Reklama

Pociągi powracają do Wisły. Pojadą pół godziny szybciej niż przed inwestycją

Ł. K.
Mocno opóźniona inwestycja kolejowa na południu województwa dobiegła końca. W tym tygodniu pasażerowie po 2,5 roku w końcu dojadą w Beskid Śląski. Podróż najszybszym pociągiem Kolei Śląskich potrwa pół godziny krócej niż przed rozpoczęciem inwestycji.

Inwestycja na linii kolejowej do Wisły za prawie 460 milionów złotych miała być gotowa już rok temu, w grudniu 2021 roku. Jednak w trakcie prac było trochę komplikacji. Tuż przed pierwotnym terminem zakończenia prac spółka PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała, że intensywne opady deszczu spowodowały osuwiska, przez które „zakres robót rozszerzono o likwidację kolizji z infrastrukturą należącą do PKP Energetyka S.A. na odcinku Ustroń – Wisła Uzdrowisko oraz o likwidację kolizji z infrastrukturą Orange Polska S.A. na odcinku Skoczów – Wisła Uzdrowisko”. Potem okazało się, że w związku z powyższymi pracami, konieczna była wycinka większej liczby drzew.

Czas dojazdu z Katowic do Wisły

Wszystko przeciągnęło się do tego stopnia, że inwestycja, która ruszyła w marcu 2020 roku i miała potrwać niespełna dwa, potrwała ostatecznie trzy lata. Teraz już przesuwania terminu powrotu pociągów na linię kolejową prowadzącą do stacji Wisły Głębce nie będzie. Podróż potrwa krócej niż przed rozpoczęciem inwestycji. PKP PLK zapowiadały, że czas skróci się z ok. 2 h 10 min do 1 h 40 min. Jednak będzie to nawet kilka minut mniej. Najszybszy pociąg Kolei Śląskich, „Czarna Wisełka”, dojedzie z Katowic do stacji Wisły Głębce w 1 h 34 min. Dziesięć minut wcześniej (1 h 24 min) dowiezie pasażerów do stacji Wisła Uzdrowisko. Jeszcze szybciej będzie można się na tę samą stację dostać pociągiem Intercity „Daszyński”, który trasę z Katowic ma pokonywać w czasie 1 h 21 min. Z kolei nieprzyspieszone pociągi Kolei Śląskich dojadą do stacji Wisły Głębce w czasie od 1 h 40 min do nawet 2 h 2 min.

Cena biletu

Pasażerowie mogą rozważyć ofertę PKP IC, ponieważ różnica w cenie biletu w porównaniu do Kolei Śląskich jest niewielka. Za bilet normalny z Katowic do stacji Wisły Głębce od 11 grudnia trzeba będzie zapłacić od 23,28 zł do 25,73 zł, ponieważ regionalny przewoźnik wprowadził rozróżnienie cen w zależności od kanału sprzedaży, o czym pisaliśmy TUTAJ. Bilet kolejowy Intercity na trasie Katowice-Wisła Uzdrowisko kosztuje 29 zł. Pierwszy po ukończeniu kolejowej inwestycji pociąg z Katowic do Wisły wyjedzie w niedzielę, 11 grudnia, o godz. 6.00. Akurat nie jest to najszybsze połączenie, bo potrwa 1 h 46 min.

O inwestycji

W trakcie prac wykonano łącznie ok. 52 km torów oraz sieć trakcyjną. Zamontowano nowe rozjazdy oraz urządzenia, które poprawią przepustowość linii i zamontowano elektryczne ogrzewanie rozjazdów. Ponadto przebudowywanych zostało 77 przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych. Wybudowane zostało lokalne centrum sterowania w Skoczowie. To miejsce, z którego dyżurni ruchu wspierani przez nowoczesne systemy komputerowe obsługują stacje Pierściec, Skoczów, Goleszów, Ustroń, Ustroń Polanę i Wisłę Uzdrowisko.

Na 20 km odcinku Goleszów – Wisła Głębce wybudowano nowy przystanek Ustroń Brzegi (między Ustroniem Zdrojem a Ustroniem Polaną). Ponadto przebudowano perony na 7 stacjach i przystankach: Ustroń, Ustroń Zdrój, Ustroń Polana, Wisła Jawornik (dawniej Obłaziec), Wisła Uzdrowisko, Wisła Dziechcinka i Wisła Kopydło. Na górskiej trasie pociągi pojadą nowym torem m.in. przez przebudowany wiadukt kolejowy o długości 120 m i wysokości 25 m w Wiśle Głębce (Łabajów) i most kolejowy w Wiśle Dziechcince oraz 138 innych obiektów inżynieryjnych.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn / Wisła Głębce” ma kosztował prawie 460 mln złotych, z czego 85% pochodzi z unijnego dofinansowania.


Tagi:

Komentarze

  1. Teresa 8 grudnia, 2022 at 12:23 pm - Reply

    Też się wybiorę na wycieczkę i przy okazji sprawdzę jak działa sprzedaż biletów w kasie.

  2. MM 8 grudnia, 2022 at 8:07 am - Reply

    Nareszcie. Strasznie się ciągnął ten remont. Wypróbuję tą trasę osobiście przy najbliższej okazji. Przy okazji sprawdzę jak działa sprzedaż biletów przez internet u nich.

Dodaj komentarz

*
*