Reklama

Prezydent powołał zespół, który ma przyciągnąć “szczyt klimatyczny” do Katowic

Łukasz Kądziołka
Katowice są jednym z trzech miast, które ubiegają się o organizację szczytu klimatycznego ONZ w 2018 roku. W grudniu został złożony wniosek, a teraz trwają przygotowania do wizytacji przedstawiciela ONZ. Tydzień temu prezydent powołał specjalny zespół, który ma za zadanie uzyskać tytuł gospodarza “szczytu klimatycznego”.

Zaczęło się od listu do ministra Jana Szyszki pod koniec ubiegłego roku. Prezydent Marcin Krupa wyraził w nim chęć zorganizowania 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych, w skrócie COP 24 (Conference of the parties). Teraz miasto ma się jeszcze bardziej zaangażować w starania o przyciągnięcie szczytu. Tydzień temu, 3 marca, powołany został specjalny zespół. Na jego czele stanął wiceprezydent Mariusz Skiba. Zadaniem zespołu będzie działanie na rzecz uzyskania tytułu miasta gospodarza przyszłorocznego szczytu.

Przeczytaj też: Katowice chcą gościć szczyt klimatyczny ONZ

Katowice, jako stolica 2-milionowej aglomeracji, jest doskonałym przykładem przemiany z miasta przemysłowego w nowoczesną, ekoodpowiedzialną metropolię. Tematyka szczytu ma być związana z węglem, a gdzie najlepiej mówić o węglu jak nie na Śląsku – tłumaczy swoją decyzję prezydent Marcin Krupa. Podkreśla, że kandydaturę Katowic popierają wicepremier Mateusz Morawiecki oraz wojewoda Jarosław Wieczorek. Aktualnie zespół, wspólnie z operatorem Spodka i MCK – firmą PTWP, prowadzi przygotowania do wizytacji poprzedzającej decyzję o lokalizacji szczytu. Na razie nie jest znana dokładna data wizytacji. Przedstawiciel ONZ ma przyjechać do Katowic na przełomie marca i kwietnia.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*