Reklama

Pomnik Rodzina jak sprzed lat

K. G.
Ma 53 lata i większość mieszkańców kojarzy go z kolorem beżowym, którym był pokryty. Ale starsi mieszkańcy Koszutki pamiętają, jak wyglądał w oryginale, a fotografie to potwierdzają. Pomnik Rodzina Jerzego Egona Kwiatkowskiego, czyli symbol najmniejszej dzielnicy Katowic, wrócił do pierwotnego wyglądu. Znów jest pokryty mozaiką w kolorach białym, czarnym, szarym i niebieskim, a gdzieniegdzie połyskuje srebrna kostka.

Choć zdjęcia sprzed lat, na których widać pomnik z mozaiką, są w czerni i bieli, to udało się ustalić, jakie kolory go zdobiły. Podpowiedzieli mieszkańcy, którzy chętnie włączyli się w prace przy pomniku. Opowiadali też przy tym swoje historie z nim związane. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu, ale jeszcze bardziej cieszy nas reakcja mieszkańców, którzy ciepło nas przyjęli. 26 czerwca planujemy zrobić piknik pod pomnikiem, podczas którego jeszcze raz porozmawiamy z mieszkańcami i wysłuchamy ich opinii oraz historii, które być może uda się udokumentować – mówi Magdalena Piechaczek, koordynatorka akcji.

„Rodzinę” odnowiła Społeczna Pracownia Mozaiki z Lublina w ramach Street Art Festiwalu, który rozpocznie się już 19 czerwca. To będzie pierwszy przestrzenny projekt zrealizowany podczas festiwalu, który w mieście zostanie na stałe.

 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*