Reklama

Prezydent Katowic pisze list otwarty do wojewody

Marcin Krupa (z lewej) i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek (w środku). Fot. archiwum.

Redakcja
Prezydent Katowic Marcin Krupa wystosował list otwarty do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka w sprawie zarządzenia zmieniającego nazwę placu Wilhelma Szewczyka na pl. Marii i Lecha Kaczyńskich. Zaprasza go w nim na spotkanie. Poniżej pełna treść listu.

Szanowny Panie Wojewodo,

z dużym zdziwieniem przyjąłem Pańską nagłą decyzję nakazującą nam zmianę nazwy pl. Wilhelma Szewczyka w samym sercu Katowic, tym bardziej, że dzień wcześniej, podczas konferencji prasowej poświęconej zmianie nazw ulic i placów, Pan Wojewoda nie przedstawił takiej informacji. Stanowczo nie mogę się zgodzić z takim rozstrzygnięciem, ponieważ nie uwzględnia ono opinii katowiczan, która jest dla mnie kluczowa w tej kwestii.

Mieszkańcy Katowic, czy jakiegokolwiek innego miasta, powinni mieć możliwość wyrażenia własnego zdania w tak ważnej sprawie. Dlatego też we wrześniu tego roku, podczas zmiany nazw sześciu ulic w każdym przypadku dopytywaliśmy o stanowisko katowiczan w tej sprawie. Wynika to nie tyle z samych zapisów prawnych, ale także dobrych praktyk i chęci prowadzenia dialogu ze społecznością lokalną.

Tymczasem pismem otrzymanym od służb Pana Wojewody dnia 22 listopada tego roku zwrócono się z prośbą o zaproponowanie nowej nazwy dla Pl. W. Szewczyka w terminie trzech dni – co w sposób oczywisty uniemożliwiło skonsultowanie nam tej sprawy z katowiczanami. Wcześniej otrzymaliśmy jedynie pismo, w którym Pańskie służby dopytywały o własność gruntów na pl. Szewczyka, czy też uchwałę nadającą taką nazwę. Niestety nie mogę takich działań określić jako dobrych praktyk.

W związku z powyższym chciałbym zaprosić Pana Wojewodę na spotkanie w możliwie szybkim i dogodnym dla Pana terminie. Chciałbym przedstawić Panu argumenty przemawiające za tym, że wszelkie decyzje powinny być jednak podjęte z udziałem mieszkańców – i jednocześnie zwrócić się o ponowne podjęcie decyzji, która uwzględni głos katowiczan. Mam nadzieję, że dla Pana, podobnie jak i dla mnie, dobro mieszkańców jest na pierwszym miejscu i w tym duchu będziemy mogli osiągnąć porozumienie.

Z poważaniem

Marcin Krupa
Prezydent Katowic


Tagi:

Komentarze

  1. KOSZUTKA.EU 16 grudnia, 2017 at 3:51 pm - Reply

    Ot taka uniżona prośba koalicjanta PiSu.

  2. Andrzej 16 grudnia, 2017 at 11:01 am - Reply

    A Wieczorek na to jak na lato. Dostał instrukcje z Nowogrodzkiej od naczelnika: Pan kazał – sługa musi wykonać.

Dodaj komentarz

*
*