Będą duże utrudnienia dla kierowców

Redakcja
Pierwsze poważne utrudnienia dla kierowców na trasie Katowice-Tychy. Zapowiadana przebudowa węzła na wysokości Giszowca może powodować spore korki. Na skrzyżowaniu dróg krajowych o numerach 86 i 81 wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu. Miasto zaleca korzystanie z objazdów.

To ma być największa drogowa inwestycja w Katowicach od 13 lat. Zapowiadana przebudowa skrzyżowania DK86 i DK81 wkrótce ma wkroczyć w kolejny etap. Codziennie porusza się tędy średnio 58,5 tys. pojazdów. Do tej pory prace na skrzyżowaniu ulic Pszczyńskiej, Kolistej i 73 Pułku Piechoty toczyły się bez utrudnień dla kierowców. Wycinka i przygotowanie terenu nie wymagały zmian w organizacji ruchu. Jednak jeszcze w kwietniu rozpoczną się poważniejsze prace. Cała inwestycja ma na celu budowę nowego bezkolizyjnego węzła dwóch dróg krajowych – ul. Pszczyńskiej (DK86) i ul. 73 Pułku Piechoty (DK81) oraz rozbudowę ulicy Pszczyńskiej (DK86) od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu.

Prace na tym etapie będą polegały na wykonaniu nowych odcinków ulicy Pszczyńskiej, w tym budowy wiaduktów nad linią kolejową i ul Kolistą. Zostaną również wykonane zjazdy i wjazdy z ul. Pszczyńskiej na ul. 73 Pułku Piechoty. Dla pieszych pod wiaduktem powstanie wykonane nowe przejście z ul. Kolistej. Będą też przejścia podziemne pomiędzy przystankami oraz ścieżka rowerowa po zachodniej stronie i w poprzek ul. Pszczyńskiej.

Miasto poleca komunikację miejską

Na wysokości Giszowca, na ul. Pszczyńskiej (DK86), jezdnia zostanie zwężona do jednego pasa w każdym kierunku (w stronę Sosnowca i w stronę Tychów). Zjazdy i wjazdy z ulic Kolistej i 73 Pułku Piechoty na ul. Pszczyńską zostaną utrzymane. Jednak kierowcy na wlotach i wylotach z obu stron trasy powinni spodziewać się korków. – W związku z tym, że zatory drogowe mogą się przenosić poza obszar przebudowy, apelujemy do kierowców, by w miarę możliwości wybierali podróżowanie komunikacją publiczną – pociągiem, autobusem lub tramwajem – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w UM Katowice. Drugą zmianą będzie zamknięcie możliwości zjazdu z autostrady A4, jadąc od strony Gliwic w kierunku Tychów.

Zmiany dla pasażerów autobusów

Pasażerowie autobusów linii o numerach 672 i 674 muszą przygotować się na zmiany w trasach i rozkładach jazy. W trakcie prac autobus nr 674 z CH 3 Stawy będzie kierował się objazdem ulicami Murckowską, Gospodarczą, następnie Szopienicką do Giszowca. Autobusy linii nr 672 po wyjeździe z CH 3 Stawy pojadą ul. Murckowską, a następnie nawrócą na skrzyżowaniu ulic Murckowskiej i Porcelanowej w kierunku ul. Pszczyńskiej i Murcek.

Zmiany w organizacji ruchu dotyczyć będą także ruchu tranzytowego przecinającego Katowice. Według planów przebudowa skrzyżowania dróg DK86 oraz DK81, ul. Pszczyńskiej oraz ul. 73 Pułku Piechoty), ma rozpocząć się po Świętach Wielkanocnych, na przełomie kwietnia i maja. Koszt całej inwestycji wynosi 247,5 mln zł. Kompleksowa przebudowa tego węzła drogowego zakończy się w pierwszej połowie 2021 roku. Utrudnienia dla kierowców znacząco zmniejszą się w pierwszej połowie 2020 roku, kiedy do użytku zostaną oddane pierwsze bezkolizyjne połączenia DK 86 z DK 81.

Sugerowane objazdy

Wrocław/Gliwice -> Giszowiec

Aby dojechać do Giszowca jadąc autostradą A4 (1) od strony Wrocławia, należy zjechać w kierunku Sosnowca – na ul. Murckowską DK86, następnie zjechać w prawo na ul. Gospodarczą (2) – będzie zmienione pierwszeństwo, następnie ul. Górniczego Dorobku dojechać do skrzyżowania z ul. Szopienicką (4) i skręcić w prawo.

