Reklama

Plac Wilhelma Szewczyka zmienia się w pl. Marii i Lecha Kaczyńskich. To decyzja sądu

Grzegorz Żądło
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w sprawie nazwy pl. Wilhelma Szewczyka. To oznacza, że plac przy dworcu od teraz będzie się nazywał Marii i Lecha Kaczyńskich.

Nazwę placu zmienił zarządzeniem zastępczym wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Na podstawie opinii Instytutu Pamięci Narodowej uznał, że Wilhelm Szewczyk symbolizuje ustrój totalitarny. Z taką argumentacją nie zgadzał się prezydenta Katowic i radni. Rada miasta zaskarżyła decyzję wojewody do WSA w Gliwicach. Ten 17 maja 2018 roku przyznał  jej rację i wydawało się, że pl. Szewczyka został obroniony. Jednak wojewoda postanowił zaskarżyć orzeczenie WSA w Gliwicach do NSA w Warszawie. Dziś sąd wydał ostateczny wyrok w tej sprawie. – NSA uchylił wyrok sądu WSA w Gliwicach i oddalił skargę (Rady Miasta Katowice – przyp. red) w sprawie dotyczącej nazwy placu Wilhelma Szewczyka – poinformował nas wydział informacji NSA w Warszawie.

Oznacza to, że decyzja wojewody o zmianie nazwy jest prawomocna i obowiązująca.

Oficjalnie urząd miasta decyzji NSA nie komentuje. Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że urzędnicy nie mają zamiaru zdejmować tabliczek z nazwą pl. Wilhelma Szewczyka i zakładać tych z nazwiskiem Marii i Lecha Kaczyńskich. – Skoro wojewoda zmienił nazwę placu, to niech zmieni też tabliczki – powiedział nam jeden z urzędników.


Tagi:

Komentarze

 1. Ela 21 marca, 2019 at 11:47 am - Reply

  Może jeszcze niech kraj nie nazywa sie Rzeczpospolita Polska ale Rzeczpospolita Marii i Lecha Kaczyńskich… kpina

 2. Roman 21 marca, 2019 at 9:23 am - Reply

  Roman
  nie dla “kaczorów” niech co druga ulica i co trzeci plac nosi ich nazwę ale w Warszawie !!!!

 3. Sebastian 20 marca, 2019 at 4:43 pm - Reply

  Ile tak naprawdę osób wiedziało kim był W. Szewczyk?! Ja nadal nie wiem co on takiego złego zrobił, że należy go wymazać z historii. Nowa nazwa jest także “polityczna” – miną lata i ktoś znów powoła się na jakąś ustawę i zmieni nazwę. Dlaczego nie zmieniono nazwy na “pl. Szewczyka Dratewki”?

 4. Tomasz 20 marca, 2019 at 3:57 pm - Reply

  Widać, do zmiany tabliczek też opornych radnych zmusi sąd… miejmy nadzieję, że ze znaczną szkodą dla ich kieszeni.

 5. Tadeusz 20 marca, 2019 at 3:44 pm - Reply

  Władze miasta nie dorastają do powierzonych im obowiązkom. Jeżeli wyrok niezawisłego sadu jest po ich myśli ok. Jeżeli nie obrażają się, zabierają swoje zabawki z piaskownicy, Takie sprawy trzeba pamiętać do następnych wyborów.

 6. Adam 20 marca, 2019 at 3:40 pm - Reply

  Kiedyś też na siłę Katowice nazywały się Stalingrad – do czasu…

Dodaj komentarz

*
*