Reklama

Po 10 latach znika kultowy mural z kurą na ul. Tylnej Mariackiej

Ł. K.
Bardzo znany mural w Katowicach został uszkodzony. To dzieło hiszpańskiego artysty, które przez 10 lat wrosło już w krajobraz miasta. Mural Aryza najprawdopodobniej nie przetrwa hotelowej inwestycji.

Murale w Katowicach nie mają szczęścia do hoteli. Nowa zabudowa zakryła już pracę Mony Tusz na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Młyńskiej. Malowidło powstało przy okazji szczytu klimatycznego w 2018 roku, a po 1,5 roku zaczęło być zasłaniane nowo wybudowanymi budynkami biurowo-hotelowymi. Niedawno Hotel Mercure Katowice Centrum postanowił nawet upamiętnić mural. W holu głównym artystka namalowała fragmenty swojego muralu.
Drugi mural, jaki zniknął bezpowrotnie, to jeden z pierwszych murali w Katowicach z 2010 roku. Praca „Dawno w mieście nie byłem” Marcina Maciejowskiego zyskała miano kultowej. Powstała w ramach Off Festivalu, ale po około 10 latach została zasłonięta przez nowy obiekt hotelowy budowany przez prywatnego inwestora.

Teraz po 10 latach kolejny mural zniknie z miejskiego krajobrazu. Praca hiszpańskiego artysty Aryza, która powstała podczas pierwszej edycji Street Art Festivalu, została uszkodzona. To mural stworzony w kwietniu 2011 roku. Artysta malował rozczłonkowaną kurę z jajem sadzonym w środku przez trzy dni. Teraz górna część, głowa kury, została już uszkodzona podczas prac budowlanych. Trwa tu kolejna hotelowa inwestycja. W budynku przy ul. Mariackiej 23 działał jeszcze kilka lat temu ZOJO, czyli Zespół Obsługi Jednostek Oświatowych. Miasto sprzedało nieruchomość prywatnemu inwestorowi, a teraz obiekt przechodzi gruntowną modernizację. Zostanie zamieniony w hotel w standardzie 4-gwiazdkowym z dwupoziomową restauracją.

Tak wyglądał mural zanim rozpoczęła się hotelowa inwestycja. Źródło: murale.katowice.eu

Jak mówi Jacek Janota, jeden z inwestorów, prace w dawnej siedzibie zakładu zostały w większości zakończone. Teraz trwa dobudowa dodatkowego skrzydła, gdzie również znajdą się pokoje dla gości. Inwestor zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo rozpoznawalny i widoczny dla pasażerów pociągów wjeżdżających do Katowic mural został uszkodzony. Jak zapowiada Janota, mural być może uda się odtworzyć. Jeśli nie, to powstanie tu inne malowidło, które będzie tematycznie nawiązywało do historii lub kultury Katowic.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*