Ze względu na spodziewane spiętrzenia w ruchu na objeździe, możliwy będzie również dojazd do Giszowca poprzez dalszą jazdę na wprost autostradą A4 do węzła z ul. Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach, następnie ulicą Obrzeżną Zachodnią do ul. Mikołowskiej i dalej Mysłowicką w Katowicach.

Wrocław/Gliwice -> Murcki

Aby dojechać do Murcek jadąc autostradą A4 (1) od strony Wrocławia, należy zjechać w kierunku Sosnowca – na ul. Murckowską DK86, następnie zjechać w prawo na ul. Gospodarczą (2) i w lewo w kierunku ul. Porcelanowej – będzie zmienione pierwszeństwo, następnie pod wiaduktem i w lewo (3) na ulicę Murckowską i dalej ulicą Pszczyńską.

Kraków -> Giszowiec

Zaleca się zjazd w prawo z autostrady A4 na ulicę Murckowską DK86, następnie zjechać w prawo na ul. Gospodarczą (2) – będzie zmienione pierwszeństwo, dalej ul. Górniczego Dorobku dojechać do skrzyżowania z ul. Szopienicką (4) i skręcić w prawo.

Możliwy będzie również dojazd do Giszowca poprzez wcześniejszy zjazd z autostrady A4 do węzła z ul. Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach, następnie ulicą Obrzeżną Zachodnią do ul. Mikołowskiej i dalej Mysłowicką w Katowicach.

Centrum -> Giszowiec

Aby dojechać z Centrum – wylot z katowickiego tunelu – do Giszowca, zaleca się jazdę na wprost ulicą Bagienną DK79, następnie w prawo na ulicę Magazynową i dalej z ulicy Magazynowej na prawo na ul. Szopienicką.

Sosnowiec S86 -> Giszowiec

Aby dojechać do Giszowca jadąc od strony Sosnowca, zaleca się zjechać z DK86 na ul. Bagienną (6), następnie skręcić w prawo na ul. Magazynową, dalej z ulicy Magazynowej w prawo na ul. Szopienicką (5), którą będzie można bezpośrednio dojechać do dzielnicy.

Giszowiec – Centrum

Aby dojechać do Centrum zaleca się jazdę ulicą Szopienicka w kierunku węzła z ul. Bagienną (5) i dalej Bagienną bezpośrednio do Centrum.

Giszowiec – Kraków A4

Aby dojechać do autostrady A4 w kierunku Krakowa zaleca się jazdę ulicami Mysłowicką i Mikołowską w Mysłowicach do węzła z ul. Obrzeżną Zachodnią, a następnie ulicą Obrzeżną Zachodnią do autostrady A4.

Objazdy dla ruchu tranzytowego

Objazd dla relacji (od/do) Wrocław/Gliwice -> Tychy/Bielsko Biała

Ze względu na zamknięcie zjazdu z autostrady A4 w Katowicach (jadąc od strony Gliwic) w kierunku Tychów, objazd do Tychów zostanie poprowadzony na wprost autostradą A4 – do Mysłowic – do węzła Brzęczkowice, a następnie w prawo – drogą ekspresową S1.

Zalecany objazd dla relacji (od/do) Tychy/Bielsko-Biała <-> Częstochowa

W tym celu oznakowany zostanie zalecany objazd DK 86 z Tychów drogą ekspresową S1 w kierunku węzła autostradowego Brzęczkowice w Mysłowicach i dalej w kierunku węzła Podwarpie (skrzyżowanie drogi ekspresowej S1 z DK86). Analogicznie, jadąc od strony Częstochowy w kierunku Tychów/Bielska-Białej – na węźle Podwarpie z kierunku Siewierza pokazany zostanie zalecany objazd drogą ekspresową S1 poprzez węzeł autostradowy Brzęczkowice do Tychów.

Dodatkowe oznaczenia (dla kierunku Wrocław -> Tychy/Bielsko)

Na autostradzie A4, jadąc od strony Wrocławia, przed węzłem Sośnica zamieszczona zostanie informacja o prowadzonych pracach w Katowicach i możliwości wyboru alternatywnych tras, np. DK 44 przez Mikołów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*